Gyarmati Fanni halálára

Szombat hajnalban, életének 102. esztendejében elhunyt Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós özvegye.

fib
2014. 02. 15. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyarmati Fanni 1912. szeptember 8-án született Budapesten. Tizennégy évesen ismerte meg az akkor tizenhét éves Radnóti Miklóst, közösen jártak matematikakorrepetálásra. Diákszerelmük eleinte nem tűnt tartósnak, ám mikor Radnóti visszatért csehországi főiskolai tanulmányaiból, elhatározták, hogy összeházasodnak. A szülők akaratának megfelelően megvárták, amíg Radnóti ledoktorál Szegeden, és 1935. augusztus 11-én frigyre léptek.

A Pozsonyi út 1. számú ház második emeletén találtak közös otthonra, a lakás azóta Gyarmati Fanni tulajdonában volt, ajtaján a mai napig kint van a dr. Radnóti Miklós névtábla.

Kortársak visszaemlékezései alapján Fanni méltó szellemi társa és értő kritikusa volt a költőnek. Ő ihlette a magyar irodalom talán leggyengédebb hitvesi szerelmes verseit, amelyek közül a Tétova óda és a Levél a hitveshez már a háború árnyékában, a munkaszolgálat szörnyűségei között születtek. Radnóti Miklós 1940 szeptemberében kezdte meg első munkaszolgálatát, és 1944 májusában vonult be utoljára.

Gyarmati Fanni és Radnóti Miklós
Zinner Erzsébet fotográfiáján (1938)

A megpróbáltatások alatt, mint leveleiből, verseiből kiderült, felesége jelentette az egyetlen kapaszkodót az élethez. Fanni a háború vége felé a pécsi Sancta Maria leánynevelő intézetben talált menedékre.

A második világháború után orosz- és franciatanári diplomát szerzett. Előbb a Jurányi utcai közgazdasági középiskolában tanított gyorsírást, majd a színházművészeti főiskolán francia nyelvet. Férjéről – egyetlen alkalmat leszámítva, amikor György Istvánnak, egy bori túlélőnek adott interjút – soha nem nyilatkozott, és sosem járt a költőhöz köthető rendezvényekre. Magánemberként őrizte férje emlékét.

Gyarmati Fanni házasságkötésüktől kezdve mindvégig a Pozsonyi úti lakásban lakott. Az özvegyet 1999-ben a XIII. kerület, majd 2005-ben Budapest díszpolgárává választották. 2008-ban a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára Kézirattárának adományozta Radnóti teljes kéziratos hagyatékát.

2009-ben – a Radnóti-emlékévben – a Magyar Köztársaság Középkeresztjével tüntették ki több évtizedes magas színvonalú oktatói munkájáért, valamint a Radnóti-hagyaték összegyűjtéséért, gondozásáért és közrebocsátásáért.

Isten nyugosztalja!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.