Menekülőre fogta a Burgtheater igazgatója

Visszavonul a botrány sújtotta Burgtheater vezetője, Matthias Hartmann, „amíg nem tisztázódnak a tények”.

Grund
2014. 03. 10. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színházi szakember hétfőn közleményben jelentette be, hogy a személye ellen irányuló „támadásokra és kampányokra” tekintettel azonnali hatállyal felhagy tisztsége ellátásával, hogy „lehetővé tegye a tárgyilagos vitát".
A társulattal már egyeztetett lépés célja, hogy megkímélje a színházat a médiában folyó sárdobálástól és megvédje családját. Mint mondta, már a gyermekeit is inzultusok érik.

A teátrum felügyelőtanácsa február végi jelentésében okirat- és mérleghamisítást, valamint hűtlen kezelést állapított meg a Burgtheaternél, amelynél 8,3 millió euró hiány alakult ki a 2012/13-as évadra, továbbá 5 millió eurós adóhátralékot halmozott fel, miközben évi 47 millió eurós az állami támogatása.

A február végén, Szoprán projekt néven közzétett könyvvizsgáló jelentés mintegy száz oldalon foglalkozik Silvia Stantejsky könyvelési trükkjeivel, ám mégsem magyarázza a színház tetemes adósságát. A március elsejétől kulturális miniszteri posztot betöltő Josef Ostermayer ezért felkérte az osztrák számvevőszéket: világítsa át a Burgtheater 2008 és 2013 közötti gazdálkodását.

 

Az osztrák lapok arról cikkeznek két nap óta, hogy Hartmann irreálisan magas honoráriumokat vehetett  fel  a saját rendezései után. Sőt, Hartmann már hivatalba lépése előtt, 2009. július 29-én 233 ezer eurót markolt fel készpénzben a színháztól két új rendezésre, továbbá öt zürichi rendezésének bécsi adaptálására.

Bár a testület a pénzügyekért felelős igazgatóhelyettest, a tavaly novemberben elbocsátott Silvia Stantejskyt gyanúsította meg a visszaélésekkel, Hartmann hétfői közleménye szerint immár őt teszik felelőssé a könyvelési visszásságokért, amelyek igazgatótársa idején történtek a színháznál.

A rangos teátrum pénzügyeit jelenleg a számvevőszék vizsgálja, de a felügyelőtanács feljelentést tett az ügyészségen is.

A Burgtheater a világ második legrégibb prózai színháza, a német nyelvterület leglátogatottabb és legdotáltabb teátruma.

Az osztrák ellenzéki pártok a Hartmann távozásának hírére reagálva az igazgató jogi és gazdasági felelősségét hangoztatták a Burgtheaterben kialakult pénzügyi válságért.

Mint ismert: miután február 14-én a Burgthteater társulatának kétharmada távozásra szólított fel Hartmannt, Vidnynászky Attila jelezte: a budapesti Nemzeti színház mégsem vesz részt a bécsi teátrum Magyarország fesztiválján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.