Koltay Gergely: A dalok megnyitják a szíveket

Koltay Gergely, a Magyar Örökség díjas Kormorán együttes alapítója sikerekről és konfliktusokról.

fib
2014. 03. 08. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akartam zenélni – idézte fel a kezdeteket Koltay Gergely. – Világéletemben festő szerettem volna lenni. A szüleim azonban, a maguk polgári módján, úgy gondolták, hogy a festészet nem rendes hivatás, így végül mégis a zenét választottam. De az indíttatás, hogy valami mást is csináljak e mellett, azóta is bennem van. Könyveket írtam, színpadi műveket készítettem: a Honfoglalást, a Tróját, A költő visszatért, forgattam két játékfilmet: az Elektra mindörökkét és a Titkos szeretőket, több dokumentumfilmet, és most is készülök egy új produkcióra.

A 2001-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével kitüntetett Koltay Gergelyt mégis zenészként, a Kormorán lelkeként ismeri mindenki, neve elválaszthatatlanul összefonódott a lassan negyven éve működő együttessel. A dalszerző, szövegíró a Liszt Ferenc Zeneművészeti főiskolán végzett fuvola tanszakon. Tanulmányai alatt a Sebő együttesben muzsikált. – Sebő Ferenccel és Halmos Bélával nagyon jó barátságban voltam, együtt alapítottuk meg a Sebő együttest. Időközben azonban kialakult egy kép bennem arról, milyen irányba is szeretnék tovább haladni, így kiléptem a zenekarból és csináltam egy saját együttest. Ez lett a Kormorán. A név kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a világ minden pontján ugyanúgy értsék, mint itthon. Akkoriban sok zenekar lépett fel Nyugaton, így mi is ezt céloztuk meg, a Kormorán név pedig, amely azóta szinte misztikussá vált, alkalmasnak tűnt erre – mesélte Koltay Gergely.

Negyven évvel később, több mint száz albummal a háta mögött a zenekar alapítója örömmel vegyes elégedettséggel tekinthet az eredményekre. – Nekünk nincs a hagyományos értelemben vett rajongótáborunk. A Kormoránnak barátai vannak, ez egy élő közösség, olyan, mint egy család. Örülök a szenvedélyüknek, jó érzés látni, hogy a dalokon keresztül létre tudtunk hozni egy közösséget. Függetlenül attól, hogy hol játszunk, kinek játszunk, mindenhol a mai napig éneklik dalainkat a koncerten. Ilyen egyszerű. Amikor ezzel szembesülünk, libabőrösök leszünk és potyognak a könnyeink a színpadon.

Nem volt azonban minden pillanatban felhőtlen a viszony a közönség és a zenekar között. Negyven év alatt számtalan zenész fordult meg az együttesben, a tagság többször teljesen lecserélődött Koltay Gergely körül. Az új felállásokat kezdetben mindig hűvösen fogadta a hallgatóság. – Volt egy tíz éves zseniális korszakunk, a 80-as évek sikerei után az ezredfordulón sikerült megújulnunk. Idővel azonban mintha kihunyt volna az arcokban a fény. Így nagy veszekedések árán ugyan, de létrehoztam egy új felállást, amely lassan három éve nagyszerűen működik.

– Úgy gondolom, ezt a jelenlegi zenekart egyben kell tartani. Most sikerült megvalósítani azt, ahogy én egykor elképzeltem a Kormoránt. Nem is vagyok hajlandó változtatni ezen. Nagyon jó albumokat csináltunk így közösen, és nagyon jó lesz a következő lemez is. Az új tagok visszahozták azt, amiről úgy éreztem, már elfelejtettem. A tagok közül Fehér Nóri a Vajdaságból, Vadkerti Imre Felvidékről, Gáspár Álmos Erdélyből érkezett. Ha koncert alatt végignézek a színpadon, ott látom a Nagy-Magyarországot, és innentől nekem ez rendben van.

A dalszövegek és szerepvállalások miatt óhatatlanul előkerül időről-időre a politikus zene kérdése. Többen támadták a zenekart, veszélyes ideológiákkal vádolva az alkotókat. Koltay Gergely szerint azonban a Kormorán egyáltalán nem politizál, a vádak így értelmetlenek. – Több mint száz muzsikus fordult meg a zenekarban, és a rosszindulatú vádakkal szemben: faji és vallási hovatartozásra való tekintet nélkül. Időről időre megtalálnak ezzel, ám én mindenkivel kapcsolatban teljesen toleráns vagyok, a legfontosabb az volt minden pillanatban, hogy ki hogyan játszott a hangszerén. Én keresztény ember vagyok, így neveltek minket a bátyámmal, és ez tökéletesen áthatja az életünket – fogalmazott a zenekar vezetője.A nemzet szolgálatában című, az erdélyi Transylmaniával közösen készített lemez után a Kormorán most lírai irányba indul el. Az áprilisra tervezett Engedj magadhoz című zenealbum – amely sorban a negyedik lesz a 2011-es átalakulás óta – központi témája a szerelem. – Minden albumunk egy kicsit más volt – mondta Koltay Gergely. Ezúttal a lírai oldalamra koncentráltam. Amikor leülök komponálni, nem azon gondolkodom, hogy mennyi lemezt kéne eladnunk. A legfontosabb kérdés, hogy kinek mit tudok adni a zenémmel, hogy miként tudok utat találni a szívekhez. Mert amikor a Kormorán elkezd játszani, akkor kinyílnak a szívek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.