Mindig megtalálja a helyét a tiszta és egyenes gondolat – fogalmazott Novák Péter a Magyar Népdal Napja kapcsán, amely Martonvásáron a néhány éve indult, és azóta egyre népszerűbb Magyar Dal Napjának önálló tematikus helyszíne lesz.
A szeptember 14-én rendezett országos programsorozatban eddig is megjelent az autentikus népzene, azonban mostantól önálló rendezvényei lesznek: a műfaj Martonvásár megújult főterén, az Emlékezés terén és a város gyönyörű angolparkjának szigetén talált otthonra.
Az ötlet a Csík zenekar brácsásától, a Martonvásáron élő Kunos Tamástól származik, aki régóta szerette volna városát feltenni az ország fesztiváltérképére, s akinek elképzelései találkoztak a Magyar Dal ötletgazdájának, Presser Gábornak a terveivel.
Martonvásár és polgármestere, Szabó Tibor pedig örömmel fogadta a kezdeményezést, hiszen a településen nagy múltja van a népi hagyományőrzésnek.
Martonvásár egyébként a klasszikus zenében is fogalom: itt található a Brunszvik-kastély, amelynek egykor gyakori vendége volt a nagy zeneszerző, Ludwig van Beethoven. A kastély parkja az egyik helyszín. A rendezvény mellé állt Balogh Júlia is a köztévé részéről, aki a Fölszállott a páva tehetségkutató műsor ötletgazdája.
A fellépők között megtaláljuk a Csík zenekart, a Fölszállott a páva tehetségkutató győzteseit és az élő adások versenyzőit, az ének kategória győztese, a marosvásárhelyi származású Kacsóh Hanga Borbála külön is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Ott lesz a szintén fiatalos hangvételű Buda Folk Band, Pál István Szalonna és bandája, a Punnany Massif, akik ugyan nem bújnak ki a bőrükből, de igazodnak a tematikához, és ezúttal gyökereik keresése jegyében a népzenéből is építkező számokkal érkeznek.
Mellettük találkozhatunk a roma kultúrát képviselő Romengóval és a dzsessz és a népzene közötti kapcsolatot jelképező Dresch Mihállyal is. A rendezvényt színesíti egy utcazene-fesztivál is, amelynek előadói művészeti iskolák és a Liszt Ferenc Zeneakadémia növendékei lesznek.
Martonvásárnak ez a szeptemberi időszak komoly fordulópont: 12-én, két nappal a Magyar Népdal Napja előtt adják át az új rendezvényközpontot, amely sokkal több lesz, mint egy épület – hiszen tér, közösségi tér is egyben –, ezt Horgas Eszter több mint egy évtizedes Carmen előadása nyitja meg, amelyet a nemrég Mexikóban, táncosokkal bemutatott verzióban láthat a közönség.
A másik helyszín, az angolpark az MTA Agrártudományi Kutatóközpontjának 70 hektáros területe, amelynek taván található az a sziget, ahol a gyönyörű környezetben a szabadtéri koncerteket élvezheti a közönség.
Ezúttal tehát az agglomeráció szólítja meg a nagyvárosok lakóit, s ezt a MÁV is segíti: két-két korszerű, új „Flirt” motorvonatot indít Budapestről és Székesfehérvárról Martonvásárra.
Az első két vonat a Csík zenekar koncertjére, a második két szerelvény pedig a Punnany Massif műsorára hozza az előadókat és a közönséget, a két vonat és az utazóközönség Martonvásáron találkozik. A vonatokon élő népzene szórakoztatja majd az utazókat, ezzel is kedvet csinálva a tömegközlekedéssel érkezőknek.
Martonvásárra egyébként is érdemes vonattal menni, alig húsz perc a menetidő, szinte rövidebb, mind gépkocsival, ráadásul a koncertek helyszíne is közel esik az állomáshoz. A MÁV a zenevonatokkal a vasúti közlekedést is népszerűsíti, amely nagyban könnyíti a parkolási nehézségek megoldását.
Megtudtuk: a Magyar Dal Napja programjához idén is csatlakoznak a korábbi évek helyszínei, a nagyvárosok és a budapesti helyszínek. Ezúttal Hévíz a főváros, ahol háromnapos rendezvénnyel készülnek, de Budapesten szeptember 17-én ismét lesz dallamos villamos, amely az előző évek közkedvelt látványosságának számított.