Repült a Burgtheater igazgatója

Kedd délben az osztrák kulturális miniszter kirúgta Matthias Hartmannt.

tgi
2014. 03. 11. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ideiglenes távozik a Burgtheater éléről Matthias Hartmann – adta hírül hétfő délután az osztrák APA hírügynökség. Mint ismert: a színház a 2012–13-as színházi évadban 8,3 millió euró adósságot halmozott fel, továbbá 5 millió euró adóhátraléka van. A társulat kétharmada február közepén távozásra szólította fel Hartmannt, továbbá az osztrák állami színházakat – így a Burgtheatert is – működtető Bundestheater Holding vezetőjét, Georg Springert. Kedd délben a kulturális miniszter, Josef Ostermayer bejelentette: felmenti a tisztségéből Hartmannt, és távoznia kell Springernek is, aki a Holding vezetésén túl a Burgtheater felügyelőtanácsát is vezette keddig.

A miniszter döntését feltehetően nem az intézmény társulatának február közepén született bizalmatlansági indítványa, inkább az állami színházakról, valamint a gazdasági társasági törvényekről szóló törvény befolyásolta. Az ellenzéki pártok ugyanis e jogszabályokra hivatkozva állítják hetek óta, hogy Hartmann és Springer is felelős a Burgtheater pénzügyi válságáért.

Ugyan egy február végén közzétett könyvvizsgálói jelentés szerint Hartmann menesztett helyettese, Silvia Stantejsky különféle könyvelési trükkökkel tüntette el a színház likviditási gondjait, a jelentés nem magyarázta Európa legjobban támogatott, évente mintegy 47 millió euróból gazdálkodó színházának tetemes adósságát. Hartmann – és Springer – korábban minden felelősséget Stantejskyre hárított, aki pert indított.

A Burgtheater menesztett vezetője még azt is állította: az adósságot elődjétől, Kurt Bachlertől örökölte. Bachler pert helyezett kilátásba. Közben az osztrák Profil című hetilap megírta: már Hartmann igazgatóságának első évében, 2009-ben 1,7 millió euróról 5,1 millióra nőtt a színház adóssága.

A március elsejétől kulturális miniszteri posztot betöltő – korábbi kancelláriaminiszter – Josef Ostermayer felkérte a számvevőszéket: világítsa át a Burgtheater 2008 és 2013 közötti gazdálkodását. Az elmúlt napokban az osztrák lapok arról cikkeznek, hogy Hartmann irreálisan magas honoráriumokat zsebelhetett be a saját rendezései után. Sőt, már hivatalba lépése előtt, 2009. július 29-én 233 ezer eurót vett fel készpénzben a színháztól két új rendezésre, továbbá öt zürichi rendezésének bécsi adaptálására.

Hartmann a felmentését megerősítette egy közleményben, egyúttal jelezte: nem fogadja el a tisztségből való felmentését, és ügyvédhez fordult, hogy jogorvoslattal éljen a döntés ellen. Egyelőre nincs hír arról, hogy a Burgtheater megtartja-e a március 14-én kezdődő Magyarország-fesztivált, amelyet elsősorban olyan magyar független társulatoknak hirdetett meg, amelyek úgy érzik, hogy a kormány megkárosította őket. Múlt évben a magyar függetlenek támogatása 660 millióról 880 millió forintra nőtt, idén ez az összeg 1,2 milliárd forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.