Lemondott a főigazgató, mielőtt menesztették volna

Lemondott Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, mielőtt menesztette volna az Emmi.

Grund
2014. 01. 27. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főigazgató a tudomására jutott kormányzati szándékokkal indokolja távozását, ezek között említi az Esterházy-kincstár „kiragadását” az Iparművészeti Múzeum gyűjteményi egységéből, illetve a Kelet-ázsiai Gyűjtemény áthelyezését a Szépművészeti Múzeumhoz. Takács szerint ezek nem hozhatók összhangba pályázatának célkitűzéseivel és az Iparművészeti Múzeum társadalmi rendeltetésével sem. „Szakmai és lelkiismereti okok mellett a jelzett kormányzati intézkedések végrehajtásának következményeiért a jogi és történelmi felelősséget sem tudom vállalni” – írja a január 24-én kelt levélben, amelyben a döntéséről értesítette Balog Zoltánt, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetőjét.

Takács Imre 2006 tavaszától 2007 őszéig, majd 2010 őszétől vezette az Iparművészeti Múzeumot főigazgatóként. 2007-ben Hiller István miniszter a szakma tiltakozását kiváltva mentette fel főigazgatói megbízása alól, ekkor Takács munkaügyi bírósághoz fordult. A testület megállapította, hogy a felmondás „formai hibában szenvedett”, és érdemi vizsgálat nélkül visszahelyezte a volt főigazgatót az intézmény élére, mire a miniszter ismét visszavonta vezetői megbízatását. Az immár jogerős bírósági ítélet alapján 2010 októberében Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter helyezte vissza az Iparművészeti Múzeum főigazgatói állásába Takács Imrét.

A főigazgató Balog Zoltánnak írt levelében azt is bejelentette: felmondása után visszatérne korábbi munkakörébe, azaz főmuzeológusként dolgozna tovább.

A január 24-én kelt levél indokai között szerepel az Esterházy-kincstár áthelyezése. Erről 2012 szeptemberében beszélt először Varga Kálmán, az azóta a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központba olvadt Műemlékek Nemzeti Gondnokságának igazgatója, miután döntés született a felújítás alatt álló fertődi Esterházy-kastély nyugati szárnyában működő középiskola kiköltöztetéséről. Varga akkor úgy vélekedett: ebbe a szárnyba kerülhet az öltözeteket, fegyvereket, dísztárgyakat magába foglaló Esterházy-kincstár gyűjteménye is.

A műkincsek áthelyezéséről decemberben kormányhatározat született. Márciustól a tervek szerint egy új intézmény, az Eszterháza Központ működteti a fertődi Esterházy-kastélyegyüttest, ahol egy új múzeumot és egy Joseph Haydn életművét kutató és bemutató zenei központot is létrehoznak.

A főigazgató lemondásának híre után nem sokkal közleményt adott ki az Emmi. Eszerint már Takács Imre vezetői megbízatásának visszavonására készült a tárca, a főigazgató ugyanis nem teljesített egy előírt képzést. Az Emmi sajtóközleménye emlékeztet: a múzeum vezetője nem tett eleget egy, a vezetők számára jogszabályban előírt képzés megszerzésének, s ennek tényéről a minisztérium korábban már értesítette Takács Imrét, aki így tudott arról, hogy hamarosan megszűnik vezetői pozíciója.

Takács Imre a vezetői megbízásához szükséges, kötelező, törvény által előírt – vezetői ismereteket nyújtó – tanfolyamon nem vett részt, illetve ilyen tanfolyam elvégzéséről szóló igazoló okirat bemutatását két korábbi írásbeli felszólításra sem tette meg, fogalmaz a minisztérium.

Mint közölték, egy január 1-jével hatályba lépett új jogszabályi rendelkezés szerint amennyiben a vezetői megbízást követő két éven belül nem nyújtanak be igazolást, a vezetői megbízást vissza kell vonni. Az Iparművészeti Múzeum főigazgatójánál ez a kétéves időtartam eredménytelenül telt el, így esetében a vezetői megbízatás visszavonása a tárca törvényi kötelezettsége.

Balog Zoltán miniszter Takács Imre eddigi munkáját megköszönve a mai napon írásban beérkezett lemondásának tényét tudomásul vette – zárul a közlemény.

„Az Esterházy-gyűjtemény jelentős része nincs szállítható állapotban, ennek ellenére a kulturális kormányzat tavasszal Fertődre kívánja vinni az egész kollekciót – mondta el lemondása okairól szólva Takács Imre. – Az Esterházy-kincstár áthelyezéséről 2013 decemberében született kormányhatározat, majd szóbeli tájékoztatást is kaptunk L. Simon László kormánybiztostól, ezért nincs kétségünk afelől, hogy ez valóban végleges döntés.”

 

Mint hozzátette: nem arról van szó, hogy egy közgyűjtemény nem szeretné elveszteni egyik egységét, az aggályok szakmaiak. „Az Esterházy-gyűjtemény 1945 januárjában súlyos bombatámadás áldozata lett, majd négy évig a budai várbeli Esterházy-palota pincéjében, törmelékek alatt, elázva rohadt. Ezt követően feltárták, az Esterházy család szándékának megfelelően behozták az Iparművészeti Múzeumba, és azóta, a mai napig tartóan restaurálják az erre hivatott szakemberek” – emlékeztetett. Takács Imre ezeket a tárgyakat az intenzív osztályon éppen csak stabilizált állapotú betegekhez hasonlította, melyeket állandóan figyelni, ellenőrizni kell, hogy például az alvó spórák nem ébrednek-e fel bennük.

 

Az Esterházy-kincstárban elsősorban textilek, díszfegyverek, ötvösművek, serlegek, kupák találhatók, és számos világritkaság, ilyen például a világon egyedülálló műkincsnek számító, úgynevezett nagy perzsa kárpit, amely a 16. századi perzsa udvarban készült királyi ajándékként.

 

Takács Imre lemondása szerint a múzeum szakemberei több mint 200 tárgy restaurálásával már elkészültek, de a munkák befejezéséig még több évre van szükség. A kormánybiztosság ennek ellenére teljesen egyértelművé tette, hogy még tavasszal el kívánja szállíttatni az egész gyűjteményt – fűzte hozzá.

 

Lemondó nyilatkozatában a főigazgató tiltakozott az Iparművészeti Múzeum Kelet-ázsiai Gyűjteményének a Szépművészeti Múzeumhoz helyezése ellen is. Az elképzelés először Halász János kulturális államtitkár egyik levelében öltött testet, majd szóbeli egyeztetés következett, melynek során Halász megerősítette ezt a kormányzati szándékot – szólt az előzményekről Takács Imre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.