Az elmúlt évtizedek hullámhegyei és -völgyei után kisebb csoda, hogy már a 24. Művészetek Völgyét rendezhetjük meg, jövőre pedig, ha minden jól megy, még gazdagabb kínálattal ünnepelhetjük a negyedszázados fesztivált. Rájöttünk, a fennmaradás záloga, ha ötvözzük a hagyományt és az innovációt – fogalmazott Márta István fesztiváligazgató az eseménysorozat szerdai sajtótájékoztatóján.
Palya Bea mellett (nyitóképünkön) udvarhölggyé idén válik Harcsa Veronika énekes, udvarában főként jazzistákat fog vendégül látni, fellépő lesz Szőke Szabolcs, Juhász Gábor, Lantos Zoltán, Sárik Péter, Sütő Márton, Szőke Nikoletta, Váczi Eszter és Fassang László is.
A magyar kreatívipar támogatásáért felelős Design Terminál is letelepül a Balaton-felvidékre. Miklós Bernadett, a Design Terminal stratégiai igazgatója elmondta, már egy ideje bemutatkozásra alkalmas nyári helyszínt kerestek, amikor a Művészetek Völgye szervezői megkeresték őket.
A Hello Wood által tervezett udvarukban formabontó beszélgetéseket rendeznek, szó lesz a magyar konyha újragondolásáról, arról, lehetnek-e nálunk is kreatívipari körzetek, a családi vállalkozások sikereiről, az urbánus és a falusi lét egymásra hatásáról. A vigántpetendi Csórompusztán természetesen ott lesz a Hello Wood csapata, egyhetes alkotótáborukban az egyensúlyra fognak koncentrálni.
Saját udvart kap a Fonó is: itt fog zenélni többek között Ferenczi György és a Rackajam, a Budapest Nufolk Revolution és a Söndörgő. Újdonság az is, hogy az egyik legrégibb hazai fesztivál idén bekerült a Nagyon Balaton programsorozatba.
A megszokott népzenei, blues és jazz kínálat könnyűzenei koncertekkel egészül ki. A Balaton-felvidék meghódítására készül Eric Truffaz, a Club des Belugas, Little G. Weevil, az Ivan and the Parazol, a Mary Popkids, a Random Trip vagy az Anna and the Barbies.
A Kapolcson, Taliándörögdön és Vigántpetenden megrendezett tíznapos összművészeti fesztiválon visszatérő vendég már Snétberger Ferenc, a Sebő együttes, a Kaláka, Lovasi András, Sebestyén Márta, Varró Dániel, Lackfi János, a Momentán Társulat és a Rájátszás is.
Lesznek stand-up comedy és slam poetry előadások, könyvbemutatók és irodalmi estek, tánc- és játszóházak, filmvetítések és művészeti kiállítások, fazekas- és keramikustalálkozó, kézműves vásár, környezetvédelmi programok, bor- és pálinkakóstolók.
A legnagyobb újítás egy mobilos applikáció: a felhasználók összeállíthatják saját programfüzetüket, heti- vagy napijegyet vásárolhatnak, bizonyos helyszíneken még fizethetnek is a készülékükkel, ráadásul fesztiválon fellépő előadók összes számát megkapják egy csomagban.
Indítottak egy játékot is: akik az ország különböző pontjain elhelyezett fatáblákról leolvassák a QR-kódokat 50 százalékkal olcsóbban juthatnak hozzá a tíznapos bérlethez. Az alkalmazás elérhető itt és itt.
A fesztivál költségvetése mintegy 100 millió forint, ebből huszonkét milliót a Nemzeti Kulturális Alap biztosít, harmincöt millió forintos a szponzorációs keret, a fennmaradót egyrészt a bérleti díjak teszik ki, de a szervezők a jegybevétel növekedésében bíznak.
Július vége még messze van, úgyhogy addig ezzel a videovaló teremthetünk „völgyhangulatot”: