Új bázissal bővül az operaház

A dalszínház 77-féle produkcióval, 32 premierrel és 12 hazai bemutatóval készül a jövő évadra.

2015. 03. 04. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új épülettel gazdagodik a Magyar Állami Operaház: Hoppál Péter bejelentette, hogy a MÁV egykori Kőbányai úti Északi Járműjavító csarnokát a magyar állam az Operaház rendelkezésére bocsátja, az Eiffel Bázis 2015–2018 között készülne el.

– Határon innen és túl az Operaház a magyar kultúra nagykövete – hangsúlyozta Hoppál Péter. Az EMMI kultúráért felelős államtitkára kiemelte: az a cél, hogy ez a műfaj ne csak a szűk kiváltságosoknak legyen elérhető, és ezért az Operaház vezetése, illetve az Erkel Színház megnyitása sokat tett. Az államtitkár arról is szólt, hogy az öthajós csarnokban létesülő Eiffel Bázis a világ nagy dalszínházaival azonos infrastrukturális lehetőséggel látja el az Operaházat.

Harminckét bemutató színesíti az Operaház 2015–16-os, Shaekespeare + elnevezésű évadának műsorát, a darabok nem kis számban William Shakespeare halálának 400. évfordulójához kötődnek. Ókovács Szilveszter főigazgató kiemelte: a repertoár gyors cseréjére törekednek. Az új évadban mintegy 77-féle produkcióval várják a közönséget, ebben az operák, balettek és koncertek mellett beszélgetős műsorok, gyermekprogramok és interaktív családi események is szerepelnek, ráadásul először lesz az intézménynek saját musicalbemutatója.

Egyrészt a West Side Storyval nyitják a szezont Novák Péter rendezésében, másrészt az évadzárás utáni nyári előadások egyik legjelentősebbje az Erkel Színházban futó Billy Elliot lesz, Elton John musicalje, amelyet csakis a balett népszerűsítése okán emeltek a repertoárba. Ókovács Szilveszter emlékeztetett ugyanis, hogy ma már csak a korábbi létszám töredéke jelentkezik csak a Magyar Táncművészeti Főiskolára, így veszélyben a magyar balett utánpótlása.

 

A 32 premierből 12 hazai bemutató, 500 nagytermi előadás, összesen pedig 2400 attrakció várja a közönséget. Johan Inger Walking Madje a különleges táncprodukciók sorát gyarapítja, új színrevitelben láthatjuk a Csipkerózsikát és A diótörőt, a modern vonalat Kylián két újabb darabja képviseli, de koreografál Román Sándor és Lukács András is. Megújul számos klasszikus nagyopera, például a Shakespeare-darabra épülő Otello, de a Bohémélet is, amelynek régi, már szinte legendásnak is mondható rendezése szintén megmarad, ugyanakkor készül egy úgynevezett 2.0-s verzió is. A trubadúr, a Traviata, a Tosca is új színrevitelben kerül a közönség elé, a repertoárról rég hiányzó Puccini Triptichont pedig Kerényi Miklós Gábor álmodja színpadra.

A Májusünnep Shakespeare-re fókuszál, és olyan különleges műveket vonultat fel, mint Thomas Ades A vihar című alkotása Ludger Engels rendezésében, amelyre sokan úgy tekintenek, mint ami évtizedek múltán mai korunk meghatározó műve lesz. De hallhatjuk Reimann Lear című operáját is, amelyet a híres Jean-Pierre Ponnelle-féle színrevitelben Anger Ferenc állít színpadra, vagy Ermanno Wolf-Ferrari Sly című művét Göttinger Pál rendezésében. Ismét elindul a Gördülő Opera, amely a vidéki kőszínházak közönségének szállítja helybe az operákat, folytatódik az Operakaland, a Dalszínház utcai dalestek-sorozatban pedig Edita Gruberová és Bryn Terfel is fellép.

 

A nagy hazai sztárok közül Rost Andrea, Miklósa Erika és Komlósi Ildikó, Molnár Levente és Bretz Gábor áll színpadra. Budapestre érkezik például Anja Kampe, Roberto Aronica, Arturo Chacón-Cruz, Ildebrando D’Arcangelo, Evelyn Herlitzius, Tomasz Konieczny, Linda Watson, Ivan Magri, Ambrogio Maestri, Stuart Neill, Tómas Tómasson, Lado Ataneli és Francesco Demuro, a neves külföldi karmesterek sorát pedig Michel Plasson, Evelino Pido, Pinchas Steinberg és Christian Badea gazdagítja.

Március 9-én kezdődik a bérletújítás, 16-án a bérletváltás, amelyek teljesen új alapokra helyezik a bérletkonstrukciót, így a hazai, visszatérő látogatók komoly kedvezményeket vehetnek igénybe.

Első sorban – hirdeti a Magyar Állami Operaház új szlogenje, amely Ókovács Szilveszter főigazgató érkezése óta erőteljesen dolgozik az intézmény modern és fiatalos imidzsének kialakításán. A dalszínház az új szlogennel az élő előadások élménygazdagságára is felhívja a figyelmet, hiszen az első sorból gyakorlatilag karnyújtásnyira kerülhetünk az eseményekhez. Az Első sorban az Operaház együtteseire is utal, erre épült az idei imidzskampány is, amelynek plakátjain az énekesek mellett minden együttes, illetve az opera mellett a többi játszott műfaj is fontos szerephez jutott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.