Berlinből érkezik a legek koncertje

Igazi legek koncertjét hallhatjuk péntek este Sir Simon Rattle-lel és a Berlini Filharmonikusokkal.

2014. 11. 14. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ egyik legjobb zenekara a világ egyik legjobb karmesterével, az egyik leghíresebb szimfóniával érkezik Budapestre, ahol a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermének színpadán muzsikálnak: Sir Simon Rattle és a Berlini Filharmonikusok Beethoven IX. szimfóniáját adják elő ma este fél nyolckor Kurtág György Grabstein für Stephan című alkotása mellett. Az előadásban olyan kiváló szólisták a közreműködők, mint Sally Matthews szoprán-, Bernarda Fink mezzoszoprán-, Christian Elsner tenor-, valamint Hanno Müller-Brachmann basszusénekes, mellettük a Magyar Rádió Énekkarát és a debreceni Kodály Kórust hallhatjuk Beethoven művében, az Örömódát is tartalmazó d-moll szimfóniában.

Sir Simon Rattle Arthur Nikisch, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan és Claudio Abbado után vette át a Berlini Filharmonikusokat, számos alapvető és pozitív változást eszközölve a zenekar életében, például oktatási részleget indított, illetve a politikusok helyett a zenekar tagjainak irányításába helyezte az alapítványként újjászervezett együttest. Művészileg az Abbado által kijelölt utat folytatja: a nagy klasszikusok mellett az európai kortárs muzsikát népszerűsíti, ezt a mai este műsorválasztása is bizonyítja.

A két mű egyébként csak látszólag esik távol egymástól: Kurtág György a hetvenes évek végén komponált, majd 1989-ben átdolgozott „miniszimfóniája", amely a berlini zenekar repertoárjának és diszkográfiájának része, egészen újszerűen használja a szimfonikus zenekart. A szólógitár körül térben helyezi el a hangszercsoportokat, amelyek izgalmas és váratlan fordulatokkal lepik meg a hallgatóságot. Ez olyan újszerű hatást vált ki, amihez csak Beethoven mintegy kétszáz esztendeje komponált IX. szimfóniája lehetett hasonló, amikor a korábbi szokásoktól eltérően a grandiózus fináléban megszólalt az énekhang.Vasárnap este a Solti György Kamarazenekar lép fel a Stefánia Palotában, Falvay Attila hegedűművész szólójával, aki Mozart népszerű A-dúr hegedűversenyét vezeti elő egy másik Mozart-mű, a szintén A-dúr szimfóniát követően. A fél hétkor kezdődő, karmester nélküli hangversenyen Bangó Ferenc lesz a koncertmester, a szünet után Sibelius Kuolema című művének Valse Triste és Csajkovszkij C-dúr vonósszerenádját szólaltatják meg.

A Sibelius-opusz rendkívül népszerű repertoárdarabjává vált a szalonzenekaroknak a XX. század folyamán, a száztíz évvel a zeneszerző vezényletével bemutatott darab Arvid Järnefelt író Kuolema, vagyis Halál című színdarabjához készült. Ennek egyik tétele az önállóan sokat játszott Valse Triste, amely a haldokló anya mellett virrasztó fiú halálvíziójáról szól a partitúra szerint, ám ez az eredetileg a színdarabban és a partitúra leírásában megjelenő giccses idill egyáltalán nem jellemzi a kísérőzenét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.