– Az MKKE-t az elnökség és az igazgató kettőse működteti, szerintünk nem a leghatékonyabb módon, nem elég rugalmasan és nem igazán korszerű szellemben. Ezt szerintünk újra kellett volna gondolni, ahogy javasoltuk is korábban – mondta Halmos Ádám. Az ügyvezetők problémásnak tartják az egyesülés weboldalát, valamint információszolgáltatását a tagok és a sajtó felé, továbbá az MKKE két nagy eseményét, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált és az Ünnepi Könyvhetet is. – A vezetőség alapvetően elégedett a saját munkájával. Pedig hosszú évek óta zajlanak ezek az események, lényegi változtatás nélkül, és ugyanazok az emberek meghatározóak a szervezet vezetésében, akik az elmúlt 25 évben – mondta Halmos.
A Vs.hu-nak azokat az értesüléseit, miszerint az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy az idei – két hét múlva kezdődő – Frankfurti Könyvvásáron Matias borok kóstolására küldött ki meghívót az MKKE, a két ügyvezető cáfolta lapunknak. Ugyanis a kilépésükről írott levelüket szeptember 17-én küldték el az egyesülésnek, a borkóstolásra szóló meghívó viszont szeptember 18-án érkezett. – Az más kérdés, hogy az egyesülés vezetősége két napig visszatartotta a levelet, majd az elnök kommentjeivel küldte tovább a tagcégek vezetőinek – mondta Sárközy. Mint ismert, az Alexandra könyvterjesztő hálózat tulajdonosa a Matias borok névadója is egy személyben: Matyi Dezső, akinek több milliárdos tartozása van a könyvszakma felé, és éppen az MKKE előtt vállalt kötelezettséget arra, hogy a Pécsi Direkt Kft. tartozásait egy másik cégén, a Könyvbazár Kft.-n keresztül rendezi. A kötelezettségvállalás azonban csak jelképes, hiszen az MKKE-nek semmilyen jogosítványa nincs a tartozások behajtására.
Kocsis András, az MKKE elnöke, aki egyben a Kossuth Kiadó vezetője is, mélységesen csalódott a Librihez tartozó kiadók kilépése miatt. Szerinte az elmúlt években döbbenetesen csökkent a könyvszakmán belüli szolidaritás, kialakultak nagyobb érdekcsoportok, és az érdekcsoportok közötti véleményeltérések erősen leképeződtek. A Librihez tartozó kiadók igényeit pedig, amelyeket a MKKE-vel kapcsolatban fogalmaztak meg, azért nem érti, mert egy évvel ezelőtt minden tag, ellenszavazat nélkül fogadta el az egyesülés új társasági szerződését, valamint a szervezeti és működési szabályzatát. Továbbá arra, hogy az elnökség mandátumát Sárközyék szerint nem lehet visszavonni, úgy reagált, hogy „ez csacsiság, hiszen az elnökséget a tagság választja”. Kocsis szerint a kilépés rosszul érinti a szakmát, szerencsétlennek tartja a történteket. – A kormányzat nem fordít figyelmet ránk, a teljes magyar könyvszakma éves támogatása éppen, hogy átlépi a 600 millió forintot. Nem azt akarom ezzel mondani, hogy az állam csecsén akarunk lógni, de méretéhez és hatásához képest nagyon kevés szubvenciót kap a szakma, a külső, nagy szponzorok is eltűntek. Csak a kiváló szerzőinkre, az olvasókra és magunkra vagyunk utalva. Tehát azt a választ, hogy egymásban keressük a hibát, és próbálunk monopolhelyzetet kialakítani, én abszolút helytelennek tartom – mondta.
– A szakmain túl a személyes ellentétek is olyan szintre jutottak az egyesülésen belül, hogy nem tudjuk tovább támogatni az MKKE munkáját – mondta Halmos Ádám. Azzal egyébként, hogy a Libri kiadói kilépnek az egyesülésből, az ügyvezetők szerint lényegében annyit veszítenek, hogy az Ünnepi Könyvhét standjaira nem kapnak kedvezményes bérleti lehetőséget az MKKE-től. Azonban szerintük más volna a helyzet egy, a jelenleginél aktívabb és az érdekképviseletet eredményesebben ellátó testület esetében.
