A 2012-es londoni olimpia nyitógáláját közel egymilliárdan látták, közülük talán kevesen tudják, hogy az est csúcspontján futó animációt egy magyar srác, Balogh Zsolt készítette. Egy évvel később a művész újabb sikert könyvelhetett el: a Viktória és Albert Múzeum nagyszabású David Bowie-kiállításának videoinstallációjaiért felelhetett. A tárlat a közelmúltban megnyerte a Museum and Heritage Awards 2014 időszaki kiállításért járó elismerését. Zsolt legutóbb a Londoni Nemzeti Színház bemutatójának, az Emil és a detektíveknek a vetített díszletét álmodta meg.
Az Egyesült Királyság után most Ausztráliában hódít a magyar művész: Sydney szimbólumát, a dán Jorn Utzon által tervezett operaházat „festhette ki”. Május 23-ától két héten keresztül Ausztrália legnagyobb kulturális eseménye, a több mint 300 ezer nézőt vonzó Vivid Festival felkérésére Balogh Zsolt animációi peregnek majd esténként.
A Lighting of the Sails (A vitorlák kivilágítása) című fényműsor az építészet kezdeteitől egészen az emberi civilizáció mai csúcsáig tartó időutazás. A digitális effektek mellett sok részletet a 3D nyomtatással készített modell festésével, lefagyasztásával, felgyújtásával vagy zselésítésével ért el a csapat. A fiatal digitális tervező feladata a vetítés folyamán változatos vizuális trükkökkel lerombolt épület reinkarnációinak megtervezése és animálása volt. Az operaház a műsor folyamán hol trópusi madárként, hol színes absztrakt origamiszoborként születik újjá, legvégül pedig a mindenki által ismert, letisztult formában jelenik meg.
A magyar videóművészről szóló korábbi írásunkat itt találja.