Posztumusz Lovagkeresztet (Ritterkreuz) adományozott az osztrák hadügyminiszter Méhes György prózaírónak az Osztrák Tisztek Társasága javaslatára.
A Kossuth-díjas Méhes György − eredeti nevén Nagy Elek − az erdélyi irodalom „nagy mesélője”, regényíró és színdarabok szerzője „életművéért, műveiben a népek, nemzetek együttélésének bemutatásáért” kapta meg az elismerést, amelyet fia, Nagy Elek (nyitóképünkön) vett át szombaton a Petőfi Irodalmi Múzeumban .
Méhes György május 14-én lenne 98 éves. A díjátadón jelen volt az osztrák állam képviseletében Fred Korkisch, az Osztrák Külügyi Intézet igazgatója, Karl Shop egyetemi tanár, Hende Csaba honvédelmi miniszter, Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke és L. Simon László kormánybiztos.
A 2007-ben elhunyt Méhes Györgyről Rüdiger Stix, az osztrák hadügyminiszter kabinetirodájának tagja mondott laudációt. Az Osztrák Tisztek Társaságának nevében köszönetet mondott Méhes György munkáiért és azért, hogy Magyarország részt vállalt a vasfüggöny lebontásában. − Mi, bécsi tisztek hálával tartozunk önöknek. Magyarország példaértékű volt számunkra 1956-os cselekedetei miatt, a vasfüggöny lebontásával pedig az egész emberiség sorsát jobbra fordította − mondta.
Méhes György írói világáról úgy vélekedett: Méhes úgy jelenítette meg Közép-Európát, hogy az egyetemes értékkel bír, és ugyanazokat az elveket vallotta a kommunizmus alatt is, mint korábban. − Nagy író és nagy ember, aki megtestesíti a régi Magyarország nagy szellemét. Szerette a nemzetét, de a többiekben nem látott ellenséget. Szereplői lehetnek románok, magyarok, németek vagy zsidók, még sincs köztük kommunikációs szakadék. Elsősorban nem nemzeti, hanem emberi vonásaikkal különböznek egymástól. Méhes György számára az ember volt a legfontosabb – hangsúlyozta Rüdiger Stix.
Szőcs Géza kormánybiztos, miniszterelnöki főtanácsadó írói minőségében mondott laudációt Méhes Györgyről, aki szerinte kettős szorításban alkotott: a proletkult és az irodalmi sznobizmus nyomása alatt. − Nagy bátorság és a szellemi önállóság magas foka kellett ahhoz, hogy erre nemet mondjon. Műfaji álruhában − a mese, az allegória, a parabola álruhájában − szolgált olyan értékeket, mint a szabadság és a remény − mondta Szőcs.
Méhes György a 2002-ben elnyert Kossuth-díjjal járó összegből alapította meg a 3 ezer euróval járó Méhes György-nagydíjat és a Méhes György-debütdíjat − ennek összege 1000 euró.
A díjak odaítéléséről az Erdélyi Magyar Írók Ligája javaslatára Méhes György örökösei döntenek. A Méhes György-nagydíjat idén György Attila prózaíró, publicista vehette át. Őt Szentmártoni János, a Magyar Írószövetség elnöke laudálta mint „modern kori lovagot”, aki a műveiben a mágikus realisták rokona. − Úgy bolyong különböző történelmi korokban, legendákban, mintha a jelenben járna. A mítoszok sűrített levegőjét ragyogó humorral oldja. Magyar elődei Krúdy Gyula, Tamási Áron, Lázár Ervin és maga Méhes György is.
Az első köteteseknek járó Méhes György-debütdíjat Varga László Edgár költő, író vehette át Cseréptavasz című első verseskötetéért. Király Zoltán, az Erdélyi Magyar Írók Ligája ügyvezető elnöke méltatásában úgy vélekedett: a hat év verseit egybegyűjtő kötettel „teljes jogú költőként” debütál a magyar irodalomban Varga László Edgár.