A táncháztalálkozón virágba borult az aréna

A hétvégén immár 34. alkalommal rendezték meg a táncháztalálkozót a Papp László Budapest Sportarénában.

2015. 03. 30. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaszt indított a táncháztalálkozó a hét végén: virágba borult a Papp László Budapest Sportaréna – legalábbis a viseleteken megjelenő virágok erejéig, ami ezen az eseményen nem megy ritkaságszámba, hiszen nagyon sokan, egyre többen büszkén veszik fel hímzett ingüket, szoknyájukat, bujkájukat.

Sokszor és sokan hangoztatták már a táncházmozgalom jelentőségét és hosszú távú pozitív hatását a társadalomra. Ennek a jelenségnek az egyik igencsak látványos csúcspontja a tavasszal megrendezett táncháztalálkozó. Már a mozgalom első évtizede során felmerült az igény egy közös összejövetelre, amolyan ünnepi jellegű éves találkozásra, amely egyszerre seregszemle és szórakozás. A legelsőt aztán az 1980-as években tartották, és olyan sikeres volt, hogy most már háromnapos, és a sorban harmincnegyediket rendezték.

Röviden ennyi a táncháztalálkozó története, amelyhez minden résztvevő számos személyes élményt tud kapcsolni; sokunk ifjúságának meghatározó eseménye volt. Mostanra háromgenerációssá nőtte ki magát az eseménysor, hiszen az első találkozók fiataljai ma már az unokáikkal érkeznek. Ezt azonban nem lehet eleget hangsúlyozni, mivel a folytonosság és az állandó utánpótlás jelenti a mozgalom és a rendezvény jövőjét is.

Ritka a változás a táncháztalálkozó történetében, általában a jól bevált forgatókönyv érvényesül, most azonban átszervezték a tematikát. A szombati küzdőteres gyermekprogramok a „fókuszban a család” jegyében átkerültek vasárnapra, hiszen a hét utolsó napjának délelőttjét elsősorban a családosok tudják kihasználni, az éjszakai bál fáradalmait kipihenő fiatalok kevésbé. Ugyanakkor ezzel nem minden gyermekeknek szóló programot csoportosítottak át vasárnapra, hiszen az alapesemények, mint a kézműveskedés, a játszóház, a tánclehetőség vagy a vásár szombaton is elérhető a kisebbeknek. Ez valószínűleg hosszú távon életképes kezdeményezés lesz.

A vasárnapi gála szervezői idén kifelé tekintettek, és egy másik kört is megszólítottak, nevezetesen azokat, akik nem a szűkebb értelemben vett néptáncosok, hanem inkább csak érdeklődők, és a széles körben népszerű Csík zenekarra és a könnyűzene berkeiből érkező barátaikra, mint például Lovasi Andrásra és Rúzsa Magdolnára, vagy Lakatos Róbertre és a Fitos Dezső Társulatra irányították a reflektorfényt a zárógálával. Ez azért is újdonság, hiszen a táncháztalálkozó napközben kizárólag az autentikus zenére és táncra koncentrál.

Persze, a találkozó enélkül is látogatottsági rekordokat döntöget; csúcsidőben általában a küzdőtéren mozdulni sem lehet, a parkolórészből kialakított Folkkocsmába pedig szinte kilépni is lehetetlen, s bár egy meghatározó törzsközönség alkotja a résztvevők magját, évről évre újak is jönnek, és nemcsak a felnövekvő generációból. A találkozó jó hírére olyanok is kíváncsiak, akik népzenét kifejezetten önmagáért sosem hallgattak, mint például az a taxis, aki hazafelé elmesélte: minden évben olyan lelkes vendégeket visz innen haza, hogy elhatározta, jövőre maga is eljön, és megnézi.

A táncháztalálkozó a témát kiszolgáló boltoknak, kereskedőknek, hangszerkészítőknek, kézműveseknek is lehetőséget teremt a bemutatkozásra, a Néptáncosok kellékboltja külön a Folkkocsma mellett üzemelt, a küzdőtéren a kézműves árusok, a lemezkiadók, népzenei kiadványok árusai sorakoztak fel – Kallós Zoltán például maga árulta lemezeit, könyveit. Bár a hangszereket a földszinten lehetett megvásárolni, a II. emeleti Lajtha László-teremben a Magyar Hangszermíves Céh szervezésében Bársony Mihály (1915–1989) hangszerkészítő hagyatékát tekinthettük meg mai hangszerkészítők művei mellett.

„A parasztzseni” – Bársony Mihály és a táncházmozgalom kapcsolata címmel külön kerekasztal-beszélgetést is szerveztek ismert népzenészek – mint például Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Kobzos Kiss Tamás és Havasréti Pál – közreműködésével. Ebben a teremben Henics Tamás Feketetó / Negreni című új fotóalbumának anyagából is nyílt tárlat, és számos népzenei lemezt is bemutattak. A rendezvényen levetítették Szomjas György HB – Hosszú búcsú Halmos Bélától című portréfilmjét is, amely a táncházmozgalom egyik elindítója, a 2013 nyarán váratlanul elhunyt népzenész emlékére készült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.