A tízmillióból mennyi a dilettáns?

Költő-író-kritikus szak indul a Pázmányon – erről kérdeztük Vörös István költő-írót, a képzés vezetőjét.

Pion István
2015. 01. 24. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Szóval szeptembertől lesz író-költő-kritikus szak a Pázmányon, vagy nem?
– Az akkreditációs bizottság már jóváhagyta a szakot, amely hivatalosan „kreatív írás és művészeti kritika” néven fog elindulni, már csak a minisztériumnak kellene kihirdetnie a tényt. De ez még várat magára, ami sajnos elég súlyos helyzetet eredményez; fenyegeti azt, hogy szeptemberben elindulhasson az MA-s képzés is. Patthelyzet. A bizottság mellett az egyetem vezetése és az irodalmi közélet is pártolja kezdeményezésünket. Én úgy látom, hogy a minisztérium feladata formális postázás volna csupán, de hát, ha a postás nem hozza ki a levelet, akkor nem is jön meg.

– Ennek mi volna a határideje?
– A felvételi tájékoztató megjelenése. Általában az adott év szeptemberében induló képzésekre vonatkozó általános felvételi eljárás meghirdetései legkésőbb előző év december 31-éig jelennek meg. Persze amikor mégsem hirdeti ki időben a minisztérium, még a pótfelvételi is szóba jöhet. De ha idén nem, akkor majd jövőre. Nem adjuk fel. Illetve aki hozzánk akar járni, az jöhet az esztétika MA-ra is, mert részben azonos, részben hasonló órákkal fog találkozni. És ugyanazzal a szabad és kreativitásközpontú szemlélettel. Illetve a most érettségizők eleve járhatnak hozzánk a szabad bölcsészet-esztétika szakirány keretein belül, az mindenképpen indul.

– Eddig nem létezett Magyarországon ilyen szak, és ezzel a művészeti ágak között kakukktojásként szerepelt, hiszen amíg a képzőművészek, a zenészek, a színházi emberek mind-mind szerezhettek foglalkozásuknak megfelelő diplomát, csak az írók és a költők nem.
– Valóban így van, de magán- vagy szervezeti kezdeményezésre létrejött írókurzusok azért léteztek és léteznek ma is. A Pázmányon tíz éve indítottuk kreatívírás-kurzust Lackfi Jánossal, amely két tanéves egyetemi program volt, a maga nemében az első, és nem önképzőkör-jellegű volt, hanem kétéves, átgondolt tanmenetre alapult. De még nem adott diplomát, csak kiegészítő bejegyzést a diplomába. Az MA-szak ennek volna a következménye, folytatása. És lehet, hogy ez sokakat meglep, de van rá igény. Szólítottak meg már a metrón is, hogy akkor most lesz-e a képzés, vagy nem. Igenis van az emberekben, a diákokban vágy az alkotásra és önmegértésre, sőt arra is, hogy ne csupán ösztönösen tegyék ezt, hanem érzéseiket és indulataikat mederbe tereljék. A mi műfajunkban is rengeteg mindent lehet és kell is tanulni.

– Mit kap a diák a diplomájáért cserébe? És miért kaphatja a diplomát?
– Vers-, próza-, dráma- és kritikakurzusokat kap. Előadásokat és célzott gyakorlati szemináriumokat, ahol a vers- és prózaírás apró titkaival foglalkozhat.  A megfogalmazás és gondolat pontosságával. A művészeti kritika tárgykörében képzőművészeti, színházi és filmkritikusi szaktudást is fogunk adni. Szakíró lehet a diákunkból, kritikus, kiadói szerkesztő, meg persze író, költő. De ez csak egy pecsét arról, hogy a delikvenst megszilárdított képességei és képzettsége alkalmassá teszik rá, hogy ha akar, és ha bírja, akár kritikus vagy író lehet. Avagy ennek bármi alkalmazott műfaját is művelheti az újság-, reklám-, forgatókönyv- és beszédírástól a jobban megformált szakácskönyvírásig. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a stúdiumunkon jó olvasóvá is lehet válni, ami végül is viszonylag olcsó és kimeríthetetlen szórakozás, továbbá megismerési lehetőség. Az alkotó fantázia tere.

– Azt szokták mondani, hogy tízmillió költő országa vagyunk.
– Igen, csak nem mindegy, hogy ebből a tízmillióból mennyi a dilettáns. De tudunk segíteni. Biztos vagyok benne, hogy aki tőlünk kikerül, az nem lesz dilettáns. Több mint tízéves oktatói pályámon csak elvétve találkoztam reménytelen esetekkel. A kreatívírás-kurzusainkon résztvevők közül a többség lehetett volna (vagy lett is) író, költő, kritikus. Nem mindenki választotta ezt az utat. A legfőbb célunk, hogy a kreativitást hozzuk elő a diákokból. Hogy mindazt, amit csinálnak, jobban csinálják. Hogy végzőseink az élet (legyen az akár az üzleti élet) minden kreativitást igénylő területén nagyobb magabiztossággal mozoghassanak.

– Kik lesznek a szak oktatói?
– A képzésnek én vagyok a felelőse. Az oktatásban fontos szerep jut az esztétika tanszék vezetőjének, Bazsányi Sándornak, továbbá a tanszéki kollégák, Horkay-Hörcher Ferenc és Cseke Ákos is tartanak órákat. Ezenfelül félévente hívunk meg egy írót-költőt. Ez a vendégtanári rendszer már 2014-ben elindult, a múlt tanévben Kemény István oktatott, az ősszel Tóth Krisztina, a tavaszi félévben Marno János következik. Ha pedig sikerül elindítani szeptemberben az MA-t is, akkor Térey János lehet a már hivatalos szak első vendégoktatója. A következő szemeszterek még nyitottak, de hasonlóan színvonalas nevekre lehet számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.