Világszerte emlékeznek 1956-ra

Világszerte emlékeznek ‘56-ra a magyar kulturális intézetek szervezésében. Szófiában szobrot kap Nagy László.

rKissNelli
2014. 10. 22. 9:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bolgár népköltészet és számos bolgár költő fordítója, Nagy László 1976 óta a bulgáriai Szmoljan város díszpolgára, múzeum is őrzi az emlékét ott. Szófiában ma, a magyar nemzeti ünnep alkalmából avatják fel a költő bronz mellszobrát, Georgi Csapkanov szobrászművész munkáját. Megjelenik bolgárul a Műveld a csodát, ne magyarázd című Nagy László-verseskötet is.

A varsói intézet a Lengyel Televízióval közösen félórás dokumentumfilmet készít a forradalomról. Ebben megszólalnak olyan lengyelek, akik 1956-ban segítettek a magyaroknak. Tischler János a Varsói Magyar Kulturális Intézet vezetője is beszél a filmben, valamint a Lengyel Rádióban is elhangzik vele egy beszélgetés a forradalomról. A holnap kezdődő krakkói nemzetközi könyvvásáron is megemlékeznek 1956-ról és annak lengyel vonatkozásairól. A vásár díszvendége idén Magyarország.

A helsinki intézetben Nádas László iparművész, grafikus 1956-os témájú tárlatával emlékeznek. Pekingben filmvetítést tart az intézet az ott élő magyaroknak. A Szabadság, szerelem című filmet vetítik pénteken.

Moszkvában is filmmel ünnepelnek: kedden Szilágyi Andor Mansfeld című filmjét mutatják be. Szintén 23-án nyitják meg a bukaresti Színház- és Filmművészeti Egyetemen (UNATC) a Hibaizmus című kiállítást, valamint a Román Rádió Kulturális csatornájának Kulturális Barikád projektje és a magyar amatőr fotók archívumával, a Fortepannal való együttműködésnek köszönhetően nagyjából ötven, az 1989-es eseményeket felidéző fotót helyeznek el honlapjukon. Az Európai Bizottság bukaresti kirendeltségén pedig Bergendy Péter A vizsga című filmjét láthatja a közönség 23-án.

Október 23. a New York környékén élő magyar közösségek legfontosabb ünnepe: idén is közösen emlékeznek a főkonzulátus épületében. Fellép Bretz Gábor operaénekes, a New York-i Metropolitan Opera énekese. Brüsszelben november 3-án tartanak megemlékezést. Pelczné Gál Ildikó, az Európai Parlament alelnöke és Trócsányi László igazságügyi miniszter mond köszöntőt, koncertet a Snétberger Quartet ad. Prágában Szvorák Katalin műsorával ünnepelnek kedden.

Párizsban Császár Angela színművész és Gődény Márta zongoraművész ad ünnepi műsort 23-án. Bécsben is az ünnepnapon tartanak rendezvényt az Europa Club és az Ausztriai Magyar Szervezetek Kerekasztala Tagegyesületei szervezésében. Rómában az Angelica leánykar lép fel az ünnepnapon.

A Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi fiókintézetének műsora szerdán lesz a Plugor Sándor Művészeti Líceum dísztermében. A zágrábi intézetben szerdán Petri György Nagy Imréről című versét olvassák fel három nyelven. A delhi intézet dokumentumfotó kiállítással emlékezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.