A mai díjazottak művészetükkel azt üzenik, hogy a 21. században is van helye, van értelme a népművészetnek, azért, mert ma és holnap is képes örömet okozni. A népművészet a 21. században is élni tanít. Köszönjük a díjazottaknak, hogy fenntartják és továbbadják – mondta a díjátadón a tárcavezető. A Népművészet Mestere díjat azok a nem hivatásos alkotók kaphatják meg, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságukban kiemelkedő teljesítményt értek el a népművészet – népi kézművesség, néptánc, népzene, népmese vagy a hagyományőrzés – területén.
Balog Zoltán a magyar kormány nevében Népművészet Mestere díjat adományozott Csiszár Aladár adatközlőnek, a jobbágytelki Marosszéki Népzene- és Néptánctábor hegedűoktatójának, Fodor Jánosnak, az erdélyi Mezőség tánckultúráját és néphagyományait kiválóan ismerő táncosnak, énekesnek és tanítómesternek, Gaál Jánosnak, a Néprajzi Múzeum Egyházi- és Bútorgyűjteménye restaurátorának, famennyezet-készítőnek, Holecz Ferencné Gyepes Ilona énekesnek, a Nyitra-vidéki Zoboralja magyar nyelvsziget helyi népdalkincse gyűjtőjének és megőrzőjének.
Továbbá Horváth Eleknek, a magyar népzene egyik meghatározó adatközlőjének, a reneszánsz korig visszanyúló magyar zenei hagyomány őrzőjének, előadójának és terjesztőjének, Kanalas János kosárfonó népi iparművésznek és oktatónak, Porkoláb Ferenc szűrrátétkészítő népi iparművésznek, Reszeginé Nagy Mária szalmafonó népi iparművésznek, Sebestyén István bukovinai székely mesemondónak, népdalénekesnek és Szabó Ferencné Balázs Rózának, a válaszúti magyar, román, cigány néptánc- és népdalkincs ápolójának, megőrzőjének.