A kritikai műfaj jövője

Ókovács Szilveszter könyvbe rendezte a kritikáit – az alkalomból pedig komoly kritikaíró pályázatot hirdettek.

2014. 07. 04. 14:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidelio, a Szinhaz.hu és az Opera kritikusi pályázatára azok a 35 év alatti pályakezdő fiatalok jelentkezhetnek, akik kedvet éreznek magukban opera- és a balettelőadások értő elemzéséhez. A jelentkezők először szeptember 13-án megnézik a operaház kettős premierjét, amelyen Mascagni Parasztbecsületét és Leoncavallo Bajazzók című operáját Georges Delnon rendezésében, Pinchas Steinberg vezényletével. Az erről szóló írásokat zsűri értékeli, és a legjobb kritikák alkotóinak nevezését fogadja el. Aki ezt az akadályt veszi, az a 2014–2015-ös évad során résztvevői jegyet kap az előadásokra, amelyekről a további írásokat a Fidelio.hu közli, a Szinhaz.hu pedig utánközli. Ezekért a kritikákért fizetség nem jár, de aki az egész évad során a közönségszavazatok és a zsűri döntése alapján a legjobban teljesít, azt a Fidelio honoráriumért szerződteti a 2015–2016-os évadra saját kritikusának, az Opera pedig magával viszi 2015-ös japán turnéjára, amelyről szintén tudósítania kell majd.

 

Kritikám alul – 365 – Minden lapra egy zene címmel jelentette meg korábban különböző újságokban, így lapunkban is publikált kritikai írásait Ókovács Szilveszter. Az Magyar Állami Operaház főigazgatója elmondta: nem szégyellte kijavítani egykori hibáit, így ez a kötet egyfajta javított kiadás, vagy ha úgy tetszik, rendezői változat. Közel ezer kritikájából 365 írást választott a több mint 600 oldalas vaskos kötetbe. A Helikonnál megjelent könyv olvasmányos, informatív, közérthető, „napilapos” stílusú írásokat tartalmaz, többnyire CD-kről vagy DVD-kről, amelyeket – ha a kritikákat olvasva kedvet kapunk hozzájuk – akár be is szerezhetünk.

A kritikusi pályázat bejelentésével egy időben Marton Éva, M. Tóth Géza, Juronics Tamás, Herner Dániel, László Ferenc és Ókovács Szilveszter elemezték a mai magyar zene- és tánckritikai helyzetet, keresve a műfaj jövőjét, fejlődési lehetőségeit. Mint azt Juronics Tamás megfogalmazta, a tánckritika manapság Magyarországon sokkal rosszabb helyzetben van, mint a zenekritika, utóbbi művelői között ugyanis sokan zenei végzettséggel rendelkeznek, míg a tánckritikusok közül ő csak egyetlen személyt ismer, aki egykor maga is táncolt, és így rendelkezik olyan a szakmai háttértudással, amely szükséges a produkciók megítéléséhez. A Kossuth-díjas táncművész és koreográfus elmondta: a Táncművészeti Főiskolával karöltve, a táncosok életpályamodelljét is figyelembe véve szeretnének kialakítani tánckritikai képzéseket. Herner Dániel, a Szinhaz.hu lapigazgatója hangsúlyozta, hogy az általa megszüntetett kritikai rovat újra a portál része lehet, ha megfelelő kritikai írások születnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.