Százharmincnégy éve, március 25-án született Bartók Béla, a XX. század legnagyobb magyar zeneszerzője, az egyetemes zenetörténet egyik legjelentősebb alakja. Ezen a napon adják át a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjakat a Zeneakadémián, amelyet Bartók özvegye, Pásztory Ditta alapított.
A hagyomány szerint ezt minden évben rövid műsorral egybekötött koszorúzás előzi meg a Farkasréti temetőben Bartók Béla sírjánál – évről évre csökkenő érdeklődés és színvonal mellett. Újabban az évfordulót egyszerűen a tehetség napjának nevezik, miközben a Bartók rádióból is száműzték a zeneszerző szignáljait.
A színvonalcsökkenést és az egyre nagyobb méreteket öltő értékválságot mi sem mutatja jobban, mint hogy a jövő zenészeit, a Bartók Béla nevét viselő zeneművészeti szakközépiskola diákjait már jó ideje nem tanítják meg rendesen a magyar zenei képzésnek egykor alapjait képező Bartók-kórusművekre.
A gyengén megszólaltatott alapművek után még a Szózatot is kottából énekelték. A sírnál Vikárius László zenetörténész méltatta Bartók Béla jelentőségét. A Bartók-kutató Vikárius László március 15-én a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét vehette át, és annak a Bartók Archívumnak az osztályvezetője, amelynek sorsa a Zenetudományi Intézet lapunk által is megírt, a Magyar Tudományos Akadémia által tervezett költöztetése kapcsán került veszélybe.
Pásztory Ditta, Bartók özvegye végrendeletében alapította saját vagyonából a Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjat, amelyet azoknak a kimagasló művészeti tevékenységet folytató hazai zeneszerzőknek és zenei előadóművészeknek, valamint együtteseknek adnak át minden év március 25-én, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet fejlődéséhez, a bartóki szellemiség megőrzéséhez.
Sajnos, sok a félreértés e téren is: egyes híresztelésekkel ellentétben a díjjal járó pénzösszeget nem a befolyó és az idei év végével lejáró jogdíjakból adják, hanem Pásztory Ditta vagyonának a kamatait osztják szét, így az elismerés akár tíz év múlva is változatlanul megmaradhat. A díjazottakról a kuratórium dönt, amelyben a Zeneakadémia neves professzorai ülnek, az elnök pedig a mindenkori rektor.