Személyes emlékezéssel kezdte Balog Zoltán nemzetierőforrás-miniszter, az NKA elnöke a Cseh Tamásról Programról szóló bejelentését. Elmesélte, hogy 1976 januárjában, egy művelődési házban találkozott először az új program névadójával. A koncert után Balog Zoltán és Cseh Tamás közelebbről is megismerkedtek egymással a Kis Sarok elnevezésű kocsmában.
A rövid, nosztalgikus bevezető után Balog rátért az új könnyűzenei program részleteire.
Évi százmillió forintot garantál az NKA a magyar könnyűzenei élet támogatására a Cseh Tamás Programon keresztül három esztendeig. Ennek forrásául az üres adathordozók után járó jogdíjbevétel 25 százaléka szolgál, amely az NKA rendelkezése alá tartozik. Az így befolyó összeget az eddigi adatok alapján megközelítőleg egymilliárd forintra becsülik, ebből nemcsak a Cseh Tamás Alapítványon keresztül részesülnek a művészek, hanem a komolyzenei és egyéb művészeti programok támogatására is jut belőle.
A pályázatok kiírását harminc, elbírálását hatvan nap alatt bonyolítják le. Az első nyertesek már októberben megkaphatják a megítélt összeget
– ígérte a miniszter.
Az új támogatási rendszer hét alprogramból áll:
1. kezdő zenekarok és előadók támogatása az első lemez, klip létrehozásában
2. kezdő előadók befutott zenekarok koncertjei előtt mutathatják meg tehetségüket
3. elsősorban vidéki, kis befogadó képességű fellépőhelyszíneken segítik az élő koncertek, kulturális programok szervezését
4. illegális letöltések visszaszorítását célzó felvilágosító tevékenység
5. az írott és tárgyi emlékek gyűjtésének, megőrzésének támogatása, amelyek a műfaj hazai történetét dokumentálják
6. menedzserképzés
7. a magyar könnyűzene külföldi megjelenése
L. Simon László, aki ezen a sajtótájékoztató jelentette be, hogy lemond az NKA alelnöki tisztségéről, számos meghatározó szakmai szervezetet sorolt fel, amelyek részt vettek a program részleteinek kidolgozásában. L. Simon fontosnak tartja, hogy a szakma képviselői a konkrét pályázatok kiírásában és elbírálásában is közreműködjenek.
Balog Zoltán és L. Simon László
Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet
Az eseményen jelen lévő Szakcsi Lakatos Béla Kossuth- és Liszt-díjas zongoraművész és zeneszerző kérdésünkre azt válaszolta, hogy egyelőre fogalma sincs, mit jelent a dzsessz-szakma számára a Cseh Tamás Program. Azon törte a fejét, hogy a dzsesszzenészek nem tartoznak a könnyűzenészek közé, viszont a klasszikus műfajba sem sorolhatók.
Az a komolyzene, amit komolyan vesznek
– nyilatkozta lapunknak Póka Egon basszusgitáros, zeneszerző és a Kőbányai Zenei Stúdió vezetője, aki részt vesz az NKA bizottsági munkájában is. Szerinte a kortárs komolyzene területén tapasztalható teljesítmények látványos különbséget mutatnak a kortárs könnyűzenében vagy a kortárs dzsessz műfajában felmutatott eredményekhez képest – az utóbbiak javára. Véleménye szerint hiba lenne műfaji skatulyákba zárni a pályázókat, inkább a produkció minősége alapján kellene dönteni a támogatásról. Mivel a részleteket még nem ismerik, mindkét művész úgy gondolta, hogy korai lenne értékelni az új támogatási rendszert. Abban is egyetértettek, hogy tökéletes megoldás nincs, de törekedni kell rá.