Randevú a királynővel, fókuszban az orgona – hirdeti az 1. Országos OrgonaPont Fesztivál, amelyet vasárnap rendeznek az ország számos pontján. A Filharmónia Magyarország fesztiváljának felvezetéseként pénteken egész nap szakmai konferenciát tartanak Pécsett, ahol egy különleges hangversenyen a pécsi Bazilikában Bogányi Tibor, a Pannon Filharmonikusok karmestere csellistaként lép fel, felesége, Zászkaliczky Ágnes orgonaművész pedig a Filharmónia vezetőjével, Szamosi Szabolcs orgonaművésszel együtt bemutatja a hangszer lehetőségeit.
Pécs vasárnap is fontos helyszín marad, ekkor négy nagy országos hangversenyt tartanak: Harkán, az evangélikus templomban, az ország egyedülálló historikus hangszerén délután kettőkor, a budapesti Bosnyák téri templomban négykor, a debreceni református nagytemplomban hatkor, a pécsi bazilikában pedig este kilenckor szólal meg az orgona Francesco Finotti és Kovács Szilárd közreműködésével.
E napon sok helyen lesznek orgonakoncertek, templomokban és a Müpa ifjúsági előadásán is. Megszólal az ország egyetlen Bach-orgonája is, amelyet múlt héten szenteltek fel a ceglédi evangélikus templomban (nyitóképünkön). Ezen a héten a WestEnd City Centerben mini orgonakoncerteket tartanak, itt állítják ki az aquincumi víziorgonát is.
Bach-műsorral ünnepli születésnapját Kocsis Zoltán péntek este nyolc órakor a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében. A neves zongoraművész-karmester a jeles nap alkalmából 1990 óta minden esztendőben jótékonysági hangversenyt ad a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat javára úgy, hogy vele együtt minden közreműködő és szólista ingyen vállalja a fellépést. Az I. Brandenburgi versenyt, az f-moll zongoraversenyt, az a-moll hegedűversenyt és a C-dúr zenekari szvitet magába foglaló hangverseny szólistája maga Kocsis Zoltán lesz, aki az f-moll zongoraversenyt játssza, a többi művet pedig dirigálja, illetve Kuklis Gergely hegedűművész. A közreműködő muzsikusok a Nemzeti Filharmonikus Zenekar művészei lesznek. A hangverseny bevételével a karitatív szervezet rászoruló gyermekeket segít, kivizsgálási, gyógykezelési és műtéti költségeket fedez.
Ma este hallhatjuk a MÁV Szimfonikusok Richard Strauss-estjét a Zeneakadémia Nagytermében, ahol a 150 éve született szerző Halál és megdicsőülés, valamint Till Eulenspiegel című szimfonikus költeményeit, valamint Oboaversenyét játsszák, utóbbi szólistája Hansjörg Schellenberger, a Berlini Filharmonikusok egykori szóló oboistája lesz. Ennek a kései Strauss-műnek a keletkezése is különleges: a második világháború végén a Garmisch városát elfoglaló amerikai katonák egyike, aki civilben oboista volt, felkereste Strausst, hogy nem írna-e neki egy oboaversenyt. Bár a kérést a 81 éves Strauss akkor elutasította, a gondolat azonban nem hagyta nyugodni, és még azon az őszön megkomponálta a művet. A koncertet Csaba Péter vezényli.
Alena Baevával lép fel a Keller András vezette Concerto Budapest szombat este fél nyolckor szintén a Zeneakadémia Nagytermében, a kiváló művésznő a legifjabb hegedűművész-nemzedék egyik legfénylőbb csillaga. A kazahsztáni születésű, Moszkvában tanult hegedűs máris több rangos versenygyőzelmet tudhat magának, többek között a Wienawski-, a Paganini- és a Sendai-verseny első helyezését. Holnap Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyét hallhatjuk tőle, a zenekar a szünet után pedig Beethoven VII. szimfóniáját játssza.