Az angol közszolgálati csatorna, a BBC 2010-ben indította el formabontó sorozatát, a Sherlockot, amelyben Sir Arthur Conan Doyle legendás hősei napjaink Londonjában szállnak szembe a királyságot, az emberiséget és a világot letarolni kívánó ellenségekkel. Sherlock (Benedict Cumberbatch) konzultánsként segíti a New Scotland Yard munkáját. Watson doktor (Martin Freeman) pedig az afganisztáni övezetből hazatérve nála talál albérletet. Az egykori katonaorvos képtelen feldolgozni a harctéri élményeket, nem találja a helyét, a munka sem érdekli igazán, így végül Sherlockhoz csapódik, és bőven kiveszi részét a bűnüldözésből. A másfél órás epizódok nem egyenként dolgozták fel az eredeti novellákat, inkább a fő motívumokat felhasználva teremtenek Sherlocknak új valóságot. 2012-ben a CBS is egy sajátos Sherlock-értelmezéssel rukkolt elő, amiben a nyomozó társát egy nő, éppenséggel Lucy Liu alakítja. A sorozat azonban nyomába sem érhet brit társának.
A szigetországban az év első napján kezdték el vetíteni a Sherlock legújabb, harmadik évadát. A nyitóepizódot 9,2 millióan látták, de a fogadtatás elég megosztó volt. Nem is csoda.
Benedict Cumberbatch különc-piperkőc Sherlockja több mint két éve vetette le magát London egyik háztetőjéről, hogy barátait a főgonosz, Moriarty csatlósaitól megmentse. Túlélni persze túlélte a halálugrást, ez már a második évad záróképében is nyilvánvaló volt. Elárulni viszont nem fogjuk, hogyan sikerült ez neki. Két év telt el a tragédia óta, John Watson megtört barátja halálába, de lassan megpróbált visszatalálni az életbe, épp szerelme kezét kérné meg, amikor Sherlock a maga érzéketlen módján újra fel tűnik a színen.
Az írók, Mark Gatiss és Steven Moffat kezdetben túlságosan viccesre vették a történetet, ez pedig nem igazán illett bele Sherlock felépített világába. Hullámzó dramaturgia, sok üresjárat, elvarratlan szálak, érthetetlen karakterformálások jellemezték a sorozat első két epizódját, viszont a befejező részben végre hozták a megszokott színvonalat, sőt ez volt az eddigi legszebben fényképezett epizód az összes közül. A szereplők azonban most is tökéletesek, de hát ez az egyik legfőbb érdeme ennek a sorozatnak. Benedict Cumberbatch Sherlockja a túldimenzionált figurából sebezhető emberi hőssé vált, aki nem kevés hibát követett el, sőt érzelmeit sem rejti már véka alá, barátaiért tényleg bármire képes. Még gyilkosságra is. A harmadik évadra eltűnt a Watson és közte lévő különbség, a doktor egyenrangú főszereplővé lépett elő, aki viszont saját démonjaival kénytelen szembenézni. Lars Mikkelsennel pedig igazán méltó ellenfelet kapott az angolok első számú nyomozója. Félelmetes, gyomorforgató de egyszerre karizmatikus zsarolóként láttatta Charles Augustus Magnussent a dán művész.
A meglepő fordulatokban teli befejező rész végén Sherlockot bűne miatt az angol kormány hosszabb időre kiutasítja a brit birodalomból, de egy régi ismerős feltűnése még a királynő terveit is felülírhatja. A sorozat buktatói ellenére egy azért most is bebizonyosodott, az értelmiségi szuperhősök közül egyértelműen Sherlock viszi a pálmát.
Remélhetőleg nemsokára a magyar csatornákon is feltűnik, de addig is egy kis ízelítő: