A 2014-es év legvártabb hollywoodi filmje volt a Csillagok között, megelőzve minden képregény-franchise-t, valamint Az éhezők viadala és A hobbit soros epizódját is. Tekintve az egyre aggasztóbb amerikai filmgyártási tendenciákat, ez hatalmas dicséret Nolanre nézve, aki a Batman-trilógiáját leszámítva folyamatosan új, eredeti történeteket visz sikerre. Az Eredettel ráadásul azt is bizonyította, hogy intellektuálisabb témákat is kolosszális kasszasikerré képes emelni.
A Csillagok között az eddigi életműben minden bizonnyal a legnagyobb durranás, kvintesszenciája annak, amitől ma Nolan a legnépszerűbb hollywoodi filmes a rajongók körében, és a legjobb befektetés stúdióberkekben. A rendező láthatóan nem ül kényelmesen a babérjain és mosolyog a reflektorfényben, hanem a korábbinál is viharosabb vizekre evez. A Csillagok között még intellektuálisabb, mint az Eredet, s benne annyi asztrofizikai és csillagászati ismeret vonul fel, amennyivel a nézők zöme fizikaórán nem találkozott, amerikai film pedig egészen biztosan nem látott. Ráadásul Nolan monumentális eposza tudományosságával együtt is kegyetlenül szórakoztató, ha kell, elképesztően izgalmas, máskor – talán túlzottan is – érzelgős.
Az alkotás olyan „best of”, amelytől Hollywoodot lehet – vagy nem lehet – szeretni, s amely miatt képtelenség utánozni. A sztori szerint valamikor a jövőben már a világvégére készül az emberiség, amikor a NASA még igyekszik megoldást találni az emberi faj kipusztulása ellen. Ebbe a tervbe csöppen bele egy pilóta, aki csak egy gyanús természetfeletti (?) jelenséget követ, de a következő pillanatban már egy űrhajó pilótájaként és kis mentőcsapat élén keres élhető bolygót a messzi-messzi galaxisban. És miközben az űrben is kiderül, hogy a természet kevésbé, ember embernek viszont annál inkább farkasa, jócskán jut idő annak tárgyalására is, hogy az űrutazó férfi a Földön hagyott családja jövőjéért vállalkozott a talán lehetetlen küldetésre.
Nolan hibridje egyszerre családi film, szomorú melodráma, akciófilm és látványos sci-fi. Az űr és a csillagrendszerek éppen annyira látványosak, ahogy már a Gravitációban megtapasztaltuk, s mindezek mellett még értelmes párbeszédeknek és a legapróbb szerepben is sztárok remek játékának örülhetünk. Türelem kell a Csillagok között nézéséhez, de aki megvárja, hogy beinduljon, majd összeálljon a történet, az korszakos filmélménnyel gazdagodhat.
(Csillagok között, színes, magyarul beszélő, amerikai-angol sci-fi, 169 perc, 2014. Rendező: Christopher Nolan. Forgalmazó: InterCom.)