Nagyot varázsolt Óz, áll a bál a Burgtheaternél

Bár a bécsi Burgtheater tetemes adósságáért „a magányos tettest” okolják, jelentkezett újabb felelős is.

Tölgyesi Gábor
2014. 02. 28. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa legjobban támogatott színháza, az évente mintegy 47 millió euróból gazdálkodó Burgtheater a 2012–13-as színházi évadban 8,3 millió eurós adósságot halmozott fel, továbbá 5 millió eurós adóhátraléka van. Hétfő délután az ellenzéki pártok az osztrák parlamentben interpellálták ez ügyben Josef Ostermayer kancelláriaminisztert, annak a is hangot adva, hogy a teátrum pénzügyi válságának kialakulásáért csupán egyetlen személy, a múlt novemberben menesztett igazgatóhelyettes, Silvia Stantejsky aligha tehető felelőssé. A liberális Neos párt a színházról 72 pontos kérdéssort nyújtott be Josef Ostermayernek.

A Neos kérdéssorából kiderül: az intézmény vezetője, Matthias Hartmann (nyitóképünkön) regnálása alatt eddig 12 előadást rendezett a Burgtheaterben, ebből öt bochumi és zürichi produkciók bécsi adaptációja volt. Az előadások összköltségvetése 2,6 millió euróra rúgott, ennek az összegnek mintegy fele a produkciók vezető kreatívjait illette.

A színház gyermek- és ifjúsági programja, a Die junge Burg 2008–09-es szezonját is firtatta a liberális párt. A produkciók összköltségvetéséből, 810 ezer euróból 260 ezret kaptak a vezető kreatívok, ám az Óz, a nagy varázsló igen kiugró büdzséjéből, 700 ezer euróból 187 ezret vehettek fel. Amúgy a Die junge Burg vezetésével Hartmann saját nővérét és sógorát, Anette és Peter Raffaltot bízta meg, ráadásul az Óz egyik rendezője a Neos szerint a nővér – az Óz, a nagy varázsló címlapja szerint a sógor – volt.

Csütörtök délután sajtótájékoztatót tartott Bécsben Georg Springer, aki egyszerre vezetője az osztrák állami színházakat − így a Burgtheatert is − működtető Bundestheater Holdingnak, valamint a felügyelőtanácsának is, amelynek egyebek között feladata a Burgtheater gazdálkodását ellenőrizni. A felügyelőtanács e feladatát azért nem tudta ellátni Georg Springer szerint, mert Stantejsky – akit feljelentettek az államügyészségnél − úgymond átláthatatlan könyvvitellel leplezte el az intézmény valós pénzügyi helyzetét. „Igen, mindezért én is felelős vagyok, ez egyáltalán nem lehet kérdés” – ismerte be a felügyelőtanács vezetője. Matthias Hartmann továbbra is mossa kezeit.

A Burgtheater társulatának kétharmada Hartmann és Springer távozását követeli.

További részletek a március 1-jei, szombati Magyar Nemzetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.