A díj alapítása, 2006 óta 43 költőt és írót ismert el az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület. Az irodalmi nagydíj célja az előző év egy kiemelkedő, különösen értékes alkotásának jutalmazása, a további díjak pedig ösztönzésül szolgálnak a tehetségüket már bizonyított művészek további alkotómunkájához.
„Éveken át a díjakkal járó pénzjutalom jelentette Magyarországon a legnagyobb összegű civil irodalmi elismerést, ám a szerzői jogi törvény 2012-es módosítása miatt az alkotóknak már nincs lehetőségük arra, hogy saját egyesületük útján kulturális célra fordítsák a jogdíjukból származó összeget. Ezért 2013-tól ezt a pénzt az egyesület a Nemzeti Kulturális Alapnak utalja át” – olvasható az Artisjus sajtóközleményében. Az irodalmi nagydíj korábban 3 millió forinttal járt, az irodalmi díjak pedig egy éven át havi 100 ezer forintos ösztöndíjjal. Tavaly óta az elismerés nem jár pénzjutalommal, a kitüntetettek oklevelet, a nagydíjas egy bronzszobrot, Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész alkotását veheti át.
Az Artisjus Irodalmi Nagydíjjal kitüntetett Pintér Béla 1970-ben született Budapesten, a színész, zenész, drámaíró, rendező saját társulatával mutatja be a többnyire maga által írt színműveket. A klasszikus drámai hagyományra épülő, eredeti, kortárs, a mai magyar társadalmat érintő, egyszerre megrázó és szórakoztató színpadi műveket alkot. A gyűjteményes kötetet a Saxum Kiadó 2013-ban adta ki Drámák címmel.
Tompa Andrea Fejtől s lábtól (Kettő orvos Erdélyben) című, a Kalligram Kiadónál megjelent regényéért kapja az elismerést. A kolozsvári születésű írónő második regénye két fiatal orvos-egyetemista történetét ábrázolja – olvasható az indoklásban, amely kitér arra is, hogy az önvallomásszerű könyvben lenyűgöző aprólékossággal tárul az olvasó elé az 1910-es évek modernizálódó Kolozsvárjának fizikai-eszmei forrongása, a hősök ellentmondásos kapcsolatrendszere, a monarchia végidejének, valamint az első világháborút megelőző és követő évek pazar panorámája.
Takács Zsuzsa költő, műfordító, prózaíró négy ciklusból álló Tiltott nyelv című, a Magvető kiadónál megjelent verseskötetéért kapja a díjat. Az 1938-ban született szerző a díj méltatása szerint ebben a kötetben megőrzi és továbbfejleszti sajátos hangnemét, amelyben a költő a közös beszéd emelkedettségével szólal meg, de többes száma a megsokszorozott magányé egy kopár világban.
Havasréti Józsefet Szerb Antal című monográfiájáért díjazza az Artisjus. A több mint hétszáz oldalas tanulmány a Magvető gondozásában jelent meg. Egyszerre imponálóan alapos szakmunka és klasszikus, szépirodalmi mércével is mérhető irodalmi esszé.