Idén júniusban máris több, eddig ismeretlen, hagyatékból előkerült vagy eddig ilyen formában egyáltalán nem publikált könyvet vehetünk kézbe. Úgy tűnik, nem telhet el könyvhét Márai-féle „kultúrbomba” nélkül. Ezúttal Fedőneve: Ulysses címmel a szerző emigrációjának első időszakában (1951 és 1953 között) keletkezett rádiós jegyzeteit rendezik a könyvhétre sajtó alá. Különös fintora a sorsnak, hogy pontosan 60 évvel ezelőtt, 1954-ben maga a szerző is tervbe vette, hogy kötetté fűzi a Szabad Európa Rádiónak írt esszéit, ám ez végül nem valósult meg. A Fedőneve: Ulysses így nem más, mint Márai óhajának beteljesülése – egy emberöltőnyivel később!
A Helikon Kiadó hatalmas vállalkozása Márai Sándor teljes naplójának közreadása is. Az idei könyvhétre megjelenő kötet a tizennegyedik a sorban; ebben az amerikai időszak három évének személyes-szellemi eseménynaptára olvasható.
Magyarországon elsőként jelenik meg Bánffy Katalinnak, gróf Bánffy Miklós leányának memoárkötete is. Az Ének az életből káprázatos képet fest a Bánffyak és az erdélyi arisztokrácia hétköznapjairól a második bécsi döntéstől a világháború végéig, topográfiailag az erdélyi Mezőségtől Budapestig, sőt Ausztriától Olaszországig is.
Az olvasók először foghatják kezükbe Gárdonyi Géza titkosírással írt, A természet kalendáriuma című naplóját is, amelyet csak nemrég sikerült dekódolni, emellett Jankovics Marcell kalandos sorsú, első kiadásakor bezúzott életrajza, a Lékiratok is az Ünnepi Könyvhét alkalmából kerülhet a polcokra.
Először jelenik meg Tamási Áron Bölcső a hegyek között című műve, a szülőhely, az onnan való elvándorlás, az oda való visszatérés verses formája. A kötet olyan irodalmi újdonság, amelynek létezéséről eddig a Tamási-életművet jól ismerők is alig tudtak.
Hankiss Elemér A befejezetlen ember című, új kötetének írásai a befejezetlen emberről, a befejezetlen életről szólnak. Arról, hogy keressük a teljességet, és keresés közben elvakít minket a sikereknek és kudarcoknak, örömnek és szomorúságnak, tréfáknak és tragédiáknak, a jóságnak és a gonoszságnak, a reménynek és reménytelenségnek, a fényeknek és az árnyaknak az a káprázata, amelyet életnek nevezünk.
Böjte Csaba szavai sokak életét változtatták meg, és sokakra hatnak majd ezután is. A mindennapi kenyérnél is fontosabb remény címet viselő új kötetében, amelyet Karikó Éva állított össze, újabb szellemi táplálékkal gazdagítja régi és új olvasóit a ferences rendi szerzetes.
Az Ünnepi Könyvhétre jelennek meg Nemes Nagy Ágnes útinaplói is Magyarul és világul címmel. Ezen írások kéziratai Nemes Nagy halála után, hagyatékából kerültek elő és jelentek meg az elmúlt két évtizedben. Volt, amelyik önálló kiadásban, némelyikük gyűjteményes prózakötetébe is bekerült, azonban együtt, kötetben összegyűjtve sosem jelentek meg.
Weöres Sándorról talán ma is mindenkinek először a gyerekeknek írt versei jutnak eszébe. Az életművét gondozó Helikon Kiadó azonban igyekszik megmutatni e sokoldalú alkotó minden arcát, és kiadatlan, felnőtteknek szóló művei mellett olyan gyerekirodalmi csemegéket is kínál, amelyek tovább árnyalják a róla kialakult képet. Az idei könyvhétre jelenik meg a költő Éren-nádon című kötete, amely kevéssé ismert állatos versek, mondókák gyűjteménye, Keresztes Dóra rajzaival illusztrálva. Weöres kapcsán azonban idén a pajzán, főként a népköltészeti rigmusok modorában írt versikék, sikamlós szonettek és epigrammák sem maradnak el: a Priapos című erotikus versgyűjteménye a kéziratos hasonmás kiadás után jelenik meg újra. Az 1950 őszén lejegyzett 40 vers a politikai cenzúra időszakára esett, sokáig a kutatók sem tudtak létezéséről.
Az irodalmi huncutságokat gyarapítja az a 69 pajzán erdélyi történet is, amelyet édesanyja, Székely Jula gyűjtései nyomán Barcsa Dániel fűzött kötetté Jösz’ te hezzám! címmel.
A Helikon Kiadó könyvheti újdonságai között szerepel továbbá Bagdy Emőke, Kövi Zsuzsanna és Mirnics Zsuzsa A tehetség kibontakozása című kötet, amely a jövő reménységeire, a fiatal tehetségekre koncentrál, szokatlan optikából téve mindezt, hiszen az eredetiség és a mögötte meghúzódó problémavilág sajátosságaira hívja fel a figyelmet. A könyvhétre jelenik meg Zirkuli Péter Noktürn, avagy a sánta ördög visszatér című, szatirikus-bölcselkedő-meditatív kötete is, amelynek főhőse kb. huszonnégy óra, egy nap és egy éjszaka alatt járja be Budapestet.
Dedikálások a 85. Ünnepi Könyvhéten a Helikon Kiadó standjánál (1-es stand)
Június 13. péntek
17.00−18.00 Kun Miklós
Június 14. szombat
15.00−16.00 Zirkuli Péter
16.00−17.00 Böjte Csaba
17.00−17.30 Kun Miklós
17.30−18.00 Barcsa Dániel
18.00−19.00 Jankovics Marcell
Június 15. vasárnap
10.00−11.00 Gereben Ágnes
11.00−12.00 Keresztes Dóra, az Éren-nádon illusztrátora és Orosz István, a Priapos illusztrátora
13.30−14.30 Jankovics Marcell
14.30−15.00 Góg Laura, a Tolnay 100 című kötet szerzője
15.00−16.00 Bagdy Emőke, Kövi Zsuzsanna és Mirnics Zsuzsa
16.00−16.30 Hankiss Elemér
18.00−19.00 Lackfi János