Fischer Annie-ra emlékeznek Kocsisék

Pénteken kortárs komolyzenei koncertek, jövő szerdán Fischer Annie-emlékhangverseny várja a zenebarátokat.

2014. 10. 10. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Amikor felnőttem, két szentet tisztelt minden zongorista: Richtert és Fischer Annie-t Döbbenetesen találó meglátásai voltak, olyanok, hogy sokra közülük tényleg a mai napig emlékezni tudok” – fogalmazott a Fidelio Magazinnak Kocsis Zoltán a száz éve született zongoristalegendáról. Fischer Annie-ról a Nemzeti Filharmonikusok október 15-én este fél nyolckor emlékeznek meg a Zeneakadémia Nagytermében.

Ezúttal csupa moll hangnemű opusszal idézik meg a háromszoros Kossuth-díjas művésznőt, aki páratlan Mozart-előadó volt; ezért is hallhatjuk a zeneszerző egyik legjelentősebb zongoraművének tartott, rendkívül drámai c-moll zongoraversenyét és a méltán népszerű Requiemet, amelyet a legenda – és minden valószínűség – szerint ténylegesen is tulajdonképpen saját halálára komponált.

Előbbi szólistája a Fischer Annie-féle eszményeket a hazai zongoristák közül talán legtisztábban továbbéltető Ránki Dezső lesz, utóbbiban Rőser Orsolya, Meláth Andrea, Brickner Szabolcs, Orendt Gyula és a Nemzeti Énekkar is közreműködik Kocsis Zoltán vezényletével. Az estet Haydn 95. szimfóniája nyitja, a kevés moll hangnemű közül a c-moll, amely a Londoni szimfóniák sorozatába tartozik.Ránki Dezső feleségével, Klukon Edittel és fiával, Ránki Fülöppel ma, péntek este fél nyolckor is fellép a Művészetek Palotája Fesztivál Színházában, itt elsősorban Dukay Barnabás kétzongorás, illetve háromzongorás művei és átiratai szerepelnek a műsorban. Ez nem véletlen: a szerző hosszú ideje szoros szakmai kapcsolatot ápol a Ránki családdal.

– Ránki Dezső és Klukon Edit úgy zenél együtt két zongorán, mintha egyvalaki játszana. Az első pillanattól kezdve, amikor először játszottak tőlem darabot, megdöbbentett ez az egyedülálló jelenség. Emellett mindig úgy közelítik meg a kompozícióimat, ahogyan én elképzeltem azokat magamban. Már a puszta zenélésük folyamatos inspirációt jelent számomra. Nem vagyok termékeny zeneszerző, de a saját arányaimhoz képest jelentős mennyiségű, közel húsz kétzongorás darabot írtam nekik, és amióta Fülöppel trióvá bővültek, számos háromzongorás művem is született – fogalmazott Dukay.

Az ő művei mellett két Kurtág György által készített kétzongorás Bach-átiratot hallhatunk.

Szintén péntek este fél nyolckor a BMC-ben a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében az idén 50 éves Kondor Ádám zeneszerző monumentális, kisoperai tartalmat hordozó Hattyúdalok-ciklusát ismerhetjük meg. A Hattyúdalok négy, önmagában is előadható darabból álló ciklus, melynek mindegyik darabjában kiemelt szerepet játszik az oboa.

Az elbeszélés metonimikus asszociációkon, eltolásokon, transzformációkon keresztül jön létre: kevéssé logikusnak tűnő módon, de annál inkább a szükségszerűség érzetét sugallva halad előre. Az ősbemutatón a Rozmán Lajos művészeti vezetésével működő Qaartsiluni Ensemble-t hallhatjuk. A Qaartsiluni egy alaszkai eszkimó kifejezés: összetartást, valami nagy dologra való reményteljes várakozást jelent. A két közreműködő oboaművész Lencsés Lajos és Peter Tavernaro lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.