Egyben maradhat a Munkácsy-trilógia

A kormányzat tárgyalásokat folytat a két nem állami tulajdonban lévő festmény megvásárlásáról.

Grund
2014. 05. 28. 17:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkácsy híres trilógiáját – a Krisztus Pilátus előtt, a Golgota és az Ecce Homo című nagyméretű festményeket – világpremierként először 1995. augusztus 25-én láthatta a közönség a debreceni Déri Múzeumban.

Az Ecce Homo a debreceni múzeum tulajdonában van, a Golgota című képet 2016-ig helyezte debreceni letétbe Amerikában élő tulajdonosa, Pákh Imre műgyűjtő, míg a kanadai Hamilton Galéria tulajdonában lévő Krisztus Pilátus előtt című alkotás tartós letéti szerződése július 31-én lejár.

Utóbbi képet – amennyiben a magyar állam nem vásárolja meg – eddig az időpontig vissza kell szállítani Kanadába. Időközben – sajtóértesülések szerint – Pákh Imre is jelezte a debreceni múzeumnak, hogy komoly vevő akadt a tulajdonában lévő festményre.

Kósa Lajos korábban úgy nyilatkozott: Debrecennek szándékában áll, hogy valamilyen módon megvegye az alkotást. Olyan kulturális örökségről van szó, amelyre mindenképpen kell pénzt keríteni – mondta a polgármester.

A debreceni polgármesteri hivatal közleménye szerint „Debrecen önkormányzata számára kiemelt fontosságú cél, hogy nemzeti kincsünk, a Munkácsy-trilógia a Déri Múzeumban maradhasson”.

„Folynak a tárgyalások az érintettek között, a kormányzat és az önkormányzat vezetői közösen keresik a jogi és pénzügyi megoldást. Minden érdemi változásról, illetve eredményről természetesen tájékoztatást fogunk adni” – zárul a polgármesteri hivatal közleménye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.