Kocsis Andrást megkérdeztük arról is, hogy a VS.hu cikkében említett, Libri csoporthoz tartozó három kiadó, valamint a tőlük független Publio Kiadó – amely egyébként nem fizetett tagdíjat az MKKE-nek – mellett más kiadó is jelezte-e kilépési szándékát az egyesülésből. Azt a választ kaptuk, hogy igen, a Gabbiano Print Kft. is megerősítette a három hónappal ezelőtti kilépési szándékát, és pénzügyi okokra hivatkozott.
Lapunk információi szerint azonban további kiadók kilépése várható.
Tisztelt Zentai Péter László Igazgató Úr,
tisztelt MKKE Elnökség, tisztelt Tagtársak!
A Libri-Shopline Csoport könyvkiadótagcégeinek (Helikon Kiadó Kft., Libri Könyvkiadó Kft., Park Könyvkiadó Kft.) vezetői döntést hoztak, melynek értelmében ezúton tájékoztatjuk önöket az Egyesülésből való kilépési szándékunkról.
Az MKKE tavaszi taggyűlésén már jeleztük: nem látjuk értelmét hosszabb távon a tagságunknak, amennyiben a vezetőség nem tartja szükségesnek, hogy érdemben változtasson a szervezet struktúráján, döntéshozatalainak előkészítésén, kommunikációján, valamint az elnökség összetételén.
Úgy gondoljuk, jelen gazdasági környezetben, az aktuális piaci történések közepette bizonyos modellek hatékonyságukat vesztették.
Továbbra sem látjuk jelét, hogy jelentős változások elindítása a jelenlegi vezetés szándékában állna – sem annak, hogy ha állna is, ezek előkészítése során a mi szakmai tapasztalatainkból és piaci szemléletünkből fakadó javaslatainkat komolyabban fontolóra kívánják venni.
Épp ezek miatt mi sem érezzük, hogy jelenleg lényegi hasznunkat veszi az Egyesülés – ugyanakkor természetesen nagyra becsüljük minden jelenlegi és jövőbeni tagcég, minden kolléga szakmai munkáját, és őszintén bízunk abban, hogy a nagy hagyományú Egyesülés képes lesz idővel egyre eredményesebben képviselni a tagok, rajtuk keresztül pedig a könyves szakma alapvető érdekeit.
Kereskedő anyavállalatunk továbbra is az Egyesülés kötelékében marad. Rajta keresztül tudni fogunk minden olyan, számunkra üdvözölendő változásról, melyek hatására a jövőben esetleg megfontoljuk tagságunk újbóli kérelmezését.
Levelünket postai úton is megküldjük, kérjük továbbá, hogy ezt az e-mailt Igazgató Úr szíveskedjen elküldeni az MKKE tagcégei vezetőinek.
Megértésüket köszönve,
tisztelettel
Halmos Ádám és Sárközy Bence
ügyvezető igazgatók
Libri Könyvkiadó Kft.
Szász Zsolt
ügyvezető igazgató
Helikon Kiadó Kft.
Rochlitz András
ügyvezető igazgató
Park Könyvkiadó Kft.
Tisztelt Tagtársak!
Kedves Hölgyeim és Uraim!
Az elmúlt években mértéktartóan és empátiával fogalmaztam meg véleményemet az Egyesülés tagjaival kapcsolatosan, mivel a közös érdekképviselet ezt kívánta meg. Most azonban kénytelen vagyok megosztani Veletek megdöbbenésemet és csalódottságomat a Libri Kiadói Csoport kilépési szándékát megfogalmazó levéllel kapcsolatosan.
Az elmúlt öt-hat évben kialakult helyzet – egy dinamikusan fejlődő időszak után – rendkívül sok feszültséget halmozott fel szakmánkban. A külső tényezők kedvezőtlen alakulására, a romló körülményekre nem a szakmai szolidaritás erősítésével reagáltunk, hanem fokozódó széttartással, egymás érdekeit figyelembe nem vevő lépésekkel. Eközben magunkra maradtunk. Elveszítettük a piaci alapon működő tankönyvkiadást, csökkentek a szakmai programok mögött álló állami támogatások, gyakorlatilag a nullára csökkent a külső szponzori és megrendelői aktivitás.
Ebben a zaklatott környezetben elindult egy gazdasági, koncentrációs folyamat, amelynek következtében az erősek erősebbé, a sérülékeny kiadók és kereskedők gyengébbé váltak. Ez részben, de csak részben, természetes piaci fejlemény.
