Méltó emlékezés a kommunizmus áldozataira

A berni követ ismét egy príma tévéfilm, amelyben újra remekel Kulka János. Avagy mi történt 1958-ban Bernben?

kgy
2014. 02. 26. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt három évben jobbnál jobb hírek érkeznek a magyar tévéfilmkészítés háza tájékáról. Korábban szinte teljesen eltűnt ez a tévés forma, amely a mozifilmhez képest lényegesen kevesebb pénzből készül, megfelelő kreativitással, tehetséggel és jó színészekkel azonban sikerülhet maradandót alkotni a kis képernyőre is.

Korábban már beszámoltunk A vizsga sikeréről, ősszel szó esett a Szabadság, különjáratról is, s most A berni követ ismét bizonyítja, hogy virágzik a tévéfilmkészítés. A három filmben több közös nevező van: mindhárom a Kádár-rendszerben játszódó, valós alapokon nyugvó, de fikciós darab, nívós tévéfilmek számos mozis megoldással, jó történetekkel, hiteles alakításokkal. Történetesen mindhárom forgatókönyvét a korba magát beleásó Köbli Norbert írta, a tematikai egyezés mellett azonban nincsen kényelmetlen önismétlés.

A tegnap este a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a közszolgálati csatornán vetített A berni követ újfent bizonyítja, hogy lehet és kell is bízni és áldozni a kis formára. Ezúttal Szász Attila kalauzolt minket 1958-ban, Nagy Imre kivégzése után két hónappal Svájcba, ahol a magyar nagykövetségre két magyar emigráns hatolt be fegyverrel, túszul ejtve a magyar nagykövetet. Akciójuk kudarcot vallott, és a nagykövet is megúszta a túszakciót, de az ügy így is a nemzetközi érdeklődés középpontjába került.

Keveset tudunk a pontos történésekről, s ezt A berni követ már a film elején igyekszik is leszögezni, hozzátéve, hogy a sztori keret egy fikciós alkotáshoz, amelynek lehet, hogy van köze a valós eseményekhez, lehet, hogy nem. Igazából mindegy is, a szituáció kölcsönvétele egy jó filmhez bármikor megengedett, s itt az alkotói fantáziára maradt a lehetőség, hogy a két túszejtő motivációit, a nagykövettel való kapcsolatukat megismerjük.A berni követ egyféle válasszal él, nem muszáj elhinni, de a korhoz és politikai helyzethez képest hihető variációt villant fel, s ennél többre itt nem is volt szükség.

Szász nagyon okosan Kulka Jánosra bízza magát, aki immár sokadszor adja tudása javát, s egy olyan nagyköveti alakítással rukkol elő, amelyben a diplomata mellett a hús-vér embert is megismerjük. A film atmoszférateremtése példás, a film elején külsőkkel alapozzák meg a hangulatunkat, a régi Mercedes, a népköztársasági címer jó időmérők.

A berni követ eztán zömmel a belsőkben játszódik, itt érezhető a tévéfilm mivolta az alkotásnak, de ebben az esetben ez cseppet sem volt zavaró, mert ez volt az alkotói vállalás. A film képi világa, beállításai, ritmusa ugyanakkor egy jó film benyomását keltették mindenféle előtag nélkül. A berni követ ugyanis pedánsan és szakmailag kiforrottan elkészített munka, amelyben Kulka mellett Szabó Kimmel Tamás és Kádas József játssza a főszerepeket, de a show-t egyértelműen Kulka viszi el. Neki köszönhetően mindvégig érdekes és feszült marad a hetvenperces tévéfilm, és bár a kommunizmus korában nem a szabad hajdúknak állt a vásár, így a lázadók kudarca sejthető, mégis úgy kanyarodunk a lezárásra, hogy őszintén érdeklődve várjuk a fejleményeket.

A berni követ nem olyan jó, mint A vizsga, és a Szabadság, különjárat, de így is tökéletes kedd esti szórakozást nyújtott a képernyők előtt, sőt mi több, tartalmas időtöltést biztosított. A Coming out és a Megdönteni Hajnal Tímeát sikert hozott a mozikba, most A berni követ a tévében folytatja az elismerések sorát. Jó látni, hogy az elmúlt évek apatikus állapota után a magyar mozgókép erőtől duzzadó magabiztossággal kezdi el visszaszerezni a nézőit. Kis képernyőn és nagy vásznon egyaránt! Várjuk a további hasonlóan kellemes és üde élményeket!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.