Hazakerült a Dohnányi-hagyaték

Az amerikai hagyatékot a zeneszerző unokája az MTA BTK Zenetudományi Intézetének ajándékozta.

2014. 07. 18. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dohnányi jelentős zeneszerzőnk, noha politikai okokból hosszú ideig keveset lehetett róla hallani. Magyarországot 1944-ben hagyta el, 1949-től – 1960-ban bekövetkezett – haláláig Amerikában élt, a Floridai Állami Egyetemen tanított zongorát és zeneszerzést.

Seán Ernst McGlynn, Dohnányi mostohaunokája, a zeneszerző örökbefogadott lányának fia úgy döntött, a családnál maradt teljes hagyatékot az MTA BTK Zenetudományi Intézetének (ZTI) ajándékozza. Ma ezt Balatoni Monika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős államtitkára és Richter Pál, az MTA BTK Zenetudományi Intézetének igazgatója jelentette be, akik azt is elmondták: a hagyaték a Dalos Anna vezetésével működő 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoporthoz kerül, amely a 2002-ben létrehozott Dohnányi Archívum gyűjteményét is megörökölte.

Balatoni Monika azt is bejelentette: a magyar állam még az idén 60 ezer dollárért megvásárolja a Floridai Egyetemen letétként elhelyezett zeneszerzői kéziratokat is. A kulturális diplomáciáért felelős államtitkárság vállalta azt is, hogy a család kérésének eleget téve, emléktáblát állít majd a floridai Dohnányi-házra, amely egykor Dohnányi Ernő otthona volt.

A Dohnányi-hagyaték jelenleg négy helyen található a világban: a magyarországi dokumentumok az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában, illetve a Zenetudományi Intézetben érhetőek el, az özvegy zeneszerzői kéziratokat adott a British Librarynek, ezek másolatban Magyarországon is hozzáférhetőek, illetve a Floridai Állami Egyetemen letétként helyeztek el további kéziratokat. Ezeken kívül további számos jelentős dokumentum és személyes tárgy volt még a család birtokában, ezeket adta most át Seán Ernst McGlynn.

 

Értékes filmfelvételek, magnószalagok, Dohnányi feleségének, Zachár Ilonának a naplója és a zeneszerző saját határidőnaplója került most a Zenetudományi Intézethez. Utóbbi jelentőségét Richter Pál azért is emelte ki, mert ebben szerepel az a bizonyos bejegyzés 1944 novemberéből, amikor Dohnányinak Szálasihoz kellett mennie. Ez az eset robbantotta aztán ki az ellene indított lejáratókampányt. A ZTI igazgatója lapunknak elmondta: a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 2002. január 1-jén hozta létre a Dohnányi Archívumot, amelyet az állam és a ZTI közösen finanszíroztak. 2009-ben azonban a kormányzat leállította a támogatást, a hagyaték ezért a 2012-ben az MTA Lendület-programjának keretében létrejött 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoporthoz került.

Richter Pál hangsúlyozta: a Dohnányi Archívum, később az új kutatócsoport létrehozásával az volt a céljuk, hogy a ZTI, amely a magyar vonatkozású zenei kutatások központja, ne csak a Bartók Archívumra alapozzon, hanem tárja szélesebbre a kaput. Ennek okán a Hagyományok Házától tavaly átkerült hozzájuk a Lajtha-hagyaték, a Szöllősy-hagyaték aukciós oldalakon található részét megvásárolták, a másik része a Zeneakadémián található, megszerezték a Vujicsics-hagyatékot, és a közeljövőben aláírják a megállapodást Ránki György hagyatékának átvételéről is.

A ZTI-hez került tárgyakat és dokumentumokat nemcsak a kutatók láthatják: október 1-jén, a zene világnapján az intézet nagyszabású kiállítást rendez, amelynek oka egy kettős jubileum, hiszen idén negyven éve működik jelenlegi formájában a ZTI, és harminc éve található a budavári Erdődy-palotában, s ezen a tárlaton kiemelt helyet kap majd a Dohnányi-hagyaték is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.