Ennyit fizethettek Munkácsy festményéért

Bár a debreceni sajtótájékoztatón nem beszéltek arról, mennyibe került Munkácsy festménye, megsúgták nekünk.

fib-tgi
2015. 02. 26. 20:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar állam megvásárolta a kanadai Hamilton Galériától Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című alkotását. Így hamarosan ismét együtt lesz Debrecenben a Krisztus-trilógia – jelentette be az emberi erőforrások minisztere csütörtök délelőtt. A kép megvásárlásáról szóló szerződést ugyanakkor csak március végén írják alá. Balog Zoltán a sajtótájékoztatón elmondta: a magyar államnak szándékában áll megvásárolni a Golgotát is, amely jelenleg Pákh Imre tulajdonában van. E kép bérlet nélküli letétben van a debreceni Déri Múzeumban.

Mint ismert, a Krisztus Pilátus előtt kölcsönszerződése 2014. július 31-én járt le. A határidő előtt három héttel bejelentették, a festményt visszaszállítják a Hamilton Galériába, miután a megvásárlásról vagy a bérleti időszak meghosszabbításáról szóló tárgyalások nem jártak sikerrel. A képet július 14-én indították útnak Kanadába, annak ellenére, hogy a vásárláshoz szükséges jogszabályi kereteket kidolgozták, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a külföldön lévő magyar műkincsek megvásárlására elkülönített pénzalapjában a szükséges összeg rendelkezésre állt.

Az MNB alelnöke, Gerhardt Ferenc, az Értéktár program vezetője az Indexnek viszont most úgy nyilatkozott: az internetről értesült, hogy megvásárolták a Krisztus Pilátus előtt című festményt. Gerhardt nem tudott arról, hogy létrejött a megállapodás a magyar állam és a kanadai galéria között, s szerinte nem állja meg a helyét az az értesülés sem, miszerint a magyar állam veszi meg a festményt: amennyiben ugyanis létrejön a megállapodás, a festmény az MNB tulajdona lesz, amelyet letétbe helyez majd a Déri Múzeumban.

Annyi bizonyos, hogy Balog Zoltán debreceni sajtótájékoztatóján több fontos információ nem hangzott el, így a vételárról sem esett szó, s mindezek miatt megkerestük az Emberi Erőforrások Minisztériumát. A sajtó- és kommunikációs főosztály megköszönve érdeklődésünket mindössze annyit válaszolt, hogy kérdéseinkkel kapcsolatban „a sajtótájékoztatón elhangzottak az irányadóak”.

Más kormányközeli forrásból azonban konkrét választ kaptunk: a vételár 1,6 milliárd forint körüli összeg volt. Korábban mind a Hamilton Galéria, mind Pákh Imre 10-10 millió dollár (mintegy 2,7 milliárd forint) körüli összeget kért a magyar államtól a birtokában levő Munkácsy-képekért.

Ami annak fényében tűnhet különösen magas árnak, hogy a Krisztus Pilátus előtt hatvanezer dollárért, míg a Golgota negyvenezer dollárért kelt el még a nyolcvanas végén a Sotheby’s árverésén, míg a szakma a Munkácsy-alkotások árát Csontváry Kosztka Tivadar Szerelmesek találkozása című festményével tartja hozzávetőleg egyenértékűnek, amely 2003-ban 240 millió forintért kelt el. A legdrágább, magyar festő által készített kép Hantai Simon nevéhez fűződik, amelyért 740 millió forintnyi eurót fizettek egy árverésen, Párizsban.

Pákh Imre szerint a Krisztus-trilógiát egyben kell tartani, ugyanakkor a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, hogy egy orosz milliárdos 10 millió dollárt ajánlott a Golgotáért.

Vajon enged-e az árból Pákh Imre, s mikorra várható, hogy a Krisztus Pilátus előtt újra Magyarországon legyen?

Minderről a Magyar Nemzet február 27-i, pénteki számában olvashatnak bővebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.