– Családjukban nagy hagyománya van a közös zenélésnek.
– Ez olyan összetartó erő, ami számunkra természetes, mi ebben nőttünk fel. Amikor a szüleimmel hazamentünk egy koncertről, mindig hosszú órákig arról beszélgettünk, hogy milyen volt, és mi mit csináltunk volna másképp. A feleségemmel, Czébely Beátával, aki zongoraművész, éppen ezért is igyekszünk olyan műsorokat összeállítani, ahol együtt zenélhetünk.
– Ezzel az együtt töltött idő is nő, ami egy elfoglalt művészpár életében különösen értékes.
– Egyre több olyan családdal találkozom, akik különválnak. Az emberek fáradtak, mire hazaérnek, és már semmihez nincs kedvük, ez pedig egyenes úton vezet az egymástól való elidegenedéshez. Én viszont, ha hazamegyek, leülök gyakorolni Beával, és így a gyakorlási idő egy részét is együtt tölthetjük. A családi koncertekre is élmény a felkészülés, ilyenkor mindannyian összejövünk az ország különböző pontjairól, együtt muzsikálunk, együtt ebédelünk, együtt vagyunk.
– Ennek nyilván komoly szerepe van abban, hogy a zenekara énekesnője a húga.
– Úgy nőttünk fel, hogy bárki jött hozzánk vendégségbe, akárhány óra volt, mi, gyerekek is elővettük a hangszereket, és muzsikáltunk, már egész kicsi korunktól kezdve. Eszternek minden gondolatát ismerem, már akkor tudom, melyik dalt fogja elkezdeni, amikor levegőt vesz. Az ő életében volt egy periódus, amikor nem énekelt, és csak a klasszikus zenére koncentrált, Debrecenben a Zeneművészeti Főiskolán végzett zongora szakon. Apu Kijevben diplomázott, anyu Ungváron. Rajtam kívül mindenkinek klasszikus zenei diplomája van.
– Önnek pedig népzenei.
– Igen, a Zeneakadémián végeztem a népzenei tanszéken, de azért meg kell mondjam, sok élettapasztalatot lehetett tanulni falun az öreg muzsikusoktól is. Nekünk szerencsénk volt, mert abba a generációba tartozunk, akik még együtt muzsikálhattak Neti Sanyi bácsival, Zerkulával, és még hosszan sorolhatnánk, hányan nem élnek ma már. Ugyanakkor a mai fiataloknak is mindig azt mondom: meg lehet tanulni felvételről a dallamokat, de akkor lesz igazi a muzsikálás, ha elmennek és élőben együtt zenélnek a hagyományőrzőkkel, amíg még lehet.