A színházi szakember hétfőn közleményben jelentette be, hogy a személye ellen irányuló „támadásokra és kampányokra” tekintettel azonnali hatállyal felhagy tisztsége ellátásával, hogy „lehetővé tegye a tárgyilagos vitát".
A társulattal már egyeztetett lépés célja, hogy megkímélje a színházat a médiában folyó sárdobálástól és megvédje családját. Mint mondta, már a gyermekeit is inzultusok érik.
A teátrum felügyelőtanácsa február végi jelentésében okirat- és mérleghamisítást, valamint hűtlen kezelést állapított meg a Burgtheaternél, amelynél 8,3 millió euró hiány alakult ki a 2012/13-as évadra, továbbá 5 millió eurós adóhátralékot halmozott fel, miközben évi 47 millió eurós az állami támogatása.
A február végén, Szoprán projekt néven közzétett könyvvizsgáló jelentés mintegy száz oldalon foglalkozik Silvia Stantejsky könyvelési trükkjeivel, ám mégsem magyarázza a színház tetemes adósságát. A március elsejétől kulturális miniszteri posztot betöltő Josef Ostermayer ezért felkérte az osztrák számvevőszéket: világítsa át a Burgtheater 2008 és 2013 közötti gazdálkodását.
Az osztrák lapok arról cikkeznek két nap óta, hogy Hartmann irreálisan magas honoráriumokat vehetett fel a saját rendezései után. Sőt, Hartmann már hivatalba lépése előtt, 2009. július 29-én 233 ezer eurót markolt fel készpénzben a színháztól két új rendezésre, továbbá öt zürichi rendezésének bécsi adaptálására.
Bár a testület a pénzügyekért felelős igazgatóhelyettest, a tavaly novemberben elbocsátott Silvia Stantejskyt gyanúsította meg a visszaélésekkel, Hartmann hétfői közleménye szerint immár őt teszik felelőssé a könyvelési visszásságokért, amelyek igazgatótársa idején történtek a színháznál.
A rangos teátrum pénzügyeit jelenleg a számvevőszék vizsgálja, de a felügyelőtanács feljelentést tett az ügyészségen is.
A Burgtheater a világ második legrégibb prózai színháza, a német nyelvterület leglátogatottabb és legdotáltabb teátruma.
Az osztrák ellenzéki pártok a Hartmann távozásának hírére reagálva az igazgató jogi és gazdasági felelősségét hangoztatták a Burgtheaterben kialakult pénzügyi válságért.
Mint ismert: miután február 14-én a Burgthteater társulatának kétharmada távozásra szólított fel Hartmannt, Vidnynászky Attila jelezte: a budapesti Nemzeti színház mégsem vesz részt a bécsi teátrum Magyarország fesztiválján.