Három arcát is megmutatja a sikeres zongorista

Az európai koncerttermek rangos Rising Star díját is elnyerte, most új koncertsorozata indul Balázs Jánosnak.

2015. 01. 19. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkora sikert aratott Balázs János tavaly februári hangversenye, A zongora három arca, hogy továbbgondolták az akkori műsorstruktúrát, és az idén megszervezték három koncertre elosztva az ifjú zongoraművész három arcát bemutató sorozatot. Holnap este fél nyolckor a Zeneakadémián barokk versenyműveket és Chopin f-moll zongoraversenyét hallhatjuk az Anima Musicae Kamarazenekar kíséretével.

– Chopin és Bach kapcsolata közeli, hiszen Chopin legnagyobb példaképe Bach volt, ezért is tudtam őket összepárosítani. Már régóta tervezem, de most érzem magam először késznek arra, hogy Bach-zongoraversenyeket tűzzek műsorra. Számomra Glenn Gould a legnagyobb Bach-interpretátor, sokáig az ő bűvkörében éltem, és ami Bachot illeti, élek ma is, viszont úgy gondolom, hogy nekem is van saját mondanivalóm Bachról, aki nem mellesleg az egyik legkedveltebb zeneszerzőm. Ez az egyik arcom – meséli lapunknak Balázs János. A fiatal zongoraművész hangsúlyozza: bár Chopin-műveket sokszor játszik, ez az est az ő tekintetében is különleges lesz, mivel a kamara-zenekari, csak vonósokkal kísért változatot adják elő. – Chopin sokkal intimebb, érzékibb zenét írt annál, minthogy egy nagyzenekar szólaltassa meg, ez a most tizenhét fővel elhangzó változat pedig jobban illeszkedik az ő zenei stílusához – fogalmaz.

A zongoraművész második arcát május 3-án ismerhetjük meg, ekkor egészen más stílusban hallhatjuk szintén a Zeneakadémián: Lajkó Félixszel improvizál a színpadon. – Félixszel Pekingben találkoztunk először, ahol azonnal barátságot kötöttünk. Különleges az együttműködésünk: sosem beszélünk meg semmit előre, minden egyes hang abban a pillanatban születik meg, amikor eljátsszuk. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem próbálunk, de a mi közös muzsikálásunk a legőszintébb dolgok egyike, mert pusztán az érzéseinkből táplálkozunk – mondja Balázs János. Lajkó Félixszel közös projektjeik telt házzal zajlanak, és az év végén jelent meg első közös duólemezük is, amelyen szintén improvizálnak. – A közös improvizációkat zeneileg nehéz behatárolni, hiszen fellelhetők benne az elmúlt két-háromszáz év klasszikus zenei kultúrájának a legfontosabb stílusjegyei, harmóniavázai, melódiatípusai Bachtól Bartókig, a legfontosabb azonban az, hogy minden egyes darabja a mi stílusunkat képviseli, nem disszonáns és nagyon emberközeli – fogalmaz a zongoraművész.

Fotó: Hegedűs Márta / Magyar Nemzet


Az MVM Koncertek – A Zongora keretében megrendezett hangversenysorozat őszi záróestjét már a Művészetek Palotájában tartják. – Liszt 12 Transzcendens etűdjét ritkán játsszák, mert hatalmas technikai, fizikai és lelki kihívás, ugyanakkor mint a Bach-versenyműveknél, ezekkel kapcsolatban is úgy éreztem, hogy most értem el azt a stabilitást és rutint, hogy el merjem a sorozatot játszani. Azért, hogy emészthetőbb legyen a műsor, kiegészítettem Schubert és Chopin dalátiratokkal, amelyeket szintén Liszt készített, ezáltal egyfajta kontrasztot is el tudok érni – mondja.

Balázs János a gyermekek zenei nevelésére is nagy hangsúlyt fektet, Jakobi Lászlóval szervezett, A hangszerek világa című sorozatát ingyen tartja, egyelőre csak a fővárosban – a MOM Kulturális Központban, a Festetics Palotában és az Opera Zongorateremben –, de szeretné vidékre is elvinni a kezdeményezést. – A koromnál fogva élénken emlékszem arra, milyen volt gyereknek lenni, és azt hiszem, emiatt könnyen értek is a nyelvükön. Úgyhogy másfél évvel ezelőtt az MVM Koncertek keretében elindítottuk ezeket az ingyenes hangszerbemutató koncerteket, hogy ezzel is elősegítsük a zene megszerettetését, és ehhez partnerintézményekre találtunk, amelyek szintén ingyen biztosítják a helyszínt – mondja Balázs János, aki a Snétberger Tehetségközpontban is a kezdetektől vezeti a klasszikus zenei oktatást.

A fiatal zongoraművész számára az elmúlt fél év nagyon aktív volt, tizenkilenc európai nagyvárosban adott szólóesteket az Európai Koncerttermek Szövetségének díja kapcsán. Balázs János ugyanis az a tehetséges fiatal művészünk, akit a szövetség magyar tagja, a Művészetek Palotája jelölt a Rising Star díjra, ami természetesen nem összekeverendő a tévében most futó vetélkedővel. Minden tag jelölhet egy művészt, és a tizenkilenc nomináltból választják ki azt a tehetséget, aki a Rising Star díjaként fellépési lehetőséget kap mindegyik koncertteremben. – Nagyon jó kritikákat kaptam a nemzetközi sajtóban, és a legtöbb helyre vissza is hívtak. Sokat gyakorlok, fejlesztem magam, szeretnék nemcsak a díjaknak és az elért eredményeknek megfelelni, hanem a zeneszerzőknek és legfőképpen önmagamnak – teszi hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.