Díjat kapott Moszkvában a Skanzen honlapja

Nemzetközi audiovizuális fesztiválon díjazták a Szabadtéri Néprajzi Múzeum honlapját és egy magyar kisfilmet.

Grund
2014. 09. 21. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tari János, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) mellett működő múzeumi világszervezet, az ICOM audiovizuális bizottsága, az AVICOM elnöke az MTI-t vasárnap arról tájékoztatta, hogy tavaly decemberben az ICOM orosz tagszervezetétől kapott felkérést a bizottság a nemzetközi audiovizuális fesztivál megtartására. A megmérettetésen a múzeumok különböző audiovizuális termékei, így például CD-k, internetes oldalak, az intézményeket, országokat bemutató filmek versenyeztek egymással. A díjátadót a moszkvai Tretyakov Képtárban tartották szombaton.

Az idén 67 ország nevezett be a fesztiválra, 17 munkát ismertek el díjakkal. Tari János szerint nagy dolog, hogy a színvonalas nemzetközi mezőnyben két magyar audiovizuális alkotás is elismerésben részesült, hiszen például csak az orosz intézmények hét díjat nyertek el. Az AVICOM magyar elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem docense azt is elmondta, hogy a nyugati büntetőintézkedések miatt sok nehézség árán tudták megszervezni a moszkvai díjátadót, minthogy sokan lemondták a részvételt. Végül 100-120 résztvevő gyűlt össze a Tretyakov Képtár nagytermében.

A magyar szakember tájékoztatása szerint a szentendrei Skanzen az egyedülálló honlap elnevezésű díjat nyerte el, minthogy a Skanzen internetes oldala valamennyi magyar múzeum oktatási és nevelési programját összefogja. A weboldalon minden múzeumpedagógus kiválaszthatja az őt érdeklő anyagot vagy feltöltheti saját tananyagait. A szakemberek itt megoszthatják módszerekeit, tapasztalataikat arról, hogyan kell a gyerekeket, fiatalokat a múzeumokba csábítani. A moszkvai rendezvényen adták át az elismerést a nemzetközi audiovizuális fesztiválon, a FAJIN-on harmadik helyezést elnyert kisfilmnek is, amely Magyarországot és a magyar kulturális örökséget népszerűsíti. A film, amelyet Bogyay Katalinnak, Magyarország UNESCO-nagykövetének a kérésére a Magyar Kulturális Örökség Bizottság készíttetett el, Magyarországnak az UNESCO kormányközi bizottságába bekerülését segítette – mondta Tari János. A film itt tekinthető meg angol nyelven, francia felirattal:



A 20 perces, úgynevezett lobbifilm producere, Birinyi József, a magyarországi Média Flash cég és a Tradíció stúdió vezetője, valamint a Hungarikum Szövetség elnöke az MTI-nek elmondta, hogy A tűznek nem szabad kialudnia című kisfilmben a magyarországi szellemi kulturális örökség gyűjtését, ápolását, tanítását, mai formáit mutatták be. A tudományos munkásságtól a közművelődésig igyekeztek átfogó képet adni: a népdalköröket, a táncházmozgalmat, a népi építészet átörökítését is bemutatva. Magyarországot július 4-én választották be az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Megőrzése Kormányközi Bizottságába a 2014–2018-as időszakra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.