„Célunk, hogy Hollandiát sokszínű kulturális események tükrében, új nézőpontból mutassuk be Magyarországnak. A DACS olyan holland értékek mentén szerveződik egésszé, mint a nyitottság, a fenntarthatóság, az együttműködés és a megújulás. De fontos történelmi, társadalmi témák is megjelennek, mások mellett az emlékezetpolitika, a holokauszt” – hangsúlyozta Gajus Scheltema, Hollandia budapesti nagykövete a programsorozatot beharangozó sajtótájékoztatón.
Az egyik fő attrakció a Szépművészeti Múzeumban október 30-tól látható Rembrandt és a holland arany évszázad festészete című kiállítás lesz. A csaknem száz művész több mint 170 alkotását felvonultató tárlaton Rembrandt húsz, Vermeer három remekműve lesz látható. Ember Ildikó, a kiállítás kurátora elmondta, a legnevesebb holland múzeumok mellett Stockholmból, Firenzéből, Párizsból érkeznek festmények, de a Szépművészeti Múzeum közel 500 darabból álló holland gyűjteményből is válogattak műveket, ráadásul magyar magángyűjtőktől is kölcsönöznek alkotásokat. Látható lesz például Rembrandt legkorábbiként számon tartott műve és az utolsó önarckép is, de olyan művészettörténeti szempontból jelentős alkotások is, mint az a festmény, amelyen a világon elsőként örökítettek meg egy anatómiai leckét, de a leginkább a holland festészetre jellemző csoportarcképek is helyet kapnak. A kiállításhoz kapcsolódik egy tapintható tárlat is.
Az október 3. és 12. között zajló idei Design Hét Budapest díszvendége Hollandia lesz. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának védnöksége alatt álló programsorozat szlogenje az Átvitt értelem lesz, a formatervezés és a technológia kapcsolódási pontjait kutatják ebben az évben. A fő kiállításnak, a Rotterdam Design Prize-ból álló nagyszabású válogatásnak a megújult a Várkert Bazár ad otthont. A kiállítást október 2-ától lehet látogatni. Budapestre látogat Jurgen Bey, a Makkink & Bey dizájnstúdió alapítója. A több száz, múzeumok, galériák, intézmények, cégek és magánmegrendelők számára megvalósított projektet jegyző tervező október 9-én 14:00 órai kezdettel tart prezentációt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Számos konferencia és workshop várja a szakmabelieket. A Design ökoszisztémák – konferencia a kreatív iparágak fejlesztéséről kétnapos program a gyártás és gazdasági háttér, a szolgáltatás-tervezés és várospolitika, illetve a dizájnmenedzsment együttműködését világítja meg.
A Trafó ad otthont a színházi kísérleteknek: most hétvégéig Vincent de Rooij színész, tárgy- és videoművész Lakatos Csilla táncossal, illetve Daan Mathot zenésszel közös projektje látható. Október 29-én a PIPS:lab interaktív digitális színházi performanszára, a nézők aktív részvételével zajló Diespace 3.0-ra, november 5-én pedig Jefta van Dinther Grind című előadására lehet jegyet váltani. A DACS-on látható lesz Lotte van den Berg vizuális művész projektje, a Building Conversation.
Szintén kiemelt program Erwin Olaf holland sztárfotós tárlata, amely október 26-án nyílik a debreceni MODEM-ben. Az életmű-kiállítás átfogó képet ad Olaf karakteres, kifinomult, provokatív világáról, autonóm fotográfiai szemléletéről.
A DACS részeként a Holland Baroque Society lép fel Zeneakadémián szeptember 21-én, Michel van der Aa kortárs zeneszerző az A38-on koncertezik október 28-29-én, de most szombaton ugyanitt Steve Rachmad technoproducer DJ szettjét lehet élvezni.
A programsorozatot Michiel Borstlap dzsesszzongorista koncertje nyitja ma este a Budapest Music Centerben. Borstlap eddig több mint húsz saját lemezt készített, olyan zenei nagyságokkal játszott együtt, mint Bill Bruford, Gino Vanelli vagy Pat Metheny.