Szent László koronázását játsszák újra a székesfehérvári Középkori Romkertben, Magyarország legnagyobb épített szabadtéri színpadán augusztusban, a Koronázási Ünnepi Játékokon. Az egykor itt álló Nagyboldogasszony-bazilikában harmincnyolc magyar királyt koronáztak meg, tizenötöt temettek el.
Először tavaly rendeztek szertartásjátékot a nemzeti emlékhelyen: akkor a Szent István-emlékév miatt is adta magát, hogy Szent István koronázását játsszák újra.
A szertartásjáték rendezője idén is Szikora János, a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatója. Makranczi Zalán székesfehérvári színész alakítja László királyt, a koronázó érsek Blaskó Péter, a szertartásmester ismét Mihályi Győző lesz – mondta el kedden Budapesten a Magyar Nemzeti Galériában tartott sajtótájékoztatón Szikora János.
– Első királyunk életével kapcsolatban legtöbbször a fantáziánkra kellett hagyatkoznunk, Szent Lászlóról sokkal több forrásunk van. A legendáriuma óriási kultúrkincs – mondta a direktor.
Székesfehérvár először tavaly újította fel a korábban Királyi Napok néven megrendezett fesztivált Koronázási Ünnepi Játékok címmel. Idén Miklósa Erika operaénekes műsora, a Mária-dalok lesz a fesztivál nyitóeseménye a szabadtéri színpadon augusztus 15-én.
Dolhai Attila, Cserta Balázs, Szlama László, Tóth László és a Quartett Escualo zenekar lesz Miklósa Erika vendége. Közreműködik majd Drahos Béla vezényletével az Alba Regia Szimfonikus Zenekar is.
Miklósa Erika rendszeres fellépő a székesfehérvári Harmonia Albensis fesztiválon, de a koncert időközben kinőtte a bazilikát, ezért is kerül át idén a szabadtéri színpadra, mint a Harmonia Albensis hangversenysorozat záró és a Koronázási Ünnepi Játékok kezdő hangversenye.
A műsorban részletek hangzanak el többek között Händel, Verdi és Erkel műveiből, valamint népdalok és népi imádságok szólalnak meg, az est moderátora is Miklósa Erika lesz.
Szent László életével foglalkozik a Fő utca falaira vetített ezer négyzetméteres mozgó képregény – Magyarósi Éva grafikusművész animációival –, a belvárosban középkori piacteret rendeznek, és Szent Lászlóhoz kapcsolódó történelmi figurákkal bővül az óriásbáb-gyűjtemény.
Szent István, Szent Imre, Gizella, Asztrik, Sarolt és Géza fejedelem után most Szent László király, a lánya, Piroska, a felesége, Rheinfeldi Adelheid, a testvére, I. Géza és unokatestvére, Salamon figurája készül el.
A fesztiválon felvonuláson viszik körbe a városban a négy és fél méteres királybábokat, amelyeket Somogyi Győző festőművész és Grosschmid Erik bábtervező tervez, és székesfehérvári általános iskolások vesznek részt az elkészítésükben.
A fesztivál kétszáz fős stábjából százkilencvenen fehérváriak – hívta fel a figyelmet Szikora, aki szerint a nagy történelmi alakok megidézése mellett az is céljuk, hogy megmozgassák a város kreatív erőit.
Mivel idén Szent Lászlóról van szó, a szervezésbe bevonták a nagyváradi római katolikus egyházmegye püspökét, Böcskei Lászlót és a nagyváradi Szigligeti Színházat. L. Simon László a sajtótájékoztatón emlékeztetett: a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) a rendezvényt 5 millió forinttal támogatja.
A budai Várnegyed megújításáért felelős kormánybiztos megjegyezte azt is: augusztus 20-ra elkészül a Várkert bazár előtti útszakasz, a Lánchíd utca felújítása.
Elmondta: hosszú távon legalább részben helyreállítják majd a sajtótájékoztató helyszíne, a Budavári Palota eredeti állapotát.
A kormánybiztos emlékeztetett: a Magyar Nemzeti Galériának otthont adó épület belső tereit a hatvanas években verték szét, tehát nem a háborús károk következménye volt az átalakítás.