Rendkívüli sikertörténet a Söndörgő legutóbbi albuma: a Tamburocket Hungarian Fireworks című lemezüket a legjelentősebb világzenei magazin, a Songlines a legjobbnak számító ötcsillagosra minősítette, és az éves listán is bekerültek 2014 tíz legjobb albuma közé, ugyanakkor a zenekart a The Songlines Music Awards 2015 Best Group kategóriában is jelölték. A Tamburocket októberben az európai világzenei rádiósok listájának első helyén állt, az összesítésben tavaly a 3. legjobb világzenei lemez lett.
Az együttes évek óta sorra kapja a legrangosabb külföldi koncerttermek meghívásait, nemzetközi színtéren is a világ legjobb világzenei formációi között tartják őket számon.
A Tamburocket kétségkívül nagy sikert aratott szakmai körökben is, és nem is szeretnénk tagadni, hogy örülünk ennek. Mégis azt tartom a legnagyobb elismerésnek, hogy a közönség is szereti a zenénket, különben nem lenne lehetőségünk ennyi helyen bemutatkozni – mondja lapunknak Eredics Áron, a zenekar tamburása, aki azt is hozzáteszi: mivel a lemez megjelenése óta még egy év sem telt el, az album népszerűségének növekedésére számítanak.
Ez a lemez hozta meg számukra az igazi balkáni áttörést is, hiszen a Belgrádi Rádió is rendszeresen játszik a korongról, sőt a toplistájukon is szerepeltek a számaik. Idén májusban jutnak el először Belgrádba koncertezni, ekkor két fellépésük is lesz. – A hírünk már korábban eljutott hozzájuk, 2006-ban volt egy tamburaverseny, ahol a zenekar második, én pedig egyéniben első helyezett lettem, de a közönséghez eddig nem értünk el – mondja Eredics Áron, aki hangsúlyozza: azért is tartják fontosnak a belgrádi megjelenést, mert így a szerbek magyarországi testvéreik zenei hagyományait is megismerhetik.
Ami Magyarországon fönnmaradt a délszláv hagyományból, az sokkal régebbi réteget képvisel, hiszen az itteniek háromszáz éve elszakadtak az anyaországtól, és ez egy erős konzerválódást eredményezett. Ezért is adtuk az eggyel ezelőtti lemezünknek azt a címet, hogy A Balkán elfeledett zenéje. Abban az értelemben nem elfeledett, hogy magukat a dallamokat ma is ismerik, csak éppen nincsenek annyira előtérben, vagy már egészen más formában játsszák – fogalmaz a Söndörgőben és a Vujicsicsban is tamburázó Eredics.
Azt is hozzáteszi: ebbe belejátszik az a folyamat is, hogy míg Magyarországon a „revival” élesztette újra ezeket a dallamokat, addig a Balkánon a mai napig élő a hagyomány, amely ezáltal sokkal modernebb formákban is megjelenik.
Amikor felvetem, mostanában a világzene irányába ment el a zenekar hangzása, Eredics Áron azt válaszolja, ez nem tudatos építkezés eredménye, hanem egy természetes folyamat, ami magától zajlik.
Mi megörököltük ezt a zenei anyanyelvet a családtól, mondhatnánk azt is, hogy beleszülettünk, hiszen a Vujicsics együtteshez fűződő szoros szálak jelölték ki számunkra az utat, de mindenki életében eljön az idő, amikor erről a kijelölt útról a saját ösvényére lép. A Söndörgőben mind az ötünk zenei gondolkodásmódja érvényesül. Az eredeti népzenéből azokat az elemeket emeljük ki, amelyek a mai fülnek modernnek hatnak, ezt fogalmazzák meg többen úgy, hogy „világzenésedünk” – vallja Eredics Áron.
Vasárnap este fél nyolckor a Műpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében a Mostar Sevdah Reunion játszik előttük a koncert első felében, akikkel még soha nem találkoztak személyesen, a híres cigány énekessel, Saban Bajramoviccsal közös felvételeiket azonban ismerik. Őket a Műpa ajánlotta a figyelmükbe. A Söndörgő viszont a második részre, amely a saját jubileumukról szól, nem hívott vendéget.
Öt éve, amikor a tizenöt éves jubileumunkat ünnepeltük szintén a Műpában, egy visszatekintés jellegű műsorral készültünk, meghívtuk a korábbi koncertjeinken közreműködő zenészbarátainkat, a Vujicsicsot, Ferus Mustafovot. Ezúttal a nosztalgiázás helyett inkább azt szeretnénk megmutatni, most hol tartunk, és merre megyünk, vagyis a legfrissebb zenéket, és ezért csak mi öten állunk színpadra – meséli Eredics Áron. A vasárnapi koncerttel nem zárul le a két évtizedes fennállást ünneplő jubileum, a Söndörgő számos külföldi koncertje mellett a hazai közönségről sem szeretne megfeledkezni.
– Tervezünk egy koncertet a Zeneakadémián, és egyet az év vége felé, amely a hagyományos koncerttermi hangulattól eltérő, igazi születésnapi buli jellegű esemény lesz – tudjuk meg. A zenekar egy új lemezzel is készül az évfordulóra: őszre tervezik egy olyan korong kiadását, amelyen az elmúlt négy év során rögzített koncertjeik élő felvételeiből válogatnak.