– Régi vágyam összegyűjteni a Vágtázó Halottkémek (VHK) koncertjén azokat az embereket, akik hasonló felfogásúak, vagy közösséget vállalnak a VHK-val, és egyfajta társaságba összehozni őket. Ehhez kapcsolódott Zéró (Varga Balázs) barátunk, aki a zenekar koncertjeit szervezi, és gyakorlatilag már a VHK tagjának tekinthető. Ő vetette fel, hogy hívjuk meg azokat a zenészeket, akik a leginkább képviselik a VHK szellemiségét – mondta lapuknak Grandpierre Attila.
A VHK énekesétől megtudtuk: a fellépők névsora úgy állt össze, hogy a zenekar minden egyes tagja javasolt valakit, akit érdemesnek talált arra, hogy meghívjanak. Így alakult ki a lista: a Godgiven, a Psycho Mutants, a Cantara, az Isten Háta Mögött, a Dereng, a Képzelt Város, a Búcsúkoncert, a Perihelion és a Kretens érkezik a találkozóra. A fesztivál több helyszínen zajlik majd a Dürer Kertben, különböző beltéri színpadokon, a nagy szabadtéri színpadon pedig a Kretens után lép fel a VHK, egyedül az ő koncertjük alatt nem lesz párhuzamos rendezvény. A fesztiválon levetítik a Gyönyörű zöld című filmet, a jövő társadalmáról szóló elhallgatott alkotást.
A VHK a koncertet egy teljesen új számmal kezdi, a Szikrázó ég cíművel. – Ez a szám már lassan egy éve érlelődik és nagyon erőteljes, úgy gondolom, megadja a hangulatot a kezdéshez – mondta Grandpierre Attila. A zenész-csillagász azt is kiemelte: huszonnégy év után először játszik velük újra Balázsfalvi Gábor gitáros, ami szintén különlegessége lesz a fesztiválnak. Vele legutóbb 1990-ben az Almássy téren léptek fel, most három szám erejéig csatlakozik hozzájuk.Grandpierre Attila másik zenekara, a Vágtázó Csodaszarvas a jövő csütörtökön koncertezik a Fonóban. Döntő többségében új számokkal lépnek a közönség elé, olyan dalokkal, amelyek a készülő új lemezükön fognak szerepelni.
A két zenekarról szólva Grandpierre Attila úgy fogalmaz: a VHK-val különlegesen szerencsés az együttes hosszú története.
– Ez a zenekar egy baráti közösségből alakult, és az újjáalakulás és újjászületés óta, amikor újra egymásra találtunk, sokkal jobban megbecsüljük egymást. Óriási szabadsága van minden zenésznek, kezdeményezhet, újíthat, és persze a VHK zenéje sokkal közelebb áll a 21. század rockzenéjéhez.
A Vágtázó Csodaszarvas viszont a népzenéhez és ezáltal olyan egyetemes értékekhez áll közelebb, amelyek évszázadok múlva sem veszítenek a jelentőségükből. Sőt, a Csodaszarvas még erőteljesebben képviseli a népzene régebbi vonulatát, őserejét, azt, amit a világon sok zenekar keres – mondta a vágtázó zenekarok vezetője, aki éppen új könyvén dolgozik Lélek és világegyetem címmel.
Ez a kötet várhatóan még idén megjelenik. – A két zenekar és az írói munkásságom egymást erősítő szálak, ezáltal lényegesen több olyan csatorna nyílik meg bennem is, ami ezt az említett őserőt hozza a felszínre – fogalmazott Grandpierre Attila.