Hoffmann Rózsa: Megtaláltak a nemzetközi feladatok

A külügyi bizottságban és alelnökként a kulturális bizottságban folytatja Hoffmann Rózsa.

R. Kiss Kornélia
2014. 06. 19. 16:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Milyen feladatok várnak önre a kulturális bizottságban?
– Az új házszabályban nagyobb szerepet kapnak a bizottságok, kevesebb ügy kerül a plenáris ülés elé. Természetesen azt fogom a bizottságban is képviselni, amit államtitkárként. A bizottság alelnökeként, az államtitkárral együttműködve segítem majd a köznevelésért felelős államtitkárság munkáját. Számítok rá, hogy a kultúra, az oktatás, a sport és a média szereplői is megkeresnek majd, ahogy korábban. Egyelőre az államtitkárság átadásával-átvételével teltek a napok, de közeleg a sporttörvény és a köznevelési törvény módosítása. Ez utóbbi egy-két ponton történő módosítását még az én államtitkári működésem alatt készítettük elő, így jól ismerem a javaslatot, és természetesen támogatom.

– A bizottságban Dúró Dóra (Jobbik) elnök mellett tölti be az alelnöki tisztet, aki sokszor hevesen bírálta önt oktatáspolitikai kérdésekben. Milyen együttműködésre számít?
– Dúró Dórával többször váltottam szót az elmúlt ciklusban a plenáris üléseken kívül is, és ismerek nála hevesebb, szemellenzős politikusokat. Bízom abban, hogy két, az ügy iránt elkötelezett ember szót tud érteni akkor is, ha egyik-másik kérdésben nem jutnak közös nevezőre. Ugyanakkor a bizottsági döntések szavazással születnek meg, és a bizottságokban is a kormánypártoknak van többségük. Kezdeményeztem már előzetes beszélgetéseket Dúró Dórával és a bizottság alelnökeivel. Úgy gondolom, akkor működik jól egy bizottság, ha ismerjük egymás gondolatait, és nem az ülésen merülnek fel először az ellentétes vélemények.

Fotó: Székelyhidi Balázs / Magyar Nemzet
– A kulturális ügyekhez hogy viszonyul?

– Örömmel fogadom, hogy ezekkel az ügyekkel is foglalkozik a bizottság, mert nem ismeretlen terület: hosszú ideig voltam a Fidesz kulturális tagozatának elnöke. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkáraként is tudtam a kulturális ügyeket követni. Nem fog készületlenül érni a téma, sok szereplőjét ismerem a kulturális életnek. Többnyire kulturális szervezetek kerestek meg, akik általában egy-egy konkrét ügyben kértek segítséget, közvetítést.

– Az Országgyűlés külügyi bizottságában nemzetközi ügyekért felel. Milyen korábbi tapasztalatokra épít?
– A 2006-ban kezdődő ciklusban spontán alakult úgy, hogy nemzetközi feladatokat kaptam. Akkor talán senki nem beszélt franciául a frakcióban rajtam kívül. A Frankofón Parlamenti Közgyűlés magyar szekciójának elnökeként megtaláltak a nemzetközi feladatok, és komolyan is vettem azokat. A megelőző ciklusban is elnök maradtam, de az államtitkári teendőim mellett nagyon keveset tudtam a frankofón ügyekkel foglalkozni. Viszont az államtitkárságom alatt volt Magyarország az Európai Unió soros elnöke: ekkor az Európai Oktatási Miniszterek Tanácsa élén volt alkalmam új nemzetközi kapcsolatokra szert tenni, és nagyobb rutint szereztem a nemzetközi tárgyalások területén. Lesznek feladataim az Európa Tanács és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet munkájában is. Ezek most körvonalazódnak. Arra készülök, hogy meggyőzően képviseljem a magyar álláspontot és szolgáljam Magyarország érdekeit.

– Czunyiné Bertalan Judit váltja önt a köznevelési államtitkári pozícióban. Milyen hangulatban zajlottak az egyeztetések?
– Szerencsére volt alkalmunk hosszasan átbeszélni az ügyeket. Nagy megnyugvással vettem tudomásul, hogy ő is úgy gondolja: az oktatáspolitika irányán nem kell változtatni. Az új keretek között a részletek kimunkálása a feladat. A megújulás kezdetén vagyunk, a tanulmányi eredmények javulása is látható lesz néhány éven belül. A laikusok ritkán látják be, hogy a siker csak lassan érik be, türelem és bizalom kell hozzá. Pedig nemzetközi tapasztalatok is igazolják, hogy a jelentősebb oktatási reformok eredményei legkorábban egy évtized múlva jelentkeznek. Mi megteremtettük a köznevelési rendszer jogi és intézményi kereteit. Megújítottuk a pedagógusképzést is, mert jó iskola nem lehetséges kiváló tanárok nélkül. A sokat emlegetett Klebelsberg Intézményfenntartó Központban nagy apparátust kellett egyszerre kiépíteni, roppant sebességgel. A Klik jól vizsgázott a legfontosabb oktatáspolitikai célok elérésében. Most a működés részletein kell javítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.