Magyar retró 2. – nosztalgia és propaganda

Papp Gábor Zsigmond azt mutatja meg, ahogy a Kádár-rendszer kultúrpolitikája láttatni akarta a valóságot.

Kárpáti György
2014. 01. 29. 6:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Budapest retró 1998-ban készült el. Gondolta volna, hogy a hatvanas-hetvenes évek propagandafilmjei tizenöt évvel később is témául szolgálhatnak egy-egy újabb filmnek?
– Nem gondoltam volna, főleg mert sosem terveztük önálló szerzői filmnek a Budapest retrót, és persze nem is az. Sokkal inkább úgy jellemezném az elvégzett munkánkat, mint egy talált tárgy megtisztítását: lemegyünk a hajóroncsok közé búvárkodni, és ami tetszik nekünk, azt felszínre hozzuk, majd egymás mellé tesszük őket, hogy más is megnézhesse. A Budapest retróba ugyanakkor annyira beleszeretett a közönség, és mi is annyira lelkesen csináltuk a filmet, hogy ez egy máig tartó szériát eredményezett. A Budapest retró 1-2., a Balaton retró, és a Magyar retró után a mostani, a Magyar retró 2. az ötödik elkészült alkotás. Az emberiség mindig is nosztalgialázban ég, van egy egészséges vágyódás vissza a fiatalkorhoz, ez határozhatja meg ezeknek a filmeknek is a sikerét. A fiatalok számára pedig közelebb hozza azt a korszakot, amelyet a szüleik, nagyszüleik testközelből ismernek. Átélhetővé válik a történelem eme szelete, ezért is érzem úgy, hogy ezek a filmek oktatási segédanyagként is használhatók.

Papp Gábor Zsigmond

Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet

– Miképp álltak össze egy filmmé az egyes alkotások? Melyek voltak a válogatás legfőbb vezérelvei?
– Amikor az első Budapest retrót készítettük, akkor a legprimérebb dolgokat akartuk beemelni a filmbe, és a hétköznapi életmód bemutatásra törekedtünk: azt kerestük, hogy miképp éltek az emberek a hatvanas-hetvenes években, milyen frizurát, ruhát viseltek, mit ettek, hol-hogyan szórakoztak. A Budapest retró 2.-ben ezekhez a témákhoz jöttek hozzá az üzlet, ünnep, szabadidő, és a pesti nő témakörei. A Balaton retró már a címében is hordozta a kutatási területet, a Magyar retróban pedig szerettünk volna kilépni a Budapest-Balaton tengelyből, és általánosabb témákat kerestünk. A Magyar retró 2.-ben pedig kifejezetten a vidékre koncentráltunk. A szelekció alapját a Filmarchívum katalógusa adja, amelyben témákra lebontva tallózható, hogy 1960. és 1985. között milyen filmek készültek. Munkánk során emellett folyamatosan kettősségbe botlottunk: egyszerre éreztük azt, hogy mennyi minden változott, és azt is, hogy szinte semmi sem változott az évtizedek során. Leszögezném ugyanakkor, hogy sosem törekszünk valamiféle egzakt, tankönyvi leírás megadására a korról, hanem saját ízlés és arányérzék szerint szemezgetünk azon filmekből, amelyek nekünk tetszenek, és érdekesnek tűnnek – és reméljük, hogy majd mások is hasonlóan gondolkodnak róluk.

 

– Dokumentumfilmesként milyen kihívást jelent önnek egy-egy ilyen filmösszeállítás szerkesztése, rendezése?
– Nagyjából minden negyedik-ötödik filmem ilyen, és a hagyományos filmezéshez képest persze nagyon más, főként archívumi és vágószobai munka. Filmenként 50-60 órányi anyagot válogattunk át, s vágtunk össze a későbbi, cirka 80 perces hosszúságra. Ezt persze bárki más is megtehetné, csak akkor más film születne, más jelenetekkel, eltérő vágással. És azért igyekeztem némi kreativitást is vinni a filmbe, főleg a zenére vágott klipekbe és a megképesített újságcikkekbe.

– Van még az anyagban további potenciál újabb filmekre?
– Lehetőség mindig van, mert az alapanyag hatalmas. Minden egyes film befejezésekor eléggé telítődök ezzel a munkával, és olyankor szükség van néhány évre, amíg újra nekikezdek egy újabb, hasonló alkotásnak, így most nem tudnám megmondani, hogy fogjuk-e még folytatni. Mert hiába indul mindegyik retró örömfilmezésnek, a vége felé kiderül, hogy ezzel is nagyon sok munka van.

A film csütörtökön került mozikba. Mi lesz a sorsa a Magyar retró 2.-nek?
– A mostani mozibemutató után várhatóan három hónappal jelenik majd meg DVD-n. Emellett, mivel az MTVA pályázatán kaptunk rá támogatást, látható lesz a Magyar Televízió műsorán is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.