Munkácsy Pilátusa visszamegy Kanadába

A teljes Krisztus-trilógia utoljára vasárnap lesz látható együtt.

2014. 07. 11. 13:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hír azért megdöbbentő, mert annak ellenére nem sikerült megszerezni a festményt, hogy a Nemzeti Bank a külföldön lévő magyar műkincsek megvásárlására elkülönített pénzalapjában az ehhez szükséges összeg rendelkezésre áll.

A fiaskó okáról Kósa Lajos elmondta, a Trócsányi László igazságügy-minisztertől tegnap kapott tájékoztatás szerint a jelenleg érvényben lévő paragrafusok csak közbeszerzési eljárás keretében teszik lehetővé, hogy a kormány értékes műalkotást vásárolhasson. Ez azonban meglehetősen életszerűtlen megoldás lenne, ezért az a döntés született, hogy az igazságügyi tárca vezetője a jövő heti kormányülésre, de legkésőbb az azt következőre előkészíti a képvásárlást lehetővé tévő jogszabálytervezetet – ismertette a várható lépéseket a polgármester.

Kósa Lajos kifejtette, nem lát esélyt arra, hogy Magyarországon várja meg a paragrafusok rendeződését Munkácsy Krisztusa.

– Az idő rövidsége miatt erre már nincs mód, mindenképpen be kell csomagolnunk, és útnak kell indítanunk a képet a jövő héten ahhoz, hogy a szerződéses határidő lejártáig, vagyis július 24-éig visszaérjen Hamiltonba. A szállítási költség várhatóan néhány millió forint lesz – mondta.

A polgármester hozzátette: nem tettek le arról, hogy a Munkácsy-trilógia minden darabja Debrecenbe kerüljön. – Az Ecce Homo jelenleg is hazai tulajdonban van, a Golgota megvásárlásának lehetősége azonban a Pilátus sorsától függ. A képet jelenleg birtokló Pákh Imre ugyanis attól tette függővé, hogy eladja-e nekünk a Golgotát, hogy sikerül-e megszereznünk a Krisztus Pilátus előtt című alkotást – hangsúlyozta.

Kósa Lajos cáfolta azokat az értesüléseket, amik szerint nem folytak érdemi tárgyalások a Krisztus-trilógiához tartozó két külföldi tulajdonban lévő kép megvételéről. – Én magam háromszor-négyszer tárgyaltam Pákh Imrével az utóbbi néhány hónapban, Halász János államtitkár pedig közvetlenül a választások előtt járt ez ügyben Hamiltonban. Az viszont igaz, hogy írásbeli árajánlatot eddig egyik tulajdonos sem kapott – közölte.

Kormányközeli forrásból úgy tudjuk, hogy irreálisan magas, képenként 2 milliárd forintos árat kérnek az eladók. A szakma az alkotások árát Csontváry Kosztka Tivadar Szerelmesek találkozása című festményével tartja hozzávetőleg egyenértékűnek, amely 2003-ban 240 millió forintért kelt el. A legdrágább, magyar festő által készített kép Hantai Simon nevéhez fűződik, amelyért  740 millió forintnyi eurót fizettek egy árverésen, Párizsban.

A Munkácsy-trilógia jelenleg a debreceni Déri Múzeum üvegtermében látható. A Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó három, szervesen összetartozó festményt először 1995 augusztusában láthatta együtt a közönség, majd 2010–2012 között Pécsett, Budapesten és Bécsben vendégeskedett a Trilógia.

Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, aki korábban az állam képviseletében tárgyalt a Krisztus Pilátus előtt című alkotás megvásárlásáról, pénteki közleményében úgy fogalmazott: a nemzetközi műtárgypiacon is ismert, hogy a Munkácsy-képek tényleges piaca már évek óta Magyarország, a trilógia hiányzó darabjainak egyetlen lehetséges vásárlója pedig a magyar állam.

„Ez nem jelentheti azt, hogy a vásárlási szándékunk ismeretében a hazai műkincspiaci árakat figyelmen kívül hagyó, irreális árat kényszerítsen bárki a magyar államra” – fogalmazott Baán László.

A Szépművészeti Múzeum főigazgatójának információi szerint a kormányzat ugyanakkor egy rendkívül nagyvonalú, a Munkácsy-trilógia páratlan jelentőségét figyelembe vevő ajánlatot tett a Hamilton galériának és reméli, hogy ennek fényében rendeződhet a műtárgyegyüttes sorsa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.