A csütörtöki projektnyitó rendezvényen Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára elmondta: a kastély és parkja olyan érzést sugallt az egykori tulajdonosok számára, hogy csodálatos világ veszi körül őket. A felújítást követően nem egy szűk család, hanem évente több tízezer látogató számára okoz majd örömet a dégi kastély parkja – tette hozzá.
Puskás Imre hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Kastélyprogram célja az értékek megőrzése mellett sok embernek kikapcsolódást nyújtani. Megjegyezte, hogy a program révén Fejér megyében sok kastély újul meg és azokat aztán egységként kell kezelni, illetve „eladni”.
Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke kiemelte: fantasztikus eredményeket hozott a parkrekonstrukció első üteme, de sok fejlesztenivaló van még. Úgy vélte, hogy az angolkert már ebben az állapotában is vonzó turisztikai célpont lehet.
Jelezte, hogy a dégi kastély is része a Nemzeti Kastélyprogramnak, amelynek első ütemében elindítják a komplexum felújítását. Szerinte a fejlesztéseket követően az egész térség hiánypótló nagy turisztikai attrakciója lesz a Festetics-kastély, amely egyszerre szolgálhat kulturális színtérként, esküvői helyszínként és a konferenciaturizmus reprezentatív helyszíneként.
A projekt sajtóanyaga szerint a 2015 őszére elkészülő munkák az eredetileg 300 hektár kiterjedésű történeti kastélypark teljes rekonstrukciójának első nagy lépését és egyúttal a legnagyobb volumenű kerthelyreállítást jelentik hazánkban a második világháború óta. Ennek keretében eredeti, 19. századi formájában újul meg az óriási történeti kert.
A rekonstrukció második ütemében sor kerül a csaknem másfél kilométer hosszú, 11,3 hektár területű, alsó és felső Szerpentin-tó kikotrására (127 000 köbméter hordalék halmozódott fel benne az elmúlt években), a partvonal helyreállítására, az áradásokat meggátoló csatornarendszer rendezésére. A felújítás részeként megújul a tó parti sávjának értékes növényegyedekben gazdag zöldfelülete is.
A harmadik ütem – kapcsolódva a Szerpentin-tó rekonstrukciójához – magában foglalja a Festetics-sírdomb körüli tó és a déli árapasztó csatorna teljes kikotrását, a sírdomb fölötti vízkormányzó műtárgy, valamint a sírdomb körüli tavon és a Kislángi árapasztó csatornán átvezető gyalogoshidak rekonstrukcióját.
A projektek részeként megújul az érintett vízfelületek gyepes parti sávja, valamint a Szerpentin-tó északnyugati oldalán a sírdombig vezető sétaút is. A beruházás során tájékoztató és növényismertető jeltáblák, digitális látványterv, kiadványok készülnek, valamint ismeretterjesztő filmmel, interaktív kiállítási makettel bővül a kastélyban található kiállítás.
A parkfelújítás első üteme tavaly júliusban fejeződött be: 249 millió forintból a mintegy 1,8 kilométer hosszú tórendszer kastéllyal szemközti szakaszából és a hozzá kapcsolódó árapasztó csatornából 40 ezer köbméter iszapot kotortak ki. Újjáépült a Hollandi-ház szigetére vezető, faszerkezetű gyalogoshíd, valamint további négy híd is. Több száz fát és több ezer cserjét ültettek el, emellett több kilométernyi sétány újult meg.
A dégi Festetics-kastély parkja Közép-Európa egyik legnagyobb angolkertje. Az eredetileg csaknem 300 hektáros parkot három patak találkozásánál hozták létre 1813 és 1820 között Festetics Antal megbízásából. A park tervezője nem ismert, de a kastély alkotójának, Pollack Mihálynak a neve is felmerülhet, aki feltehetően kerttervezéssel is foglalkozott.
Az építéskor a faluba vezető országutat kiegyenesítették, így a kastély bejárata már 14 kilométerről látszott. Az épületből és a park különböző pontjairól feltáruló panorámát gondosan megtervezték: a tisztások és nyiladékok a parkban és a településen található nevezetes épületekig vezetik a tekintetet: a kastéllyal szemközti szigeten álló Hollandi-házra, a falu katolikus és református templomára.
A park falu felőli részén állt a konyhakert, amelyben klasszicista narancsház és tizenkét dézsmapince kapott helyet. A családtagok a park legtávolabbi sarkában, egy kisebb tó szigeteként emelt sírdombon temetkeztek.