Napjaink egyik legsikeresebb amerikai íróját látja vendégül a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 2015-ben. Jonathan Franzen a kritikusok és az olvasók körében is komoly elismerést vívott ki az elmúlt másfél évtizedben. 2001-ben megjelent The Corrections (Javítások) című regénye hatalmas sikert aratott. Az évtized végén kiadott Freedom (Szabadság) már valóságos nemzeti hisztériát okozott, sokan a nagy amerikai regénynek nevezték a munkát.
Az 1959-ben született író pályáját a nyolcvanas években kezdte. Első két regénye ugyan kedvező kritikai visszhangot váltott ki, átütő sikert nem hozott. 1996-os Perchance to Dream című esszéjét – amelyben a nagy amerikai regényt hiányolta – követően vált országszerte ismertté.
2001-es regénye egy diszfunkcionális középnyugati család tagjait követi évtizedeken keresztül. A kilencvenes évek társadalmának kritikája nagyot szólt az Egyesült Államokban. A szerző ezt követően a bulvár médiában is egyre gyakrabban felbukkant, minden aktuális témához hozzászólt, vitába keveredett Oprah Winfrey tévés személyiséggel, de még eltűnt szemüvegéből is országos ügyet faragott.
2010-ben megjelent Szabadság című regénye a szeptember 11-ei terrortámadások után megváltozott Amerikát mutatta be. Legfőbb kérdése az volt, az egyéni szabadság iránti vágyat hogyan lehet összehangolni a kollektív szabadsággal. A Berglund család történetét keresztül felrajzolt társadalomkritikája sikert aratott ugyan, de nem került be a 2010-es National Book Prize jelöltjei közé.
Magyar nyelven három regénye jelent meg. A fent említett kettőn kívül az 1992-ben írt Erős rengés jött ki az Európa Kiadónál tavaly.