Rosszfiúk északon, délen, meg a szivárványon túl

A hét mozibemutatói közül több is a jó és rossz harcáról szól, igaz, eltérő műfaji és kulturális keretben.

kgy
2014. 05. 09. 9:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eltűnés sorrendjében (16)

Az északiak újra és újra megmutatják, miért lehet és kell őket szeretni. Ezúttal nem Trieren vagy Vinterbergen, hanem Hans Petter Molandon a sor, hogy előálljon valami szokatlannal. Moland a legutóbbi, Hajszál híján úriember című filmjét követően ismét Stellan Skarsgarddal forgatott egy jóvágású bűnfilmet, amelybe bőséggel adagolt a fanyar északi humorból. Az eredmény pedig? Halálosan jó skandináv fekete komédia a Skarsgard megformálta hókotróról, aki fia elvesztése után véres bosszút esküszik a maffiózó elkövetők ellen. Az északi humort az albán maffiavezért játszó Bruno Ganz teszi még élvezetesebbé. Skarsgard az MNO-nak is adott egy interjút, ahol aláhúzta, hogy ne morális tanmesének tartsuk a filmet, hanem annak, aminek kell: szórakoztató fekete komédiának, amelyben a morbid a váratlant szolgálja.


Fuss, fiú!
(12)

Újabb holokauszttörténet a második világháborúból, ezúttal egy kisfiú szemszögén keresztül. Az Oscar-díjas Pepe Danquart rendezésében ezúttal is egy megtörtént esemény szolgál a film alapjául. A szüleitől elszakadó Srulik 1942-ben megszökik a varsói gettóból és egy megrázó road movie keretében vándorol a remény felé. Megpróbáltatásai során elveszti fél karját, megaláztatások során megy keresztül, de életösztöne újra és újra továbblendíti a nehézségeken.


Kenau
(12)

A Mafilm fóti stúdiójában forgatták ezt a kertek alatt a mozikba kerülő holland filmet, amely a németalföldi történelem egy fontos, megtörtént eseményét dolgozza fel, 1572-be kalauzolva a nézőt. A női egyenjogúsági mozgalmak egyik első állomásán Kenau Simonsdochter Hasselaer heroikus küzdelmét lehet végigizgulni. És ha jól figyelünk, az egyik szerepben a magyar Árpa Attilát is felfedezhetjük a vásznon.


Már megint lakótársat keresünk
(16)

Cédric Klapisch 2002-ben készítette el a Lakótársat keresünk című vígjátékát, tehetséges fiatal színészekkel, mint Roman Duris, Audrey Tautou, és Cécile De France. A hatalmas sikert arató film Karlovy Varyban közönségdíjat nyert, több César-díjra jelölték, és a rendezőt még Európa Filmdíjra is nominálták. Kézenfekvő volt a folytatás hasonló felállással, és a Még mindig lakótársat keresünk fogadtatása sem maradt el sokkal az első résztől. 2005 óta azonban majd tíz év telt el, a kezdetben diákokat játszó fiatalok kinőttek az iskolapadból, Erasmus ösztöndíj helyett így leginkább családi és karrierkonfliktusokról számolhatnak be. Klapisch mégis jó érzékkel vezette át a felnőttkorba karaktereit, akik mind a korábbról megismert lelkesedéssel csatlakoztak a Már megint lakótársat keresünkhöz. A helyszín ugyan New York, s Roman Duris kétgyerekes apaként éppen tönkrement házassága romjain mereng, minket mégis érdekel, hogy miképp alakul a sorsuk, s éppen kivel sikerül összeköltözniük, ezúttal a Nagy Almában.


Salvo – Magányos szerelmesek
(16)

Tavaly Velencében nagy sikert aratott az elsőfilmes szicíliai rendezőpáros, Antonio Piazza és Fabio Grassadonia drámája, a Salvo – Magányos szerelmesek. A szicíliai maffiatörténet egy helyi rosszfiú és egy vak lány drámai kapcsolatáról ugyanis csak részben klasszikus dél-olasz gengsztermozi, profi akciójelenetei ellenére a film felétől a fiú és a lány furcsa kapcsolatáról szóló drámába csap át. Sok Palermóval és tehetséges rendezéssel.


Violetta – A koncert
(KN)

Nyilvánvalóan a hét legnagyobb kakukktojása a Violetta – A koncert, amelynek egyenesen a világpremierjét tartják most a magyar mozikban, olyannyira, hogy rajtunk kívül pillanatnyilag csak a spanyolok vannak még a kanyarban a mozibemutatóval (egy nap késéssel hozzánk képest). A Disney Csatornán már a harmadik évadát kezdi a rendkívüli népszerűségnek örvendő, Violetta című énekes-zenés tévésorozat, amely az adó első európai és latin-amerikai koprodukcióban gyártott alkotása. Ennek a sikere sarkallta a készítőket egy 90 perces koncertfilm elkészítésére, amely a milánói Mediolanum Forumban rögzített élő koncert felvétele. És ahogy egy ilyen filmtől megszokhattuk, a zene mellett a színfalak mögé is bepillantást kaphatunk.


Visszatérés Óz birodalmába
(6)

Ha valaki még győzi ezt az animációsfilm-rengeteget, amelybe belecsöppentünk az elmúlt két évben, annak érdekes lehet a Visszatérés Óz birodalmába, ahol ismét nagy rumli készülődik. Egy újabb fenyegetés éri ugyanis Óz birodalmát a nyugati boszorkány udvari bolond testvére személyében. Ezért Dorothy visszatér, s korábbi segítőtársai mellé újakat is toboroz a jó és rossz újabb harcában. Animációs film 2D-ben és 3D-ben is, szivárványon innen és túl. Két Disney-istállóban pallérozódott animációs szakember (Dan St. Pierre, Will Finn) közös rendezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.