A tárlat kurátora hangsúlyozta: a Makovecz – összekötni az eget és a földet címmel megnyílt emlékkiállítás ugyan az életmű egészét kívánja bemutatni, ennek azonban csak töredékét képes a közönség elé tárni. Mezei Gábor szerint a makoveczi életmű legfontosabb része a mindennapi tevékenység volt, amelyet lehetetlen teljes mértékben megmutatni. Ehelyett elsősorban arra törekedtek, hogy megidézzék „azt a varázslatot, szeretetre méltó és zseniális személyiséget, aki Makovecz Imre” – fogalmazott.
Szabó Marianne textilművész, Makovecz Imre özvegye és a Makovecz Imre Alapítvány kuratóriumi tagja emlékeztetett: ez a Kossuth-díjas építész életművének eddigi legnagyobb lélegzetű kiállítása, a tárlat mégis csak arra törekedhetett, hogy ennek a páratlan életműnek a csúcsteljesítményeit emelje ki.
Nagy Ervin országos főépítész emlékeztetett: Makovecz Imre életműve mára része lett az egyetemes építészettörténetnek, házai az egész Kárpát-medencében jelen vannak, személye legendássá vált. Budapesten nincs jelentős épülete, fő műve, a Szent Mihály-templom nem valósulhatott meg. Ám „ahogy Barcelonában a Sagrada Familia, úgy ez a templom is felépíthető” – fogalmazott az országos főépítész.
Szabó Marianne, Makovecz Imre özvegye a megnyitón
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alapítója és örökös tiszteleti elnöke életművéből válogatott kiállítás címe idézet Makovecz Imrétől, aki azt írta: az építészet igazi kalandja az eget és a földet összekapcsolni.
A Vigadó frissen megnyílt kiállítótereiben három teremben láthatók az építész munkái, rajzai, grafikái, a róla szóló filmek, fotók, dokumentumok. A 6. emeleti teremben állították fel fő műve, a felső-krisztinavárosi templom 3,5 méteres modelljét, az 5. emeleten egyebek között három kisebb makett áll: a paksi katolikus templom, a visegrádi Erdei Művelődési Ház és a Sevilla Expo ’92 magyar nemzeti pavilonjának kicsinyített mása.
A tárlat két szinten, 60 tablón mutatja be Makovecz Imre megépült és tervezett épületeinek fotóit; az üvegtárlókban az építész skiccrajzait, fényképeket és személyes munkaeszközöket állítottak ki. Falmatricákon idézetek olvashatók tőle saját kézírásával, mindemellett három film is pereg: a Szerelmes földrajz című sorozat vele készült epizódja, Osskó Judit építész-szerkesztő 25 perces összeállítása, valamint Dárday István 3 perces animációja. A tárlatra az MMA háromnyelvű katalógust ad ki.