A bécsi Burgtheater korábbi vezetője, Matthias Hartmann 2013 őszén azzal utasította el a Nemzeti Színház meghívását, hogy a budapesti fesztiválon való részvétel ártana a bécsi teátrum renoméjának. Alig fél évvel később kiderült: Ausztria vezető színházának jó hírét inkább Hartmann veszélyeztette: igazgatása alatt mintegy 20 millió euró adósságot halmozott fel Európa legjobban dotált, évente mintegy 50 millió euróból gazdálkodó színháza.
Az idén az osztrákok igent mondtak ugyan a felkérésre, de nem tudtak nyugton maradni. A társulatot Jan Bosse, az előadás rendezője és Karin Bergmann, a Burgtheater igazgatója sem kísérte el, az előre meghirdetett közönségtalálkozót végül nem vállalták. Inkább önálló akcióba fogtak: a Sirály előadása végén, a tapsrend után váratlanul az egyik szereplő, a Dorn doktort alakító Martin Reinke németül és angolul felolvasta a társulat levelét. A Heti Válasz információi szerint a levél ötlete a Sorint megformáló Ignaz Kirchnertől, valamint a Mását játszó Mavie Hörbigertől származik.
Levelükben arról szólnak, hogy a bécsi Burgtheater művészei aggódva figyelik a magyar demokráciát érő támadásokat, de ennek ellenére örömmel jöttek játszani. Felemlegették az osztrák–magyar közös múltat, meg azt is, hogy Csehov is összeköt minket. A legbántóbb pillanat az volt, mikor az előadások feliratozására szolgáló tévéken Batthyány Lajos és a tizenhárom aradi vértanú nevét lehetett olvasni.
A nézők közül volt, aki kifütyülte a bécsieket, akadtak, akik tapostak, de olyanok is, akik tüntetőleg elhagyták a színházat. Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház igazgatója, aki ugyan tudott a levél felolvasásáról, úriemberként megvárta az erőltetett performanszt, majd átadta a Nemzeti Színház kitüntetését Martin Reinkének.