A Pécsi Direkt Kft. megroppanása súlyosan érinti a könyvszakma szereplőit, és hónapok óta mindenkit az foglalkoztat, hogy a Könyvbazár Kft. tudja-e tartani a nagyon sok vitával és indulattal megfogalmazott szerződéseket. Az Egyesülés elnöksége folyamatosan egyeztetett és próbálta/próbálja moderálni a kiadók és a Pécsi Direkt, illetve a Könyvbazár viszonyát. Minthogy nem kamaraként működünk, jogi státuszunk nem teszi lehetővé a közvetlen „beavatkozást”, így a belső diskurzus, a termékeny vita, egymás segítése és megértése különösen nélkülözhetetlen!
A több mint 110 tagot számláló Egyesülés sikeres működése nemcsak az Elnökség felelőssége, hanem a tagoké is. Hogyan lehet számon kérni bizonyos dolgokat, ha a „számon kérő” nem kíván részt venni aktívan az Egyesülés munkájában?! Az elmúlt időszakban több alkalmat, fórumot biztosítottunk arra, hogy megfogalmazzuk közös teendőinket. A levél aláíróitól, sajnos, egyetlen sor írásban megfogalmazott vélemény sem érkezett – az általános „néhány dolgot másképpen kellene csinálni” megjegyzésen túl. Tehetséges, jó szakemberek távolmaradása az Egyesülés munkájából érezhetően hiányozni fog.
A levél néhány megfogalmazására szeretnék reagálni.
A szervezet struktúrájára vonatkozó megjegyzést nehéz értelmezni. 2013. május 23-án fogadta el a taggyűlés a szakmai konszenzussal megfogalmazott új Társasági Szerződést és az új Szervezeti és Működési Szabályzatot. A szavazáson mind a három, most kilépési szándékát bejelentő kiadó képviseltette magát. A jegyzőkönyv szerint valamennyi dokumentumot a jelenlévő tagok egyhangúlag, ellenszavazat nélkül fogadták el.
Az elnökség „önnön összetételének megváltoztatására” felszólító megfogalmazás nehezen dekódolható. Az elnökségi tagokat a taggyűlés választja meg, vagyis nem az elnökség dönt saját összetételéről!
A döntések előkészítésében való részvétel többek között azt is jelenti, hogy a kiküldött információs, javaslatkérő anyagokra érdemes reagálni. Ez bizony csak igen ritkán történt meg az elmúlt időkben.
Ez év júliusában kibővített elnökségi ülést tartottunk, és a Libri csoport képviselői is megtisztelték jelenlétükkel összejövetelünket. Több órás elemzés, a tervek megvitatása után közösen döntöttünk több szakmai programról, amelyeket az MKKE elnökségi tagjai, valamint kollégáink együtt dolgoznának ki és képviselnének a szükséges fórumokon:
1. az árkötöttség-törvény parlamenti jóváhagyása;
2. a Márai-program folytatása, illetve az erre fordított összeg mértékének jelentős emelése;
3. 2015-ben vagy 2016-ban a Supka Géza Alapítvánnyal, valamint az írószervezetekkel közösen szervezendő Magyar Irodalom Éve;
4. könyvvásárlási adókedvezmény a pedagógusoknak;
5. a Széchenyi Pihenőkártya felhasználhatóságának kibővítése a könyvek megvásárlásához;
6. az MKKE honlapjának korszerűsítése, megújítása.
Azt gondolom, hogy a felsorolt programok az Egyesülés minden tagja számára nyilvánvalóan közös érdekeket és célokat szolgálnak. Megvalósításukhoz és a belső feszültségek oldásához mindenki akaratára, érveire, javaslataira és együttműködésére szükségünk van.
Szakmánk érdekcsoportokra való tagolása rendkívül negatív folyamat és együttes ellehetetlenüléshez vezet.
Nagyon sajnálom, hogy a kilépési szándékukat bejelentő kiadók nem lesznek közöttünk, és nem próbálnak velünk együtt tenni a jövőre 220 éves szervezett magyar könyvszakmáért. Bízom benne, hogy az aláíró kiadók a jövőben is kiváló szakmai partnereink lesznek, és több empátiával, megértéssel viseltetnek a szakma többi szereplői iránt.
Kocsis András Sándor
elnök
Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése