Terjeszkedik a Libri, kiakadt az Alexandra

Tizenkét budapesti és vidéki Alexandra könyvesbolt üzlethelyiségét veszi át a Libri az év második felére.

rKissNelli
2015. 03. 25. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Libri-Shopline-csoport tagja, a Libri Könyvkereskedelmi Kft. tizenkét új Libri könyvesboltot nyit az év második felében, többek között Nyugat-Magyarországon, ahol korábban gyengébb volt a Libri hálózat jelenléte. A cég a győri helyszínt tartja az egyik legfontosabbnak, itt már régóta szeretett volna boltot nyitni. De nyílik szegedi, nyíregyházi és miskolci üzlet is, valamennyi bevásárlóközpontokban. A budapesti helyszínek a Csepel, a Corvin és a Duna Plaza.

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke, Kocsis András Sándor kérdésünkre megerősítette: a tizenkét üzlethelyiségben Alexandra könyvesboltok működnek, ezeket a helyiségeket veszi át a Libri. Az elnök úgy tudja, hogy a tizenkét üzlethelyiségere augusztus 31-éig szól az Alexandra bérleti szerződése. Kocsis András Sándor azt is elmondta, hogy szakmai egyeztetést kíván összehívni a boltok átadás-átvétele miatt, ez ugyanis legalább hat hétig fog tartani, az egyesülés által képviselt terjesztőknek és a kiadóknak – amelyek könyveit ezek az üzletek terjesztik – pedig az az érdekük, hogy minél zökkenőmentesebb legyen és minél kevesebb forgalomkieséssel járjon az átadás.

Titkárságán keresztül szerdán kerestük a hetvenhat könyvesboltból álló Alexandra hálózat tulajdonosát, Matyi Dezsőt, hogy ő is megerősítse: valóban megszűnnek a tizenkét, bevásárlóközpontokban működő Alexandra üzletek. Matyi Dezső titkárságáról Szabó Tünde válaszolt levélben lapunk megkeresésére: „Mi nem kívánunk egyetlen üzlettől sem megválni, vagy bezárni, minden szerződésből eredő kötelezettségünket teljesítettük és teljesítjük ma is. A hír alapja azon erőszakos piacszerzés következménye, amellyel az utóbbi időben a Libri próbál élni. Nyilvánvalóan az általa állított 12 Alexandra üzlet átvétele kizárólag valamiféle jogellenes magatartás következménye lehet csak, mellyel szemben a jog eszközével lépünk fel, túl azon, hogy a Libri ilyen formában megvalósuló monopolisztikus terjeszkedési politikája egyáltalában nem etikus, és súlyos károkat okoz nemcsak a hazai könyvpiac jelenlegi – minden nehézség mellett is – kiegyensúlyozott működésében, de a művelt és jóérzésű olvasóban is komoly aggályokat ébreszthet.”

Az Alexandra tetemes, a 2012-es adatok szerint 11 milliárd forintos tartozást halmozott fel, ezért mégsem lenne váratlan, ha karcsúsítanák a bolthálózatot.

A Libri Kft. ügyvezetője, Kovács Péter lapunknak elmondta: a magyarországi bevásárlóközpontokat üzemeltető Klepierre Management Magyarország Kft. csomagban ajánlotta fel nekik a tizenkét bérleményt. Ezzel a francia hátterű cég kereste meg a Librit, ők pedig elfogadták az ajánlatot, mert javítani akarták az országos lefedettségüket. Több vidéki városban is van már boltjuk, ezeket az új üzletekkel párhuzamosan szeretnék tovább működtetni.

A magas bérleti díjak miatt a plázában működtetett üzlet az egyik legdrágább megoldás a könyvesboltok esetén is. Nemrég többek között amiatt kényszerült csődvédelemre a nagyrészt sikerkönyvekkel foglalkozó Ulpius Ház Kiadó, mert a gyors terjeszkedést – 2012 óta tizenkét új könyvesboltot nyitottak – és az üzletek fenntartásának magas költségeit nem tudta kigazdálkodni a cég. A könyvszakma több szereplője és a cég kommunikációs vezetője legalábbis egyetértettek abban, hogy többek között ez vezethetett a csődközeli helyzethez. Az Ulpius Ház terjeszkedése arányaiban nagyobb volt, mint a Libri mostani bővülése, mert a bővítés előtt csak három üzletet üzemeltettek, míg a Libri jelenleg is harminchetet.

Kovács Péter úgy vélekedik, hogy a tizenkét új üzletük megnyitása nem rejt magában hasonló kockázatokat. Kérdésünkre elmondta: jelentős különbség, hogy a Libri saját erőből nyitja meg az üzleteket, amelyek kialakításánál a lehető legmagasabb minőségre törekszenek. Mivel nyilvánosan működő részvénytársaságról van szó, a gazdálkodásukkal kapcsolatos adatok is hozzáférhetőek.

A Libri ügyvezetője szerint az Ulpius nehézségeit az is okozhatta, hogy nem a teljes hazai könyvkínálattal foglalkoztak, hanem kiadói boltokat üzemeltettek, azaz csupán a saját kiadójuk, az Ulpius Ház Kiadó könyveit árusították az üzletekben. Valószínűleg ők is érzékelték a problémát, mert később elkezdték terjeszteni más kiadók könyveit is, a könyvesbolti értékesítésük alapvetően mégsem erre, hanem a saját kiadványaikra épült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.