25 éve halt meg Szirtes Ádám

Huszonöt éve halt meg Szirtes Ádám Kossuth-díjas színész, népi figurák, kisemberek hiteles alakítója.

Grund
2014. 07. 27. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1925. február 10-én született Szvitek Ádám néven Tápiósápon (ma: Sülysáp) egy félig szlovák, félig magyar családban. A falu legszélső házában lakó szegény családban ő volt a legidősebb gyerek, és a szülei örökbe akarták adni, hogy otthon eggyel kevesebb éhes száj maradjon.

Ő azonban tiltakozott, inkább elment szolgálni és lett kanász, tehenészbojtár, mindenes legény, majd 12-13 évesen summás (mezőgazdasági idénymunkás). Négy évig szíjgyártóinas, egy évig segéd volt Budapesten, bár inkább fűszeres, pék vagy hentes szeretett volna lenni.

A színészet eszébe sem jutott, de 1945 után egy újságban olvasta azt a felhívást, amelyben a Színművészeti Főiskola keresett tehetséges munkás- és parasztfiatalokat. A „csábításnak” nem tudott ellenállni, de a felvételiről már lekésett, és az intézményben a titkár azt közölte vele, egy év múlva jöhet csak vissza.

Szirtes az asztalra csapott: hol lesz már ő egy év múlva, miért hirdetnek az újságban, miért csapják be az embert? A zajra bejött Hont Ferenc, az igazgató, és végül felvették a reklamáló fiatalembert, aki a híres Horváth Árpád népi kollégium − az új színésznemzedék gyülekezőhelyének − első lakója lett.

Óriási gyötrelmek árán tanulta a szakmát, erős volt benne a kisebbségi érzés, sokszor eltöprengett azon, vajon jól választott-e.

A fizikai munka annyira hiányzott neki, hogy néha hazaszökött falujába dolgozni.

1950-ben szerzett diplomát a főiskolán, és előbb a Honvéd Színház, majd 1952-ben a miskolci színház tagja lett.

1957-ben szerződtette a budapesti Nemzeti Színház, amelynek 1973-ig volt tagja, ezután a győri Kisfaludy Színház, majd 1976-tól 1985-ös nyugdíjba vonulásáig a Thália Színház művésze volt.

Játszhatta Zubolyt a Szentivánéji álomban, Balgát a Csongor és Tündében, volt Tiborc és Petúr a Bánk bánban, sőt Dózsa is, de csak sokára vált színpadi színésszé.

„Tíz-tizenöt évnek kellett eltelnie, míg a színházzal barátságba kerültem” − vallotta meg egy nyilatkozatában.A filmmel sokkal nagyobb szerencséje volt. Már debütálásával a figyelem fókuszába került: 23 évesen, főiskolásként játszotta el a Talpalatnyi földben Piros Góz Jóska szerepét és hódított meg minden magaslatot.

A teljes hitelesség jellemezte alakítását, amely belülről, az emlékezetből jött: saját életéből, szülei és faluja életéből.

A Szabó Pál regénye alapján készült film után „beskatulyázták”, paraszt- és munkásfigurák sokaságát kellett eljátszania. Szirtes ekkor döbbent rá, mennyire nem ismeri még a szakmát, és a görcs csak lassan oldódott.

A Simon Menyhért születésében és utána a Körhinta parasztlegényében, a Katonazene tisztiszolgájában, a Hideg napok balga tizedesében aztán megmutatta, hogy első színészi csodája nem a véletlen műve volt.

Száznál is több filmben játszott, ezek több mint felében főszerepet, számos tévéjátékban bukkant föl alakja. Ízes beszédmódja, megjelenése szinte predesztinálta arra, hogy a legtöbb paraszt- vagy munkástémájú filmben ő legyen a főhős.Kislányát zavarta is, hogy apja állandóan rongyokban szerepel, ezért Szirtes 1965-ben, amikor a Háry Jánost forgatták, huszáregyenruhában, csákóval a fején, karddal az oldalán felszállt a buszra, és hazament megmutatni magát a tízéves gyereknek.

Ranódy László tv-játékfilmje, a Kosztolányi műve alapján forgatott Fürdés a példa arra, hogy nemcsak megszokott szerepkörében volt képes nagyszerűt nyújtani, itt egy kishivatalnok rémisztő alakját formálta meg.

Nem ő tehetett róla, hogy ilyen szerepet kevés rendezőnek volt bátorsága ráosztani. Éppen Ranódy írta róla: „...művész csak az lehet, aki jó és tiszta ember és aki hivatásból végzi a munkáját. Én őt ilyen embernek ismertem meg...”

Szirtes Ádám a színpadtól utolsó éveiben fokozatosan visszavonult, de szinte haláláig forgatott, és amikor ráért, szigligeti szőlőskertjét gondozta. A Tiszta Amerika, a Tüske a köröm alatt és A legényanya című szatíra voltak utolsó filmjei. 64 éves volt, amikor 1989. július 27-én meghalt.Már 1955-ben megkapta a Jászai Mari-díjat, majd az érdemes és kiváló művész cím birtokosa lett, a Kossuth-díjat azonban elég későn, csak halála előtt egy évvel kapta meg.

Szintén színészi pályára lépett lánya, Szirtes Ági édesapja írásaiból könyvet adott közre Szirtes Ádám: Életünk − életem címmel, amelyben a színész egyéniségének tiszta embersége tükröződik.

2013-ban emléktáblát avattak tiszteletére egykori lakhelyén, Budapesten, a II. kerületi Árpád fejedelem útja 20. szám alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.