Európa nehezen ocsúdik a sokkból, melybe múlt héten néhány szélsőséges iszlamista taszította. Egy párizsi szatirikus hetilap szerkesztőségében majd egy tucatnyi embert mészárolt le egy testvérpár, társuk pedig előbb agyonlőtt egy rendőrt, végül túszokat szedett egy párizsi kóser élelmiszerüzletben, akik közül a rendőrségi akció idején többen életüket veszítették. A terroristákkal végeztek a speciális egységek, de az események hatására szabályosan ellepték az internetet az Európába áramló muszlim bevándorlók okozta veszély növekedését taglaló cikkek.
A brutális események nyomán minden bizonnyal filmet is készítenek, könyvet is írnak majd. Utóbbinak megágyazhat az egyik legismertebb kortárs francia író, Michel Houellebecq, akinek – tragikus egybeesés – Behódolás (Soumission) című regénye a Charlie Hebdo-beli lövöldözés napján jelent meg. A lap aznap az ő szatirikus képével a címlapján jelent meg.
A kötetet néhány évtizede talán még mindenki az utópisztikus jelzővel illette volna, ma kevesen fogják ezt tenni. A történet főszereplője egy francia oktató, aki a Paris-Sorbonne Iszlám Egyetemen tanít. Áttért az iszlám vallásra, amivel 2022-ben nincs egyedül. A legtöbb francia nő már burkában jár, a monogámiát felváltotta a saríában elfogadott poligámia, és a nők zöme, ahogy az arab országok némelyikében bevett, nem dolgozik már.
A nemzetgyűlési választás második fordulójába már csak a jelenleg is népszerűségi csúcsokat döntögető, szélsőjobboldali Nemzeti Front és egy muzulmán párt jut be. Félelmetes jövőkép – Houellebecqtől persze semmiképp sem meghökkentő –, de a bevándorlásellenes retorikáját őrző Front ellenében a muszlim pártot támogatja a konzervatív UMP és a szocialisták is, mely így nyer. A frissen megválasztott muzulmán elnök rendkívül törekvő, a szerző Napóleonhoz hasonló rátermett vezetőként ábrázolja. Kivezeti Franciaországot a munkanélküliségből, és elindítja nemzetét a gazdasági fejlődés útján.
Kár, hogy nem pár héttel korábban jött ki a könyv, a legjobb karácsonyi ajándék lett volna Marine Le Pennek, a Nemzeti Front elnökének – ilyen, és ehhez hasonló „jókívánságokat” kapott Houellebecq legújabb regényének megjelenése előtt. Szó, mi szó, a Goncourt-díjas író tett érte, hogy a viták kereszttüzébe kerüljön, nem csupán a könyv riasztóan aktuális témája miatt. Néhány éve nem átallott azt nyilatkozni, hogy az iszlám a „leghülyébb” vallás a Földön, és csak azután korrigált, hogy elolvasta a Koránt. Addigra persze már késő volt, több fenyegetést kapott, iszlamofóbnak bélyegezték, sőt, több muszlim szervezet beperelte, és rasszista izgatás miatt bíróság elé citálták. De írt ő már regényt önmaga szadista meggyilkolásáról is – A térkép és a táj (La Carte et le Territoire) –, amiért többszöri jelölés után elnyerte a legelőkelőbb francia irodalmi díjat.
Houellebecq már 2001-es Platformjával is kivívta sok muzulmán hívő haragját iszlámkritikájával, nemrégiben pedig azt jósolta a Welt am Sonntagnak, hogy nyolc év múlva Marine Le Pen lesz az elnök. Könyvében homlokegyenest szembemegy ezzel a prognózissal, de a France24-nek adott interjújában módosított: 2022-re még nem, később azonban elképzelhetőnek tart egy iszlám alapokon nyugvó Franciaországot. Mint kiemelte: pamfletek és kiáltványok már többször megváltoztatták a dolgok menetét a történelem során, regény azonban még soha, így nem kell attól tartani, hogy a Behódolás tömeghisztériát vagy pártpreferencia-változást fog előidézni.
Bár nem rá vall, de a Charlie Hebdo-beli tragédia hallatán azonnal megszakította legújabb kötetének népszerűsítő körútját, és elrejtőzött vidéken. Manuel Valls francia miniszterelnök a mészárlást követően nagy nyilvánosság előtt csak annyit mondott Houellebecq új könyvére utalva: „Franciaország nem Houellebecq.” Az eladott példányszám mindenre választ ad majd.
Behódolás (Soumission), Flammarion, Paris (2015)
A fordításért külön köszönet Mohai Mónikának.