Dohnányi jelentős zeneszerzőnk, noha politikai okokból hosszú ideig keveset lehetett róla hallani. Magyarországot 1944-ben hagyta el, 1949-től – 1960-ban bekövetkezett – haláláig Amerikában élt, a Floridai Állami Egyetemen tanított zongorát és zeneszerzést.
Seán Ernst McGlynn, Dohnányi mostohaunokája, a zeneszerző örökbefogadott lányának fia úgy döntött, a családnál maradt teljes hagyatékot az MTA BTK Zenetudományi Intézetének (ZTI) ajándékozza. Ma ezt Balatoni Monika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős államtitkára és Richter Pál, az MTA BTK Zenetudományi Intézetének igazgatója jelentette be, akik azt is elmondták: a hagyaték a Dalos Anna vezetésével működő 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoporthoz kerül, amely a 2002-ben létrehozott Dohnányi Archívum gyűjteményét is megörökölte.
Balatoni Monika azt is bejelentette: a magyar állam még az idén 60 ezer dollárért megvásárolja a Floridai Egyetemen letétként elhelyezett zeneszerzői kéziratokat is. A kulturális diplomáciáért felelős államtitkárság vállalta azt is, hogy a család kérésének eleget téve, emléktáblát állít majd a floridai Dohnányi-házra, amely egykor Dohnányi Ernő otthona volt.
A Dohnányi-hagyaték jelenleg négy helyen található a világban: a magyarországi dokumentumok az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában, illetve a Zenetudományi Intézetben érhetőek el, az özvegy zeneszerzői kéziratokat adott a British Librarynek, ezek másolatban Magyarországon is hozzáférhetőek, illetve a Floridai Állami Egyetemen letétként helyeztek el további kéziratokat. Ezeken kívül további számos jelentős dokumentum és személyes tárgy volt még a család birtokában, ezeket adta most át Seán Ernst McGlynn.
Értékes filmfelvételek, magnószalagok, Dohnányi feleségének, Zachár Ilonának a naplója és a zeneszerző saját határidőnaplója került most a Zenetudományi Intézethez. Utóbbi jelentőségét Richter Pál azért is emelte ki, mert ebben szerepel az a bizonyos bejegyzés 1944 novemberéből, amikor Dohnányinak Szálasihoz kellett mennie. Ez az eset robbantotta aztán ki az ellene indított lejáratókampányt. A ZTI igazgatója lapunknak elmondta: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2002. január 1-jén hozta létre a Dohnányi Archívumot, amelyet az állam és a ZTI közösen finanszíroztak. 2009-ben azonban a kormányzat leállította a támogatást, a hagyaték ezért a 2012-ben az MTA Lendület-programjának keretében létrejött 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoporthoz került.
Richter Pál hangsúlyozta: a Dohnányi Archívum, később az új kutatócsoport létrehozásával az volt a céljuk, hogy a ZTI, amely a magyar vonatkozású zenei kutatások központja, ne csak a Bartók Archívumra alapozzon, hanem tárja szélesebbre a kaput. Ennek okán a Hagyományok Házától tavaly átkerült hozzájuk a Lajtha-hagyaték, a Szöllősy-hagyaték aukciós oldalakon található részét megvásárolták, a másik része a Zeneakadémián található, megszerezték a Vujicsics-hagyatékot, és a közeljövőben aláírják a megállapodást Ránki György hagyatékának átvételéről is.
A ZTI-hez került tárgyakat és dokumentumokat nemcsak a kutatók láthatják: október 1-jén, a zene világnapján az intézet nagyszabású kiállítást rendez, amelynek oka egy kettős jubileum, hiszen idén negyven éve működik jelenlegi formájában a ZTI, és harminc éve található a budavári Erdődy-palotában, s ezen a tárlaton kiemelt helyet kap majd a Dohnányi-hagyaték is.