Eva Maria Barki levelének előzménye, hogy múlt vasárnap este a magyarországi demokráciát féltő politikai nyilatkozatot olvasott fel a Burgtheater Sirály-előadása után a bécsi társulat egyik tagja a Nemzeti Színházban. A Madách Nemzetközi Színházi Találkozóra az ígértekkel ellentétben sem a Burgtheater intendánsa, Karin Bergmann, sem a darab rendezője, Jan Bosse nem jött el a társulattal.
Az ügyvédnő levelében megfogalmazottak szerint a vendégjog súlyos semmibe vétele mellett az egész magyar nép elleni, semmivel sem indokolható sértegetés is felróható, mivel a magyarokat azzal vádolják, hogy rosszul éltek a demokratikus választással.
Barki szerint ez a kormányellenes pamflet „visszaélés a kultúrával, amelyet kipellengéreznek, de egyidejűleg önmaguk is elkövetik”.
Az ügyvédnő szerint ez „egy antidemokratikus és totalitárius felfogás kifejezése, amely más véleményt nem fogad el, hanem a saját ideológiai elképzeléseit akarja másokra ráerőszakolni”. Levelében arra is felhívja a figyelmet, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága máshogy néz ki, és ebben a tettben Metternich cenzúrarendszere köszön vissza.
Eva Maria Barki reményét fejezte ki, hogy a Burgtheater a „tiszteletlenségért és a kulturálatlanságért” megfelelő formában fog bocsánatot kérni, és egyúttal rámutatott: a kultúrának az a feladata, hogy távol tartsa magát minden politikai befolyástól, valamint a kultúrát nem szabad összetéveszteni a politikai agitációval.
Eva Maria Barki azért írt levelet az ügyben, mert fontosnak tartotta felszólalni a „jogtalan és felháborító” történtek ellen, hiszen az osztrákok éppen azt teszik, amivel vádolják a magyarokat, vagyis a kultúrát politikai célokra használják fel.
Az ügyvédnő a levelet Karin Bergmann-nak, a Burgtheater vezetőjének, Vidnyánszky Attilának, a Nemzeti Színház igazgatójának, valamint az osztrák kultuszminiszternek, Josef Ostermayernek is elküldte.