Nincs mit titkolnom azon, hogy életem utolsó szakaszához értem, és ilyenkor az ember hajlamos visszanézni, összefoglalni és egy kicsit lecsengetni mindazt a tapasztalatot, amit hosszú munkássága során felhalmozott – vallja Bodza Klára decemberben megjelent, Ó, áldott Szűzanya című új lemezéről. A népdalénekesként és férje, Czidra László mellett historikus zenészként is tevékenykedő művésznőtől megtudjuk: a Mária-énekekre épülő album felépítése hálaadással indul, de az egyházi évet is követi, és karácsonytól húsvétig, a születéstől a feltámadásig ível.
Mivel Bodza Klára egész pályáját szerette volna összefoglalni, ezért a lemezen nemcsak népdalokat hallunk, hanem Zsigmond- és Mátyás-kori régi egyházi dallamokat is, nem egyet ezek közül férje egykori együttese, a Camerata Hungarica felvételéről. – Egyrészt kihasználtam a lehetőséget, hogy ezeket az ideillő dallamokat a Camerata Hungarica is játszotta, másrészt úgy érzem, hogy ezzel a néhai férjem is részesévé válik a lemeznek, akivel az egész pályámat végigdolgoztam, nekem pedig ez nagy lelki megnyugvás, különösen, hogy ezt az utolsó lemezemnek szánom – meséli, majd hozzáteszi: ehhez a lemezhez égi segítséget kapott, hiszen formában volt hangilag is.
Szakrális lemez lévén Bodza Klára olyan színészt keresett a zenéket összekötő, vagy éppen azok fölött elhangzó népi imádságok, versek megszólaltatásához, aki érzelmekben, lelkiekben, spirituálisan is azonosulni tud a témával, és hamar meg is találta Dunai Tamás személyében. Az ő hangján hallhatunk néhány archaikus imádságot Erdélyi Zsuzsanna Hegyet hágék, lőtőt lépék, illetve Harangozó Imre–Kővári Réka Etelközi fohászok című gyűjteményéből, valamint Reményik Sándor istenes verseit. A zenészek többsége egykori barát, kolléga: például Balogh Kálmán cimbalmozik, Csörsz Rumen István, a művésznő férjének egykori tanítványa szólaltatja meg a pengetős hangszereket, és a szintén férje révén megismert kiváló historikus zenész, Kállay Gábor is szerepel régi fúvós hangszerekkel a közreműködők között.
Az Ómagyar Mária-siralom szintén a Camerata Hungarica révén kapott helyet a lemezen, hiszen ez az együttes visszatérő műsorszáma volt. Most ud (középkori lant) kísérettel szólal meg, és elsőként kerül hanghordozóra, Czidra Lászlóék ugyanis végül sosem rögzítették. A karácsonyi misztérium kezdő dallamai, mint az In hoc anni circulo vagy a Dies est laetitiae Zsigmond- és Mátyás-kori töredékek, utóbbinak Czidra László a népi énekelt változatát is megtalálta Nyisd ki, óh, bűnös ember házad ajtaját címmel, de ugyanebből a korból való a lemezt záró Surrexit Christus is. Szintén a historikus vonalhoz kötődik a Balassi-vers, az Áldj meg minket, Úristen kezdetű ének, amelyet Kállay Gábor vezetésével az egykori Camerata Hungarica-tagokból álló régizene-együttes kísér.
– Ez egy keresztmetszet a munkásságomról, hiszen egész életemben két gyeplőt fogtam egyszerre: a népzenét és a régizenét – fogalmaz Bodza Klára. A népzenei rész rengeteget merít a moldvai csángók népzenei örökségéből, amelyből egy furulyás keserves is megszólal Juhász Zoltán tanítványa, Kiss Krisztián zeneakadémiai hallgató által, s e fölött ezúttal prózában halljuk az Én nemzetem, zsidó népem kezdetű ismert csángó népdal szövegét. – Bár a bemutató napja hétköznapra esik, február 2. nem egy egyszerű hétfő, hanem Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe. Úgy éreztem, ezzel a dátummal válik teljessé a lemez üzenete – magyarázza Bodza Klára a hétfő este hét órakor kezdődő lemezbemutató-koncert időpontválasztásának okát.
Bodza Klára 1968-ban a Nyílik a rózsa című televíziós népzenei vetélkedővel vált ismertté, ám népdalénekesi pályafutását nagyon hamar kibővítette historikus zenei vonalon, amelyet férjének, Czidra Lászlónak köszönhetett. Czidra László együttesével, a Camerata Hungaricával bejárták a világot, sokfelé koncerteztek, ugyanakkor a magyar régizene megismerése számos olyan párhuzamhoz segítette hozzá a népdalokat is jól ismerő művésznőt, amelyből sokat profitálhatott. Egészen korán kezdett foglalkozni az énekoktatással, utolsó aktív tanári éveit a Zeneakadémia frissen nyílt népzenei tanszékén töltötte. Ismert tanítványai között találjuk többek között Majorosi Mariannát, Navratil Andreát, Szalóki Ágit, Vakler Annát, illetve a Vándor Vokál énekegyüttest. Nevéhez fűződik a Magyar Népi Énekiskola ötkötetes sorozata, amely ma is a népi énekoktatás alaptankönyve.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk